Aracım Benzin Kokuyor Ne Yapmalıyım?

0
3036

Otomobiller, birçok kişinin günlük olarak kullandığı ulaşım araçlarıdır. Otomobiller, günümüzde birçok kişinin ihtiyaç olarak kullandığı araçlardır. Ancak otomobiller de zaman zaman bakıma ihtiyaç duyarlar. Bakımları zamanında yapılmayan araçların arıza yapması çok normal bir durumdur. Ancak bu demek değildir ki tüm bakımları zamanında yapılan araç arıza yapmaz. Otomobiller kullanıldıkça eskir ve bazı parçalarında sorun oluşabilir. Otomobiller bazı arızalar sonucunda bazı semptomlar oluşturur. Bu semptomlardan biri de benzin kokusudur. Aracın benzin kokması kolay çözülebilen ancak çok tehlikeli bir sorundur. Bu yazımızda sizlere “Aracım Benzin Kokuyor Ne Yapmalıyım?” Sorusunun cevabını vereceğiz. Peki Araç Neden Benzin Kokar

Aracım Benzin Kokuyor Ne Yapmalıyım?

Araç Zengin Çalışıyor İse Benzin Kokusu Gelebilir

Otomobiller, yakıt hava karışımı ile çalışırlar. Yakıt hava karışımında yakıt oranı fazla olduğunda zengin karışım oluşur. Zengin karışım motor içerisinde tam olarak yanamayan yakıtın egzozdan atılmasına neden olur. Egzozdan çıkan zengin karışım, aracın benzin kokmasına sebep olabilir. Zengin karışımın sebepleri;

  • Hava filtresinin eskimesi
  • Oksijen sensörü arızası
  • buji arızası

Benzinin Kalitesizliği

benzin kokuyor

Araçta bulunan yakıt zamanla bozulur. Aracınız uzun süre beklediyse veya lpg olup da benzinde uzunca bir süre kullanmadığınızda benzin bozulabilir. Aracı benzinde çalıştırdığınızda benzin kokusu gelebilir. Bu durumda benzin az ise bitirilebilir. Ancak çok rahatsız edici ise depo boşaltılmalıdır.

Kanister Arızası

benzin kokuyor

Kanisterin görevi, aracın deposunda ve yakıt sisteminde bulunan benzinin buharını biriktirip aracın ilk çalışma esnasında motora gönderilmesini sağlamaktır. Bu parça arıza yaptığında benzin buharının kokusu sizi rahatsız edebilir. bir an önce sorunu çözmek gerekir.

Taşırma Yapmış Karbüratör

benzin kokuyor

Eski model araçların yakıt sistemi karbüratörlüdür. Emme manifoldu üzerinde bulunan karbüratör, lpg ile kullanım sonucunda kurur ve taşırma yapmaya başlar. Özellikle rolanti de taşıran karbüratör, benzin kokusu gelmesine sebep olabilir. Bu durum çözülmesi gereken bir sorundur. Eski araçların yanmasının en büyük sebebi karbüratörün taşırmasıdır.

Yakıt Sisteminde Oluşan Sorun

benzin kokuyor

Yakıt sisteminde bulunan hortumlar, zamanla eskirler ve değişimleri gerekir. Kauçuk yapıdaki bu hortumlar deformasyona uğradıklarında benzin sızdırabilirler. Benzinin yanma sıcaklığı oldukça düşüktür. Yani bir kıvılcım bile tutuşmasına sebep olabilir. Bu sebeple araçtan gelen benzin kokusu çok tehlikelidir. Benzin tutuştuğunda yangın söndürücü ile alevi söndürmeye çalışmalısınız. Söndüremezseniz; bir an önce itfaiyeyi arayıp araçtan uzaklaşmanız gerekir. Bu durum bir aracın başına gelebilecek en kötü şeylerden biridir.

2.El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here