Herkes holdingde çalışmak istiyor

3
3243

Son 6 ayda holdinglere yapılan iş başvuruları yüzde 40 oranında arttı. Bu dev kuruluşlarda en çok başvuru yapılan alanlar tıbbi mümessillik ve satış oldu.

Yenibiris.com’un iş ilanları ve başvurular arasında yaptığı incelemeye göre, son 6 ay içinde holdinglere yapılan başvurularda önemli bir artış oldu. Holdingler, diğer sektörlere göre yüzde 40 daha fazla başvuru aldı. 4830 katılımcının yanıtladığı Yenibiris.com üzerinde yapılan “Ne tür bir şirkette çalışmak istersiniz” sorulu ankette de “holding”, diğer büyüklükteki işletmeleri ve start-up’ları geçerek en fazla çalışılmak istenen kurum oldu. 

Ne tür bir şirkette çalışmak istersiniz?

Küçük bir şirkette  % 10  

Orta büyüklükte bir şirkette % 16

Bir holdingde % 53

Bir startup şirketinde   % 21

Katılımcı sayısı: 4830

Binlerce kişinin çalıştığı holdingler, özellikle yükselme ve gelişme imkanları konusunda kurumsal olması ve prestiji nedeniyle tercih ediliyor. Holdinglerdeki stajyer alımlarında da adaylar ciddi süreçlerden geçiriliyor. Özgeçmişte holdingle ilgili bir staj veya iş deneyimi, başka bir işe geçişte kişiye önemli bir avantaj sağlayabiliyor. 

Holding ilanlarına yapılan başvurularda en popüler alanlar tıbbi mümessillik ve satış pozisyonları. En çok başvurulan alanlarda ilk 10 şöyle:   

 Holdinglerde en çok başvurulan alanlar

1-Tıbbi Mümessillik

% 30 *

2-Satış-Pazarlama

% 22

3-Üretim

% 5

4-Mali İşler-Finansman

% 3

5-Kalite Kontrol

% 3

6-Laboratuvar

% 2

7-Depo

% 2

8-Araştırma-Geliştirme

% 2

 

9-Sekreterya-Ofis Yönetimi

% 2

 

10-İthalat-İhracat-Dış Ticaret

% 2

 *Diğer alanlar içindeki oranı

İş arayan kişiler en çok tıbbi mümessilliğe rağbet etse de işe alımlarda en fazla ihtiyaç satış ekiplerinde görülüyor. Son 6 ay içinde iş ilanlarında en çok aranan kişiler tıbbi satış mümessili, motorlu kurye, muhasebe elemanı, ofis asistanı, ruhsatlandırma uzmanı, üretim elemanı, satış temsilcisi ve elektrik elektronik mühendisi. Yönetici seviyesinde ise en çok bölge müdürü, pazarlama ve satış etkinliği müdürü, insan kaynakları müdürü ve medikal müdür aranıyor. İş birimi olarak öne çıkanlar ise şöyle:  

Holdinglerde en çok ilan verilen alanlar

1-Satış-Pazarlama

% 17*

2-Tıbbi Mümessillik

% 6

3-Üretim

% 6

4-Mali İşler-Finansman

% 5

5-Depo

% 4

6-Mühendislik

% 4

7-Kalite Kontrol

% 3

8-İthalat-İhracat-Dış Ticaret

% 3

9-İlaç Ruhsatlandırma

% 3

10-Bakım-Servis-Onarım

% 3

 *Diğer alanlar içindeki oranı

 

Yenibiris.com Yönetim Kurulu Üyesi Kâmil Özörnek: Holding ve diğer büyük kurumsal şirketlerin başta prestij olmak üzere iş arayanlar tarafından her zaman en fazla çalışılmak istenen kurumlar olduğunu biliyoruz. İş arayanların bu konuda sık yaptığı bir hata, sadece holdinglerdeki işlere başvuru yapıp cevap beklemek. Oysa özellikle iş hayatının başındaki kişiler için holdinglerin yanısıra küçük şirketler ve start up’larda da birçok iş fırsatı bulunuyor. İş arayanların kendilerini bu konuda kısıtlamayıp geniş düşünmelerini ve işi öğrenip hızla kendilerini kanıtlayabilecekleri her iş fırsatını değerlendirmeye gayret etmelerini öneriyoruz.     

https://www.yenibiris.com/holding-is-ilanlari

 

3 YORUMLAR

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here