Nissan’dan güneş koruması

0
1046

Nissan, SUV ailesinde kullanılan karoser boyasındaki UV koruma seviyesini açıkladı. Zorlu testler Qashqai, X-Trail ve Juke modellerinin karoser renklerinin otomobillerin ömürleri boyunca dayanacağını gösterdi.

Avrupa genelinde yaz tatili sezonu açılmışken Nissan, Qashqai, Juke ve X-Trail modellerinin UV korumasını açıkladı. Japon markanın araştırmasının sonucuna göre başarılı SUV modellerinin karoser boyalarında 500 faktöre denk gelen bir koruma mevcut.

Nissan SUV ailesinin mensuplarının yüksek kaliteli ve çok katmanlı boyaları, dünya üzerindeki en yüksek sıcaklıklarına dayanacak şekilde geliştirildi. Sözkonusu dayanıklı ve özel boya, Nissan mühendisleri tarafından geliştirilmesi aşamasında numune gövde panellerini metrekareye 500 watt UV ışığı düşecek şekilde test edildi. Doğal güneş ışığının UV yoğunluğunun 10 katından fazlası anlamına gelen bu değer, Nissan’ın kullandığı karoser boyalarının 500 faktöre denk bir koruma sağlıyor. UV ışığı testleri, yalnızca karoser boyası ile sınırlı değil. Tüm plastik malzemeler, kumaşlar ve diğer bileşenler de gelişmiş test prosedürünü geçerek en uç sıcaklıklara da dayanıklı olduklarını gösteriyor.

Nissan’ın SUV modellerinin yaz güneşinde soyulan burnumuz gibi olmasını engelleyen ana unsur markanın 1.6 milyon Euro’luk yatırımla hayata geçirdiği yeni çevre test birimi. İngiltere, Cranfield’da bulunan Nissan Avrupa Teknik Merkezi’nde açılan test birimi sayesinde mühendisler, gerçek hayat koşullarında yıllarca sürecek olan UV etkisini birkaç hafta içerisinde canlandırabiliyor. Mühendisler bu testlerle Nissan’ın SUV modellerinin kalite performansını kullanım ömürleri boyunca sunduğundan emin oluyor. Test birimindeki ileri teknoloji ampuller 92 bin watt yoğun ısıyı ortaya çıkarıyor. Test sırasında kullanılan ampul, evlerde kullanılan 40 wattlık ampullerden 2 bin 300 adete tekabul ediyor. Test birimi içindeki havanın da ısıtılmasıyla test edilen SUV’ların kabinlerinde 120 santigrat derece gibi inanılmaz bir sıcaklık oluşuyor. Kabinin ve karoserin dayanıklılığının ısı skalasının diğer tarafında da sürdüğünü tespit etmek adına sıcaklık -50 santigrat dereceye kadar da düşürülüyor.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here