Hava Filtresinin Tıkalı Olduğuna Dair Araçtaki 5 Belirti

0
5179

Otomobiller, birçok kişinin günlük olarak kullandığı ulaşım araçlarıdır. Otomobiller, günümüzde birçok kişinin ihtiyaç olarak kullandığı araçlardır. Ancak otomobiller de zaman zaman bakıma ihtiyaç duyarlar. Periyodik bakım için belirtilen kilometre yol şartlarına ve aracın kullanıldığı bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Örnek verecek olursak; şehirde düzgün ve temiz yollarda kullanılan araçların hava filtreleri, bakım zamanı geldiğinde dahi tertemiz olabilirken; kırsal kesimde tozlu topraklı yollarda kullanılan otomobillerin hava filtreleri, bakım zamanı gelmeden değiştirilmelidir. Hava filtresinin motordaki görevi, motorun yanma odasına alınan havayı süzer ve yanma odasına yabancı madde girişini önleyerek; motorun ömrünün uzamasını sağlar. Hava filtresinin değişim zamanı geldiğinde araçta bazı belirtiler oluşur. Bu yazımızda sizlere; Hava filtresinin tıkalı olduğuna dair araçtaki 5 belirtiden bahsedeceğiz.

Hava Filtresinin Tıkalı Olduğuna Dair 5 Belirti

1Yüksek Yakıt Tüketimi

Motorun çalışması için yakıt hava karışımına ihtiyacı vardır. Bu durumunun oksijen sensörü tarafından ayarlanması, araçtaki verimi maksimum düzeyde olmasını sağlar. Bu şekilde litre başına maksimum yolu alabilirsiniz. Ancak hava filtreniz tıkalı ise araca az hava girecek ve bunu dengelemek için fazla yakıt gönderilecektir. Bu durum çiğ yakıt yakılmasına ve yakıt tüketiminin artmasına sebep olurken aynı zamanda motor içerisinde kurum birikmesine sebep olacaktır. Aracın emisyon değerleri de yükselerek çevreye daha fazla zarar verecektir.

2Performans Düşüklüğü

Hava filtresinin tıkalı olmasının bir başka belirtisi de performans düşüklüğüdür. Aracın verimliliği azaldığı için motor içerisinde tam olarak yanma gerçekleşemez. Yakıtın büyük bir bölümü çiy olarak atıldığı için performansta da düşüklük yaşanacaktır. Hava filtresi performans için oldukça önemli bir parçadır.

3Motor Sesindeki Değişim

Tıkalı bir hava filtresine sahip araç huzursuz çalışır. Aracın gaz pedalına bastığınızda homurtu ve öksürme tarzı sesler duymanız olağan bir durumdur. Böyle bir sorunla karşılaştğınızda hava filtresi değişimi ile sorunu çözebilme ihtimaliniz vardır.

4Bujilerin Daha Çabuk Eskimesi

Hava filtresinin tıkalı olması, araçtaki verimliliği düşürür demiştik. Verimliliğin düşmesi yakıtın tam anlamıyla yanmaması anlamına gelir. Bu durum da oluşan çiğ yakıt bujileri eskitir ve değişim veya temizlik gerektirir. Temizlik veya değişim yapılmadan hava filtresi değişimi işe yaramayacaktır.

5Motor Rolanti Devrinde Dalgalanır

Her aracın kendine ait bir rolanti devri vardır. Bu devir ortalama olarak 700 ile 1100 RPM arasındadır. Hava filtresinin tıkalı olması, rolanti devrinde dalgalanmalara, yüksek olmasına veya düşük olmasına sebep olabilir. Hatta rolanti zamanı egzozdan çıkan duman göz yaşartıcı düzeyde olabilir.

2.El Otomobil İlanları

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here