Mercedes’den Elektrikli Araç Hamlesi : Mercedes EQC

0
6655
Mercedes-EQC

Mercedes-Benz yüzde yüz elektrikle çalışan yeni SUV modeli EQC‘yi İsveç’in başkenti Stockholm’de tanıttı. Şirketin CEO’su Dieter Zetsche aracın tanıtımında “yeni bir çağın başlangıcı” tabirini kullandı.

Üzerinde 3 yıldır çalışılan ve 90’ın üzerinde prototiple dört ayrı kıtada binlerce kilometrelik testlerden geçen araç 402 beygir gücüne sahip ve 700 Nm tork üreten elektrikli çift motorla çalışıyor.

Araç tek bir şarjla yaklaşık 320 kilometre yol alabilecek. İçerisinde 10.25 içlik bir ekranla bütün ayarları yapılabilen model 19 inçlik tekerleklere sahip olacak. Mercedes firması 80kW saatlik bataryanın hızlı şarjla 40 dakikada yüzde 80’inin dolabileceğini açıkladı. Otomobil 100 kilometre hıza 4.9 saniyede ulaşabiliyor.

Mercedes-EQC-3

Mercedes-Benz EQC400 4MATIC 2019 yılı başında Almanya’da ve daha sonra da Çin’de üretilmeye başlanacak. 2020 yılında ise şirketin premium araçlarını ürettiği Tuscaloosa, Alabama’daki fabrikasında üretilecek.

Bu gelişmeyle birlikte Alman otomobil devinin Tesla‘ya rakip olacağı ve elektrikli araba piyasasına sıkı bir rekabet getireceği söyleniyor. Fiyatı açıklanmayan aracın Tesla Model 3 gibi yaklaşık 50 bin Amerikan Doları olması bekleniyor. EQC modeli dünyanın en büyük elektrikli otomobil piyasası olan Norveç’te daha şimdiden 2000’in üzerinde sipariş aldı. Tesla geçen sene Norveç’te sekiz bin 500 araç satmıştı.

Mercedes-EQC-4

 

Bu gelişmeyle birlikte Alman otomobil devinin Tesla’ya rakip olacağı ve elektrikli araba piyasasına sıkı bir rekabet getireceği söyleniyor. Fiyatı açıklanmayan aracın Tesla Model 3 gibi yaklaşık 50 bin Amerikan Doları olması bekleniyor. EQC modeli dünyanın en büyük elektrikli otomobil piyasası olan Norveç’te daha şimdiden 2000’in üzerinde sipariş aldı. Tesla geçen sene Norveç’te sekiz bin 500 araç satmıştı.

Mercedes-EQC-5

Mercedes ile birlikte aynı adımı BMW, Volkswagen, Audi ve Porsche firmalarının da yakın bir zamanda atması bekleniyor. Tüm bu firmalar daha önceden elektrikli araç geliştirme çalışmalarına başladığını duyurmuştu. Alman otomobil firmaları ayrıca Tesla gibi dünya genelinde hızlı şarj istasyonları kurmak için Ford ile birlikte çalışmalar yapıyor.

Mercedes-EQC-6

Kaynak: Euronews

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here