Lambda Sensörü Arızası ve Lambda Sensörü Hakkında Her Şey!

0
8733
Lambda Sensörü Görseli

Lambda sensörü arızası nedir? Peki, araçlarda oksijen sensörü hatası neden olur? Lambda arızası hakkında detaylı bilgi için okumaya devam edin…

Oksijen Sensörü Arızaları ve Opel Lamda Sensörü Haberleri…

Opel, 210 bin aracını servise geri çağırdığını duyurdu. Bu haber, Avrupa pazarında Opel sahibi olan herkesi endişelendirdi. Bizim de arabam.com/blog Haberler kategorisinde paylaştığımız haberin detayında Opel Corsa servise geri çağırma olayının ardında lambda sensörü arızası olduğunu gördük. Opel servise geri çağırma haberinin temelinde bir oksijen sensörü olan lambda sensörü arızası yatıyor. Peki, bugünlerde bu haberle gündeme gelen lambda sensörü nedir, ne işe yarar, nerede bulunur, nasıl değiştirilir ve lambda arızası nelere neden olur…

Lambda Sensörü Nedir/ Oksijen Sensörü Nedir?

Motorun verimli çalışmasını sağlayan sensörlerden biridir. Egzozdan çıkan dumanın analizini yapıp hava/yakıt karışımı için bir analiz yapan ve yakıttaki oksijen miktarını ölçen bir cihazdır. Ölçüm sonucunu aracın beynine iletir ve ECU denilen Elektronik Kontrol Ünitesi yani İngilizce adıyla Eletronic Vontrol Unit, lambda’dan aldığı bilgiye göre yakıt karışımına müdahale eder.

Lambda sensörü, ilk defa 1976 model Volvo 240 modelinde kullanılmıştır. Volvo’nun her zaman ki gibi öncü olduğu bu güvenlik sistemi, 1980’lerden sonra araçlarda bulunması zorunlu hale gelen bir sensör olmuştur.

Lambda Sensörünün Görevi Nedir?

Oksijen sensörünün görevi, kapalı devre yakıt sistemlerinde aracın beynine bilgi göndererek hava – yakıt karışımının düzenlemesini sağlar.

Oksijen Sensörü Aracın Neresinde Bulunuyor?

Oksijen sensörü aracın egzoz manifoldunun çıkışında bulunur.Egzoz manifoldunun çıkışında katalitik konvertör bulunmaktadır, lamda sensörü katalitik konvertörden hemen önce, egzoz borusuna sonda şeklinde takılmıştır.

Oksijen Sensörü Hatası Nasıl Anlaşılır?

Araçta bazı belirtiler oksijen sensörü hatasına işaret eder. Bunlardan bazıları şöyle özetlenebilir:

 • Yakıt tüketimi net bir şekilde artar.
 • Aracın hızlanmasında bir çekiş düşüklüğü yavaşlık fark edilir.
 • Genellikle emisyon değerleri artar. Bu artış, aracın muayeneden geçememesine neden olur.

Lambda Sensörü Neden Arızalanır?

Oksijen sensörü arızası genellikle nadir görülen bir hatadır. Ancak sürekli ısıya maruz kalan bu cihaz zamanla yıpranabilir. Oksijen sensörü dayanıklı bir cihazdır ve hata vermesi ya çok eski olmasına ya da fabrika çıkışı hatalı üretime bağlanabilir. Aşağıdaki sebepler lambda sensör arızasının nedenleridir:

 • Uzun yıllar aşırı ısıya maruz kalma
 • Aracın sürekli çok yüksek hızda kullanılması
 • Kötü yaktı kullanımı
 • Fabrika çıkışı hata

Lambda Sensörü Arızalanırsa Ne Olur?

Oksijen sensörü arızalanırsa ne olur? Opel servise geri çağırma haberini duyan herkes bu konuyu araştırmaya başladı. Uzmanlara göre aracınızda oksijen sensörü hatası varsa aşağıdaki durumlarla karşılaşırsınız:

 • Motor, hava yakıt karışımını ideal oranda ayarlamakta zorlanır.
 • Yakıt tüketimi artar.
 • Egzoz emisyon değeri artar.
 • Aracın performansı düşer
 • Aracın hızlanma verileri düşer.

NOT: Aracınızın yakıt tüketimi bariz şekilde arttıysa ve piston-silindir-subap sisteminde bir sorun yoksa aklınıza lambda sensörü hatası gelebilir.

Lambda Sensörü Hatası Nasıl Giderilir/ Oksijen Sensörü Tamiri Nasıl Yapılır?

Bu iş için servise gitmek şart. Çünkü ancak gerekli cihazlarla sistemdeki arıza tespit edilebilir. Bazen yazılım güncelemesi bazen de lambda sensörü değişimi gerekir. Osiloskop denilen araçla sensörün ürettiği voltaj dalgaları ölçülerek bir analiz yapılır.

 

 

 

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here