Conta Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanım Alanları Nelerdir?

0
260

Otomobiller birçok kişinin günlük hayatta kullandığı ulaşım araçlarıdır. Otomobiller geçmişten günümüze gelişerek üzerine ekleye ekleye gelmiştir. İlk otomobillerde marş sistemi dahi yokken günümüz araçlarında otonom sürüş seçeneği dahi vardır. Otomobiller ne kadar değişmese da bazı parçalar her otomobilde bulunmaktadır. Her otomobilde bulunan olmazsa olmaz parçalardan biri contadır. Contanın görevi sızdırmazlıktır. Otomobil sektöründe oldukça önemli bir konuma sahiptir. Öyle ki tüm parçaların arasında bir conta bulunur. Contanın çeşitleri de vardır. Conta hakkında detaylar yazımızın devamında. Conta Nedir? Ne İşe Yarar? Kullanım Alanları Nelerdir?

Conta Nedir? Ne İşe Yarar?

Conta; otomotiv, deniz araçları ve sanayinin tüm alanlarında kullanılmaktadır. Birbirine temas halinde bulunan parçalar arasındaki sızdırmazlığı sağlar. Ayrıca parçaların birbirine daha iyi oturması conta sayesindedir. Birçok farklı conta çeşidi bulunmaktadır:

Sıvı Conta genelde su geçirmezliği için kullanılır. Tüp halinde bulunan conta, yüzeye uygulanır. Bir süre beklendikten sonra yerine montajı yapılır. Tam kuruma sonrası kullanıma hazırdır.

Mantar Conta yumuşak yapıda olan bir conta çeşididir. Genel kullanım alanı yağ sızdırmazlığıdır. Oldukça başarılı bir conta çeşididir. Genelde külbürütör kapaklarında mantar conta kullanılır.

 Çelik Conta genelde yüksek sıcaklık altında çalışan parçalar arasında kullanılır. Çelik conta otomobillerde silindir kapak contası olarak kullanılır.

Oring Conta otomobillerin birçok noktasında kullanılmaktadır. Sızdırmazlık sağlayan kauçuk yapıdaki küçük yuvarlak contalardır. Klima kompresör hattı, soğutma suyu kapak altı, depo kapağı ve biliimum motor parçalarında kullanılır.

Conta Neden Yanar?

Otomobillerin motorları genel olarak su soğutmalı olarak çalışmaktadır. Soğutma sisteminde önemli olan parçalar; Su radyatörü, Fan, Fan müşürü, hararet müşürü, Termostat, su hortumları ve Su pompası (devirdaim) dır. Soğutma suyunda antifrize kullanmak suda pas oluşumunu engeller. Kullanılmadığı takdirde suda oluşan pas, hortumları su tapalarını radyatörü çürütebilir. Su sızıntısı oluşur. Eğer fark edilmez ise araç suyu olmadığı için soğuyamaz hararet yapar. Silindir kapağı ile motor bloğu arasındaki conta yanar. Contası yanık olan araç contanın yandığı yere göre değişiklik gösterebilir. su deposuna hava basabilir. Silindirlerin arasından yandıysa Tekleme yaptırabilir. Bir süre sonra da yağa su karıştırır. Yaptırılmaz ve araç kullanılmaya devam ederse yatak sarar ve motorun komple yapılması gerekir.

 

Conta yanmasının bir başka sebebi ise su pompasının kanatlarının aşınması, su radyatöründe soğuyan su eğer su pompası vasıtası ile motora taşınmaz ise araç hararet yapar ve Conta yakar.

conta nedir

Conta yanmasına bir diğer sebep ise fan müşürü veya termostatın açmamasıdır. Bu ikisinden biri dahi meydana gelirse fan devreye girmez ve suyu soğutmaz. Araç hararet yapar sonuç yine conta yanması dır.

 

Conta Yanması Tamiri Nasıl Gerçekleştirilir?

Tamir Servis yetkilisi biri aracınızın conta yakmış olduğunu size söylediği an süreç başlar. silindir kapağı sökülür. Sökülen silindir kapağı kapakçıya gönderilir. fazla sıcaklıktan yüzeyinde şekil bozukluğu olan kapak taşlanarak düz bir hale getirilir. Yeni conta takımıyla birlikte araç toplanır. Aracın tamir-teslim süresi 1-2 iş günüdür.

conta nedir

Conta yanması ile karşılaşmamak için Dikkat Edin

  • Aracınızın su seviyesini düzenli olarak kontrol edin
  • aracınız da her zaman antifreeze olsun
  • aracı kullanırken gözünüz hararet göstergesinde olsun
  • Normal olmayan bir değişim fark ettiğinizde kenara çekip belirli bi süre (içerisindeki su soğuyana kadar) bekledikten sonra suyu kontrol edin eksikse doldurun ve neden eksildiğini sorgulayın.
  • Trafiğe girdiğinizde sert dur-kalk lar yapmayın.

Bunlara dikkat edildiği takdirde herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Tofaş Conta Yaktı Maliyet Nedir?

Ülkemiz şartlarında en uygun fiyatlı otomobil olarak bilinen araç Tofaş’tır. Tofaş’ın güncel conta yakma onarım maliyeti;

  • Üst kapak conta takımı, motor yağı, yağ filtresi, devirdaim : 600₺
  • Kapakcı: Taşlama ve subap değişimi: 750₺
  • İşçilik: 800₺

Araç motor tamir bakım servisine götürülür. Ustalar aracın silindir kapağını söker. Silindir kapağının durumuna bakılır. Çürüme yok ve taşlama payı var ise kapakçıya gönderilerek subaplar vakum testine tabii tutulur. Kaçak var ise subap lastikleri vs değişir. Silindir kapağı taşlanır ve montajı sağlanır. Ancak silindir kapağı çürük, çatlak veya atık ise kullanılamaz ve maliyet olarak silindir kapağı da eklenir.

2.El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here