Arızalı Oksijen Sensörü ve Tehlike Belirtileri

1
10619
Oksijen sensörü

Oksijen sensörü, aracınızın motorundan çıkan atık egzoz gazlarından kalan oksijen seviyelerini ölçmekten sorumludur. Sensör daha sonra motorda verimli yakıt yanmasını sağlamak için doğru yakıt enjeksiyon seviyelerini tetikler arabanın motor kontrol ünitesine ölçümleri iletir.

Bu nedenle, kötü bir oksijen sensörüne sahip olmak, aracınızın yakıt yanma verimsizlikleri ve zayıf motor performansı sorunları da dahil olmak üzere çeşitli şekillerde ortaya çıkabilen hava-yakıt oranı sorunları yaşayacağı anlamına gelir.

Ayrıca, oksijen sensörleri otomobilin Motor kontrol ünitesine gönderilen oksijen mesajları yakıt karışımı ve çevreye yayımlanan egzoz gazını düzenlemeye yardımcı olduğundan, başarısız bir oksijen sensörü ile karbon salınımına davetiye çıkarmış oluruz.

Burada kötü bir O2 sensörü belirtileri bazıları şunlardır:

Kötü O2 Sensörü Belirtileri

Oksijen sensörleri önemli ve gerekli araç parçalarıdır çünkü aracınızın motorundaki havanın yakıta oranını kontrol ederler ve bilgisayara mesaj iletip kendilerini buna göre ayarlayabilir.

Motordaki oksijen içeriği çevre koşullarına bağlıdır. Sıcaklık, yükseklik, hava basıncı, motor sıcaklığı ve motor yükü gibi elementler yanma sırasında benzin ve oksijen oranını etkileyen faktörlerdir. Motorunuzun yakıt oranı yüksek oksijen ile yağsız bir karışım ile yandığında, egzoz üretir ve çevreye daha fazla kirli hava salınımı yapar.

Arızalı sensörleri sinyale gönderilen O2 sensörlerinin (P0131) arıza kodunun yanı sıra, oksijen sensörünün kötü olup olmadığını buradan anlayabilirsiniz.

Motor ışığını kontrol edin

Kötü bir oksijen sensörü ilk belirtisi aydınlatıcı bir Kontrol Motoru ışığı olduğunu unutmayalım. Check Engine Light, herhangi bir motor parçası arızalandığında yanar.

Ancal ışık birçok farklı nedenlerle de yanabilir. Kontrol Motoru Işığı olduğunda farklı sorunların da ortaya çıkma ihtimalini düşünerek bir oto tamircisine başvurmalısınız. Sorunu doğru teşhis etmenin tek yolu, bir profesyonelin aracınızı incelemesidir.

Kötü Yakıt Ekonomisi

oksijen sensörü

Anormal bir yakıt tüketimi artışı olduğunda, aracınızın kötü bir oksijen sensörüne sahip olma olasılığı vardır. Yakıt ya çok yüksek ya da çok düşük olduğunda, motor yakıt yanma verimliliğini kaybeder. Oksijen sensörleri yavaş yavaş bozulduğu için, tüketimin yavaş yavaş arttığını da fark edeceksiniz.

Ayrıca kükürt ve azot kalıntısı üretimi nedeniyle yakıt yandığı için kötü bir yumurta gibi kokacaktır. Bu belirtiye dikkat edebilirsiniz.

Başarısız oksijen sensörlerinin bir diğer belirtisi ise düşük yakıt ekonomisinin egzoz siyah duman üretmesidir. Oksijen sensörünüzde sorun olduğunda her zaman istasyonda doldurduğunuz yakıt miktarını ve tüketim oranını her zaman takip edin.

Motorun Rolenti’de Homurtulu Çalışması

Oksijen sensörünüz arızalanmaya başladığında, aracınızın sık sık düzensiz ve kabaca homurtulu bir şekilde çalıştığını fark edeceksiniz.

Arızalı sensörler, otomobili çalıştırdığınızda güç kaybı, motorun tereddütlü çalışması ve duraklama gibi diğer motor performans sorunlarıyla birlikte gelir.

Daha önce de belirtildiği gibi, oksijen sensörü mesajları motor zamanlamasını ve yanma aralıklarını kontrol etmeye yardımcı olur. Bunlar etkili yanma için gerekli olan hava yakıt oranını etkiler.

Bu nedenle, hatalı bir sensör, motor fonksiyonlarını bozar ve boşta çalışan motorun kaba ve düzensiz çalışmasını sağlar.

Zayıf Motor Performansı

Motor proseslerinde yanma güçlüğü olduğunda, araç motor performansında zayıflar. Kötü bir oksijen sensörüne sahip olduğunuzda, havadan yakıt oranına kadar olan oran yanlış bir şekilde dengelenir ve yetersiz yanma gerçekleştirir.

Kötü Bir O2 Sensörü Kötü İvmeye Neden Olabilir Mi?

Kötü bir sensör, aracınızın kullandığı yakıt oranını kontrol eden motor kontrol modülüne yanlış mesajlar gönderir. Yanlış denge, aracın aktarma organlarına güç iletimini engelleyerek eksik yanmalara neden olur. Bu nedenle, pedallara bastıktan sonra var olmayan veya sınırlı bir ivme elde edebilirsiniz.

Başarısız Emisyon Testleri

Kötü bir oksijen sensörüne sahip olmanızın başka bir işareti de aracınızın sürekli olarak emisyon testlerinde başarısız olması olarak ele alınabilir. Bazı ilçe ve şehirler çevre kirliliğini kontrol etmek için araçların düzenli emisyon testlerinden geçmesine ihtiyaç duymaktadır. Oksijen sensörü egzoz manifoldundadır ve emisyon kontrolüne yardımcı olur.

Bu nedenle, emisyon testlerinin başarısız olması oksijen sensörünüz veya motor kontrol ünitenizde bir sorun olduğunu gösterebilir.
Hatalı emisyonlara neden olan sadece oksijen sensörü ve yakıt oranı düzenleme sistemi olmadığından, aracınızın sorununu doğru bir şekilde teşhis etmek için bir uzmana danışmalısınız.

Pürüzlü Motor Sesi

Aracınızı bir süre kullandığınızda, buna alışmışsanız endişe verici motor seslerini kolayca algılayabilirsiniz. İyi işleyen bir motor nispeten sessizdir. Bu nedenle, aracınız çoğunlukla boşta yüksek sesler çıkarıyorsa maalesef kötü bir oksijen sensörüne sahip olma olasılığı yüksektir.

Hatalı bir oksijen sensörü yakıt enjeksiyonu zamanlamasını ve yanma seviyelerini etkiler ve böylece hoş olmayan sesler üretir. Kötü yakıt yanmayı zorlaştırdığı için aracın hızlanmasını engeller.

Siyah Duman Emisyonu

Egzozdaki siyah duman salınımı motor içinde verimsiz yanma sinyali verir. Oksijen sensörünün birincil görevi motor kontrol ünitesine bilgi göndermek ve aracınız için hava ve yakıt miktarlarını nasıl verimli bir şekilde dengeleyeceğini anlatmak ve bu sayede herhangi bir emisyonu önlemektir.

Kötü oksijen sensörleri doğru yakıt oranı hava kontrol edemez, hangi yanma süreci kötü oluşacak anlamına gelir, performans sorunları ve siyah duman kalıntısı yol açan. Aracınız da kötü boşta ve sert başlangıç sorunları ile yüksek yakıt tüketimi olacak.

Duman Emisyonu ve Küresel Isınma

Araç duman emisyonları, ozon tabakasını tüketen ve çevre üzerinde küresel ısınmaetkisine neden olan tüm duman emisyonlarının beşte birini oluşturmaktadır. Karbon un eksik yanma ile araçlar bu olumsuz çevresel etkiyi vurgulayan ağır duman üretir. Bu nedenle, fonksiyonel oksijen sensörleri olması sadece aracınızın verimli bir şekilde sürücü yapar ama küresel ısınmanın çevresel etkisini azaltır.

Kaynak

 

1 YORUM

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here