Conta Yanması Nedir?

2
16177

Dikkat Etmezseniz Motorunuz Çöp Olabilir.

Günümüzde otomobiller lüx olmaktan çıkıp ihtiyaç haline gelmiştir. Araç sahiplerinin bir çoğu otomobillerini günlük olarak kullanmaktadır. Günlük olarak yoğun trafiğe giren araçlarda küçük bir ters durum olduğunda hararet yapar ve conta yanması ile karşılaşabilirsiniz hararet yaptığınızın farkına varmazsanız motorunuz çöp olabilir.

Araştırmalara göre trafiğin yoğun olduğu İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerde günlük kullanılan araçların %10 u hararet yapmaktadır. % 5 i ise Conta yakmaktadır.

 

Conta Neden Yanar?

Otomobillerin motorları genel olarak su soğutmalı olarak çalışmaktadır. Soğutma sisteminde önemli olan parçalar; Su radyatörü, Fan, Fan müşürü, hararet müşürü, Termostat, su hortumları ve Su pompası (devirdaim) dır. Soğutma suyunda antifreeze kullanmak suda pas oluşumunu engeller. Kullanılmadığı takdirde suda oluşan pas, hortumları su tapalarını radyatörü çürütebilir. Su sızıntısı oluşur. Eğer fark edilmez ise araç suyu olmadığı için soğuyamaz hararet yapar. Silindir kapağı ile motor bloğu arasındaki conta yanar. Contası yanık olan araç contanın yandığı yere göre değişiklik gösterebilir. su deposuna hava basabilir. Silindirlerin arasından yandıysa Tekleme yaptırabilir. Bir süre sonra da yağa su karıştırır. Yaptırılmaz ve araç kullanılmaya devam ederse yatak sarar ve motorun komple yapılması gerekir.

 

Conta yanmasının bir başka sebebi ise su pompasının kanatlarının aşınması, su radyatöründe soğuyan su eğer su pompası vasıtası ile motora taşınmaz ise araç hararet yapar ve Conta yakar.

Conta yanmasına bir diğer sebep ise fan müşürü veya termostatın açmamasıdır. Bu ikisinden biri dahi meydana gelirse fan devreye girmez ve suyu soğutmaz. Araç hararet yapar sonuç yine conta yanması dır.

 

Conta Yanması Tamiri Nasıl Gerçekleştirilir?

Tamir Servis yetkilisi biri aracınızın conta yakmış olduğunu size söylediği an süreç başlar. silindir kapağı sökülür. Sökülen silindir kapağı kapakçıya gönderilir. fazla sıcaklıktan yüzeyinde şekil bozukluğu olan kapak taşlanarak düz bir hale getirilir. Yeni conta takımıyla birlikte araç toplanır. Aracın tamir-teslim süresi 1-2 iş günüdür.

Conta yanması ile karşılaşmamak için Dikkat Edin

  • Aracınızın su seviyesini düzenli olarak kontrol edin
  • aracınız da her zaman antifreeze olsun
  • aracı kullanırken gözünüz hararet göstergesinde olsun
  • Normal olmayan bir değişim fark ettiğinizde kenara çekip belirli bi süre (içerisindeki su soğuyana kadar) bekledikten sonra suyu kontrol edin eksikse doldurun ve neden eksildiğini sorgulayın.
  • Trafiğe girdiğinizde sert dur-kalk lar yapmayın.

Bunlara dikkat edildiği takdirde herhangi bir sorunla karşılaşmazsınız.

Buradan Uzun Yol Öncesi Bakım önerileri yazımıza ulaşabilirsiniz.

2 YORUMLAR

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here