Akaryakıt Vergi Oranları 2022

0
15382
Akaryakıta üst üste gelen zamlar üzerine, araç sahipleri akaryakıttan ne kadar vergi alınıyor merak ediyor. Ayrıca bu zamların uzmanlar tarafından 2022 yılı boyunca da devam edeceği tahmin ediliyor. Türkiye, petrol fiyatlarının belirlendiği Akdeniz Ortak Piyasası’nda en çok vergi alan ülkeler arasında yer alıyor. Peki 2022 yılında akaryakıttan alınan vergi ne kadar?
Akaryakıttan alınan vergi 2022 yılı itibariyle %18 oldu. Geçtiğimiz yıl alınan özel tüketim vergisinde değişikliğe gidilerek yeni oranlar resmi gazetede yayınlanmıştı. Yeni alınan karara göre ÖTV tutarları motorinde litre başına 0,5678 lira, 95 oktan benzine 0,4661 lira ve LPG otogazda 0,597 lira zam uygulanmış oldu. 

Benzindeki Vergi Oranı 2022

Yüzde %18 KDV oranında kurşunsuz benzinin 95 oktan olan vergi oranı ortalama 4.12 TL olarak belirlendi. Ayrıca benzinin vergisiz fiyatı ülkemizde sürekli değişse de ortalama 15.12 TL‘dir. KDV oranları benzin pompa fiyatlarına 2022 yılı boyunca yansıyacak.

Motorin Vergi Oranları 2022

2022 yılı başlangıç Motorinin vergi oranı ise 4.16 TL olarak belirlendi. KDV oranı ise %18 olarak belirlendiğinden bahsetmiştik.

Otogaz Vergi Oranı 2022

2022 yılı ile birlikte otogaz vergi oranı 2.42 TL olarak belirlendi.

Akaryakıttan Alınan Vergi Nasıl Hesaplanıyor?

benzin

Ülkemizdeki akaryakıt fiyatları, Türkiye’nin de içinde bulunduğu Akdeniz piyasasındaki  işlenmiş ürün fiyatlarının ortalaması ile kurdaki oynamalar baz alınalar hesaplanıyor. Fakat hesaplama, şirket ve kentlere göre değişiklik gösterebiliyor.

Türkiye’de ki LPG fiyatları ise Cezayir’de ki Sonatrach piyasası takip edilerek belirleniyor. LPG fiyatının bileşenlerini ise toptancı marjı, dağıtıcı ve bayi marjı oluşturuyor. Bunun üzerine ÖTV ve KDV eklendiğinde ise LPG fiyatı ortaya çıkıyor. Yine aynı şekilde fiyatlar şirket ve kentlere göre değişiklik gösteriyor.

Vergi İndirimi Kaçınılmaz Hale Geldi

Akaryakıt fiyatlarını sürekli artmasını sağlayan yüksek kur, Ukrayna-Rusya savaşı vb. etkenler KDV sistemini sürekli yukarı itmeye devam ediyor. Akaryakıt fiyatlarını yükseldikçe benzin, motorin ve LPG’ye ödenen KDV sürekli artıyor. Geçtiğimiz yıla kıyasla halkın akaryakıta ödediği vergi tutarı %111 ile %139 oranlarında zam geldi. Fakat fiyatlar artmaya devam ettikçe vergi yükü katlanmaya devam ediyor. Ayrıca akaryakıta gelen zamlar, kullandığımız her şeye zam olarak yansımasına neden oluyor. Diğer endüstrilerde yapılan KDV indirimlerinin etkili hale gelebilmesi için akaryakıttan alınan verginin düşürülmesi gerekiyor. Fakat benzin ve motorinden alınan vergiler %8 bandına indirilirse en az 1 lira 50 kuruş ucuzlayacak.

Sıfır KM Araç Fiyatları ve Paketleri

Bana Araç Öner

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here