Sizin seçiminiz hangisi?

2
5890

Karşılaştırma: Hyundai Elantra, Opel Astra Sedan, Toyota Corolla, Renault Megane Sedan, Skoda Octavia, Ford Focus Sedan

 

Mert Yılmaz; Hyundai Elantra, Opel Astra Sedan, Toyota Corolla, Renault Megane Sedan, Skoda Octavia, Ford Focus Sedan modellerini karşılaştırmalı olarak değerlendirdi. 

 

Türkiye bir sedan ülkesi, bunu biliyoruz. Kendi adıma söylemem gerekirse nedenini anlamakta zorlanıyorum. İş icabı sürekli yurtdışına gidiyoruz ve insanların sedan yerine station tercih ettiğine şahit oluyoruz. Bana da mantıklı gelen bu. Aynı boyuttaki bir otomobilde neden daha fazla bagaj hacmi olmasın?

 

Avrupalılar, lüks modellerde bile station tercih ediyor. Bizdeyse bu otomobiller hâlâ ticari araç gibi algılanıyor. Renault 12 Toros ve Tofaş Kartal’ın imajından kurtulamadık bir türlü. Hatta birçok güzel station otomobil ülkemize gelmiyor bile. Bu konuyu tanıdığım markaların pazarlama yöneticilerine sordum: Satmadığı için getirmek çok maliyetli oluyor diyorlar ve haklılar da…

 

Neyse biz konumuza dönelim. Madem sedan otomobiller bu kadar ilgi çekiyor. Kompakt sınıfta satın alınabilecek en iyi  sedan otomobili bulmaya çalışalım. Aslında burada ‘en iyi sedan hangisi‘ tabiri yanlış. İncelememiz sonucunda birinci olan otomobil, ürün olarak en iyi olmayabilir ama fiyat/fayda oranının kazananı belirleyeceğini söyleyebilirz.

 

Peki, hangi otomobilleri seçtik? Ülkemizde ençok tercih edilen modeller Hyundai Elantra, Opel Astra Sedan, Toyota Corolla, Renault Megane Sedan, Skoda Octavia ve Ford Focus Sedan. Bu listeye Fiat Egea Sedan’ı da katmak mümkün. Öncelikle, dizel motorlu araçlar ülkemizde çok satıldığı için güç ünitemizi dizel olarak seçelim. Milletçe baz donanımlı otomobilleri çok sevmiyoruz. O halde orta donanımlı, dizel motorlu kompakt sedanları incelememiz gerekli. Bakalım ipi kim göğüsleyecek? 

 

Sedan Araba Fiyatları

Bir otomobili alırken en önemli kriter fiyat. Bu nedenle en başta fiyatları kontrol etmemiz gerekli.

 

 

 

 

 

Sıfır Hyundai Elantra 1.6 lt CRDi Fiyatı

Hyundai Elantra’nın 1.6 lt CRDi motorlu ve manuel şanzımanlı versiyonları Elite donanımla 113 bin 700 TL’den başlıyor. Daha üst donanımlarda ise manuel şanzıman yok. Bu arada Elite paketi aslında baz versiyon değil çünkü Elantra’nın baz versiyonu aslına Style. Bu nedenle Hyundai temsilcisinden karşılaştırmaya alacağımız model Elantra 1.6 CRDi Elite oluyor.

 

 

Sıfır Opel Astra Sedan 136 HP Dizel Fiyatı

 

 

 

 

 

 

İkinci modelimiz olan Opel Astra Sedan’ın 136 HP dizel motorlu ve Sport donanımlı modelini seçiyoruz. Bu otomobilin fiyatı 124 bin 400 TL. Baz model isteyenler ise 110 HP dizel motor ve Design donanımı seçebilir. Bu otomobilin fiyatı çok farklı değil ve 122 bin 300 T.

 

 

Sıfır Toyota Corolla Fiyatı

 

 

 

 

 

 

Üçüncü modelimiz Toyota Corolla. Bu otomobilin dizel motorlu baz versiyonu 99 bin 950 TL. Bu fiyata bakıldığında neden ülkemizin en çok satan modellerinden biri olduğu anlaşılıyor. Biz ise Active donanımlısını seçiyoruz ve fiyat 108 bin 300 TL’ye ulaşıyor.

 

 

Sıfır Renault Megane Sedan Fiyatı

 

 

 

 

Ülkemizin en çok satan otomobillerinden biri de Renault Megane Sedan. Bu otomobilin 90 HP dizel motorlu bazversiyonu 115 bin 550 TL. Biz ise Touch donanımı ve 110 HP’lik dizel motoru seçiyoruz. Böylece fiyat 121 bin 700 TL’ye ulaşıyor.

 

Sıfır Skoda Octavia Fiyatı

 

 

 

 

 

Skoda’nın ülkemizde en çok satan modeli Octavia. Bu otomobilin fiyatlarına baktığımızda 115 HP dizel versiyonun orta donanımı yani Optimal paketi 111 bin 300 TL.

 

Sıfır Ford Focus Fiyatı

 

 

 

 

 

 

Gelelim Ford Focus’a… Bu otomobili Trend X paket ve 95 HP’lik 1.6 TDCi motorla 111 bin TL’ye alıyorsunuz. Biz ise Style donanımlı ve 120 HP’lik 1.5 TDCi motorlu versiyonu seçtik. Garip bir şekilde aradaki fiyat farkı sadece 1000 TL.

 

Sedan Fiyatlarını Değerlendirelim

Fiyatlara baktığımızda en avantajlı otomobilin Toyota Corolla olduğu görülüyor. Octavia, Focus ve Elantra da fiyat açısından rekabetçi. Megane ve Astra ise rakiplerinden oldukça pahalı. Tabii iş sadece fiyatla bitmiyor. Bu fiyata sunulan donanım da önemli. Örneğin Corolla’nın fiyatı düşük ama motoru da rakiplerinden daha güçsüz. Bu konuya daha sonra geleceğiz, şimdi donanım paketlerine bakalım…

 

Toyota Corolla 1.4 D-4D Active Fiyatı: 108.300 TL (2017)

Skoda Octavia 1.6 TDI Optimal Fiyatı: 111.300 TL (2017)

Hyundai Elantra 1.6 CRDi Elite Fiyatı: 113.700 TL (2017)

Ford Focus 1.5 TDCi Style Fiyatı: 112.000 TL (2017)

Renault Megane Sedan 1.5 dCi Touch Fiyatı: 121.700 TL (2017)

Opel Astra Sedan 1.6 CDTi Sport Fiyatı: 124.400 TL (2017

 

Sedan Araç Donanım Özellikleri

Hyundai Elantra Donanım Paketinde Neler Var?

Hyundai Elantra, Elite paketiyle oldukça dolu. Yan ve perde hava yastıklarından 7.0 inç ekranlı multimedya sistemine, navigasyondan geri görüş kamerasına, yağmur sensöründen otomatik yanan farlara kadar arayacağınız her detay mevcut. Üstelik kliması da çift bölmeli dijital. Bu fiyata bu kadar fazla donanım sunuyor olması Hyundai’nin elini güçlendiriyor.

 

Opel Astra Sedan Donanım Paketinde Neler Var?

Aslında eski bir model olan ve HB kardeşine göre bir önceki jenerasyonu temsil eden Astra Sedan, rakiplerinden pahalı ama bakalım donanım olarak neler sunuyor? O da güvenlik açısından eksiksiz. Hyundai gibi donanımı zengin ama kliması manuel. Ayrıca dijital bilgi ekranı da yok. Daha doğrusu 7.0 inçlik ekran opsiyonel olarak sunuluyor. Sadece Hyundai Elantra ile bile karşılaştırıldığında fiyat/donanım açısından Astra’nın geride kaldığı çok açık.

 

Toyota Corolla Donanım Paketinde Neler Var?

Corolla’ya bakacak olursa o da güvenlik adına her detayı sunuyor. Çift bölgeli otomatik klima ve 7.0 inçlik multimedya ekranı standart. Corolla’nın donanımı da oldukça yeterli ama hız sabitleyici gibi özellikleri olan Elantra daha üstün. Hyundai Elantra’nın sahip olduğu yağmur sensörü, otomatik farlar ve hız sabitleyici gibi donanımları istiyorsanız Corolla’nın bir üst donanım seviyesi olan Advance’e geçmeniz gerekiyor ki, bu durumda fiyat 112 bin TL’yi geçiyor. Yani Elantra’yla hemen hemen eşitleniyor. Her iki durumda da tıpkı Hyundai Elantra gibi Toyota Corolla’nın da fiyat/donanım oranının oldukça rekabetçi olduğunu söyleyebiliriz. 

 

Renault Megane Sedan Donanım Paketinde Neler Var?

Renault Megane Sedan rakiplerinden pahalı, bu nedenle çok daha fazlasını sunması gerekli. Evet çok yeni bir model olması bir avantaj ama donanım olarak da bunun karşılığını vermesi lazım. Touch paketine bakıldığında Megane’ın ekranının 4.2 inç olduğu görülüyor. Hız sabitleyici var ama kliması manuel. Daha fazla incelemeye gerek yok. Evet güvenlik açısından eksiksiz ama rakipleinden pahalı olmasına rağmen daha azını sunuyor.  Corolla ya da Elantra’yla benzer bir donanım istiyorsanız 130 bin TL’yi gözden çıkarmak gerekli.

 

Skoda Octavia Donanım Paketinde Neler Var?

Evet, iki modelimiz kaldı. Octavia ve Focus’u da incelediğimizde fiyat/donanım konusunda kazanan ortaya çıkacak. Octavia’nın neden çok sattığı belli. VW teknolojisini uygun fiyata sunuyor ve donanım da yeterli. Optimal paketinde multimedya ekranı 6.5 inç. Hız sabitleyici de var fakat klima manuel. yağmur sensörü ve otomatik far gibi donanımlar isterseniz Style paketi seçmek durumundasınız. Bu durumda fiyat 116 bin TL’ye yükseliyor ve hâlâ rekabetçi olabiliyor. 

 

Ford Focus Sedan Donanım Paketinde Neler Var?

Son otomobilimiz Ford Focus. Focus’un Style paketinde otomatik far, hız sabitleyici ve yağmur sensörü gibi günlük hayatı kolaylaştıran donanımlar mevcut. Güvenlik donanımı da tüm rakipleri gibi iddialı. Fakat kliması manuel ve dijital bilgi ekranı da yok. Bu donanımları isterseniz Titanium’a geçmek durumundasınız, o zaman da fiyat 121 bin 500 TL’ye yükseliyor. 

 

Şimdi karar zamanı. Fiyat ve karşılığında sunulan donanıma bakıldığında Hyundai Elantra ve Toyota Corolla çok avantajlı. Bu iki Uzakdoğulu otomobili Skoda Octavia izliyor. Megane, Astra ve Focus ise benzer donanımları sunmak için çok daha yüksek fiyat etiketleri sunuyorlar. Elbette bir otomobilin satın alınabilir olması için sadece fiyat ve donanım yeterli değil. Şimdi performans ve yakıt tüketimine bakalım…

 

Performans ve Tüketim Değerlendirmesi

 

Hyundai Elantra Ne Kadar Yakıyor?

Hyundai Elantra’nın 136 HP’lik 1.6 lt dizel motoru oldukça güçlü. 260 Nm tork sunan bu motor, altı ileri manuel şanzımanla otomobili 194 km/s maksimum hıza ulaştırıyor. 0-100 km/s hızlanma ise 10.5 saniye. Yakıt tüketimine baktığımızda da 4.5 lt/100 km’lik bir ortalama tüketim değeri görüyoruz. 

 

Toyota Corolla Ne Kadar Yakıyor?

Toyota Corolla, 1.4 lt’lik motoruyla rakiplerinden güçsüz. 90 HP güç ve 205 Nm torkla daha mütevazı olan Corolla, bunun karşılığında 4.0 lt/100 km gibi bir ortalama tüketime sahip. Maksimum hızı 180 km/s olan Corolla’nın 0-100 km/s hızlanması 12.5 saniye. Kısaca Elantra daha hızlı bir otomobil ama Corolla da daha ekonomik. 

 

Skoda Octavia Ne Kadar Yakıyor?

Skoda Octavia’nın 115 HP güç ve 250 Nm tork üreten 1.6 lt TDI motoru, otomobili 203 km/s maksimum hıza ulaştırıyor. 0-100 km/s hızlanması ise 10.1 saniye. Octavia’nın daha güçsüz olmasına rağmen Elantra’dan hızlı olması ilginç. Bunda en önemli olan unsur 100 kg daha hafif olması. Çek temsilcisinin ortalama tüketimiyse 4.1 lt/100 km. 

 

Ford Focus Ne Kadar Yakıyor?

Ford Focus’a geldiğpimizde 120 HP güç sunan yeni 1.5 lt TDCi motoru görüyoruz. 300 Nm tork sunan bu motor, 3.8 lt/100 km’lik ortalama yakıt tüketimiyle de iddialı. Performansına bakıldığında ise maksimum hızının 191 km/s ve 0-100 km/s hızlanmasının 10.8 saniye olduğu görülüyor. 

 

Renault Megan Sedan Ne Kadar Yakıyor?

Renault Megane Sedan, 1.5 lt’lik dCi motoruyla 110 HP güç ve 260 Nm tork sunuyor. 190 km/s maksimum hız sunan Megane’ın 0-100 km/s hızlanması 11.6 saniye. Kısacası rakipleri arasında sadece Corolla’dan daha avantajlı. Yakıt tüketimiyse en büyük avantajı ve 3.7 lt/100 km’lik bir ortalamaya sahip. 

 

Opel Astra Sedan Ne Kadar Yakıyor?

Son otomobilimiz olan Astra Sedan da Elantra gibi 136 HP güç sunuyor. 320 Nm’lik torku da rakiplerinden yüksek.  4.2 lt/100 km’lik bir ortalama yakıt tüketimi sunan Astra’nın performansına baktığımızda ise 0-100 km/s hızlanmasının 10.1 saniye ve maksimum hızının 205 km/s olduğunu görüyoruz. 

Sonuç olarak en yüksek maksimum hız Astra’da. En iyi 0-100 km/s hızlanmayı da Astra ve Octavia paylaşıyor. Tüketim açısından ise Megane Sedan önde.

Buraya kadar kâğıt üstündeki teknik özelliklere baktık. Kendi adıma bu otomobillerin hepsini kullandım. Hatta şu anda kiralık olarak Ford Focus Sedan’a biniyorum. Öncelikle söylenmesi gereken, bu otomobillerin hepsinin yol tutuş ve sürüş konforu açısından problemsiz olduğu. Corolla’nın rakiplerinden daha yavaş olduğu bariz ama günlük hayatta yetersiz değil. Astra güçlü motorunun hakkını veriyor. Yakıt tüketimine bakıldığında ise gerçek yol koşullarında Elantra’nın daha çok yaktığını söyleyebiliriz. Her gün kullandığım için iyi biliyorum, Focus da iddia edildiği kadar az tüketmiyor. Aynı şekilde Astra ile de fabrika verilerine yaklaşmak biraz daha zor. Bu otomobiller çok yakıyor demiyorum sadece fabrika verilerinde iddia edildiği kadar ekonomik değiller. Kâğıt üstündeki verilere en çok yaklaşan otomobiller Megane ve Octavia. Renault’nun artık efsane haline gelen ve Mercedes modellerinde bile yer alan 1.5 lt dCi motoru az yakmayı çok iyi biliyor. Octavia’nın 1.6 TDI motoru da bu konuda çok başarılı. Sonuç olarak, performans/tüketim oranına bakarsak Octavia’nın öne çıktığını görüyoruz. Fiyat/donanım konusunda da önlerde yer alan Skoda temsilcisi böylece ciddi bir avantaj elde ediyor.  

 

Bagaj Hacmi Değerlendirmesi: En Büyük Bagaj Hangisinde?

Kabine geçildiğinde en ferah hissettiren otomobil Octavia. Algılanan kalite konusunda da Elantra, Megane ve Octavia daha önde. Sonuç olarak Astra Sedan bir önceki jenerasyon bir otomobil, Ford Focus ve Corolla da artık eskidi. Megane Sedan yenilik avantajıyla bu üçlüden daha iyi bir kabine sahip. Octavia ve Elantra’da da kendinizi çok iyi hissediyorsunuz. Bagaj hacimlerine bakıldığında da Octavia ve Megane’ın üstünlüğü görülüyor.  Elantra, Astra ve Corolla benzer hacimlere sahip ama Focus oldukça geride kalıyor.  

 

Hyundai Elantra Bagaj Hacmi: 458 lt

Toyota Corolla Bagaj Hacmi: 452 lt

Skoda Octavia Bagaj Hacmi: 568 lt

Ford Focus Bagaj Hacmi: 421 lt

Renault Megane Bagaj Hacmi: 550 lt

Opel Astra Bagaj Hacmi: 460 lt

 

Sonuç

Bu kâğıt üstünde bir karşılaştırma. Sonuç olarak, çeşitli zamanlarda bütün bu modelleri kullanmış olsam da gerçek bir mukayese yapmak için hepsinin bir arada olduğu bir test yapmamız gerekiyor. Kısacası biz, fabrika verileri, fiyatlar ve donanım paketleri ağırlıklı bir karşılaştırma yaptık.

 

Octavia Kazanır!

Sizin de fark etmiş olduğunuz üzere tüm disiplinlerde Octavia’nın ön plana çıktığını görüyoruz. Kendi fikrime göre de bu otomobiller arasında en alınabilir olanı Skoda Octavia. Hem fiyatı uygun hem donanımı zengin hem de performans ve tüketim konusunda çok başarılı. Evet daha hızlı ya da daha az yakan modeller var ama tüm özellikleri bir arada optimum olarak sunan tek otomobil Skoda Octavia. Neden Türkiye’de en çok satan Skoda modelinin Octavia olduğunu anlamak hiç zor değil. Üstelik çok geniş ve ferah bir kabini var. Malzeme kalitesi ve işçiliği başarılı. Bagaj hacmi de rakipsiz. Sıfır Scoda Octavia ilanları için arabam.com Sıfır km ilanlarını takip edebilirsiniz. 

Elantra Çok Yakıyor!

Bu otomobiller arasında ilk akla gelen olmasa da Hyundai Elantra da çok iyi rekabet etti. Hemen her disiplinde önlerde yer alan Elantra’nın tek kusuru rakiplerinden az da olsa fazla yakması. Eğer Hyundai Elantra ilanlarıilginizi çekiyorsa arabam.com sıfır km ilanlarını süzerek takibe alabilirsiniz. 

 

Corolla’nın Eksiği Güçlü Dizel Motor!

Corolla, neden Türkiye’nin en çok satan otomobillerinden olduğunu ispatladı ama onun da daha rakipleri gibi daha güçlü bir dizel motora ihtiyacı var. Sıfır Toyota Corolla ilanları için de arabam.com sıfır km ilanlarını inceleyebilirsiniz. 

 

Focus ve Astra Yenilenmeli!

Focus ve Astra artık eskidiği için geri planda kaldılar. Ancak onların marka değeri ve kalile algısı tartışmasız yüksek. Eğer sıfır Astra sedan ilanları ilginizi çekiyorsa sistem üzerinde ilanları marka özelinde süzerek inceleyebiliyorsunuz. Ayrıca Ford Focus ilanları için de aynı işlemleri yapabilirsiniz. 

 

Megan Sedan Çok Pahalı Kalıyor!

En yeni model olan Megane Sedan ise en az yakan otomobil olmasına rağmen pahalı ve rakipleriyle aynı donanımı elde etmek için daha da fazla parayı gözden çıkarmak gerekiyor. Sıfır Megan sedan ilanları son aylarda çok ilgi görüyor. Eğer sıfır km Megan sedan almayı düşünüyorsanız galerilerin arabam.com üzerindeki sıfır araç ilanlarına bakabilirsiniz. 

 

Kısaca Octavia haklı bir birincilik aldı. Benim için asıl sürpriz ise Elantra’nın önlerde yer alması oldu…

 

2 YORUMLAR

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here