Karakaş Açıkladı : İkinci el otomobil pazarında 10 günde yüzde 10 artış

0
1072

Son yıllarda en köklü dalgalanmalara tanıklık eden 2. el otomobil pazarı ile ilgili önemli açıklamalar sektörün önemli isminden geldi. İkinci el otomobil pazarındaki köklü dalgalanma süreci devam ediyor. Sektörün önemli isimlerinden Otomerkezi.net CEO’su Muhammed Ali Karakaş açıklama yaptı. Bu açıklamada 31 Ağustos itibarıyla yürürlüğe giren ÖTV’de vergi matrahı düzenlemesine ilişkin ikinci el otomobil pazarındaki son durumdan bahsetti. Karakaş , 2020 yılının Tüm otomotiv sektörü için şok etkisi yarattığını ifade etti. Lüks segmentte özellikle sıfır kilometreli araçlarda çok ciddi fiyat artışlarının yaşandığını vurguluyor. Ayrıca bu ayın sonuna kadar ikinci el premium otomobillerde yüzde 20, vergi matrahı olan araçlarda ise ortalama yüzde 10 fiyat artışı olacağı tahmin ediliyor.

Otomerkezi. net CEO su Ali Karakaş
otomerkezi.net CEO ‘su Muhammet Ali Karakaş

Otomerkezi.net CEO’su Muhammet Ali Karakaş

İkinci el otomobil pazarında özellikle lüks segmentteki araçlarda etki görülecek Karakaş açıklamalarında şu ifadelere yer verdi; “Sadece 10 günde genel olarak tüm ikinci el otomobillerde yüzde 10 fiyat artışı yaşandı” dedi. Online ikinci el araç pazarında geçtiğimiz Ağustos ayında 224 bin 523 adet araç satılırken, Temmuz ayına göre kredi faizlerindeki yükseliş, döviz kurundaki artış ve bayramın etkisiyle yüzde 6 düşüş gözlemlendi. Kısıtlı yerli modellerde hatırı sayılır bir indirim olunca, bu modellerin ikinci el fiyatlarının artışında küçük bir frenleme olacağı aşikar. Fakat birçok otomobili ilgilendiren matrah düzenlemesi, özellikle lüks segmentteki araçlara çok ciddi etki yaratacaktır.

karakaş
Cardata Ortalama 2.el Araç Fiyatı

Öngörümüz, bu ayın sonuna kadar belirli premium modellerde yüzde 20, alt segmentte vergi matrahına takılıp zam gelen araçlarda ortalama yüzde 10 fiyat artışı olması. Zaten 1 Eylül itibariyle hem bireysel araç sahipleri hem de oto alım satımı yapan firmalar, fiyat etiketlerini değiştirmeye başladı. Yıl sonuna kadar ikinci eldeki hareketin devam edeceğini düşünüyoruz. İkinci elin önündeki tek engel şu anda pandemi. Tabii döviz kuru ve faiz oranlarındaki gelişmeler de piyasayı etkileyecektir. ÖTV’deki artış ile ‘ÖTV indirimi gelecek’ söylentilerine de nokta konulmuş oldu ki birçok vatandaşımız bu söylenti sebebiyle alım kararını ertelemişti”

Geçtiğimiz ay ikinci el online oto satışlarının 2019 yılına göre yüzde 52 arttığına da değinen Karakaş, Temmuz ayına göre yaşanan düşüşle ilgili olarak ise; “Bayram tatili, döviz kurundaki artış ve kredi faizlerindeki radikal yükseliş sebebiyle Ağustos ayında satışlarda gözle görülür bir düşüş gözlemlendiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Öte yandan ÖTV matrahındaki düzenleme sonrasında, sadece 10 günde genel olarak ikinci el oto fiyatlarında yüzde 10 artış gözlemliyoruz. Kurumsal ikinci el markalarının yatırım maliyetleri her geçen gün yükseliyor. İkinci ele olan talep artışı devam etse de, fiyat istikrarsızlığı bir süre daha devam edecek, bu durum ikinci el otomotiv sektörüne olumsuz yönde etkileyecek.” yorumunda bulundu.

2.El Otomobil İlanlarına Buradan Ulaşabilirsiniz >>>

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here