Volant Nedir? Ne İşe Yarar? Arıza Belirtileri Nelerdir?

0
1067
Volant

Volant Nedir? 

Volant aracın motoruna ilk hareketi veren gücünü marş dinamosundan alan dişli bir çarktır. Marş dinamosuyla uyumlu bir şekilde çalışır. Otomobilinizi çalıştırmak için marşa bastığınızda, marş dinamosu çalışır. Marş dinamosunun dişlisi, marş motorunda oluşan dönme kuvvetini volantın dişlilerine aktarır. Arada köprü görevi yapan volant, dönme kuvvetini krank miline aktararak pistonlara ilk hareketi verir. Pistonlar hareket halindeyken subaplar yakıt ve hava basar araçta bulunan bujiler ateşleme sağlar oluşan enerji motorun hareketinin devamlılığını beraberinde getirir. Araç çalıştığı an marş bırakılır. Yakıt ve ateşleme sayesinde devamlı olarak çalışan motor, krank mili vasıtasıyla volantı çevirir. Volantın dişlisi aracın şanzıman türüne göre ya türbinin ya da debriyaj baskı balatasının görevini yapmasına yardımcı olur. Sonuç olarak volant sayesinde aktarılan dönme momenti tekerleklere aktarılır ve araç hareketine başlar.

Volant Arızaları Nelerdir?

Arızanın volantın dişlisinden olduğunu tespit etmek pek de kolay değildir. Hissedilen sorunların büyük bir çoğunluğu debriyaj arızasını hedef gösterir. Arızanın tam olarak anlaşılması için tüm parçaların sökülüp detaylı olarak incelenmesi gerekir. Volant arızası olabilecek bazı durumlar aşağıdaki gibidir.

  • Aracınız marş esnasında sıyırıyorsa, marş dişlisinde veya volantın dişlisinde problem vardır.
  • Aracın Volantın koruyucusundan ses gelmesi
  • Araçtan gelen yanık metal kokusu; Debriyajdan olabileceği gibi volanttan da gelebilir.
  • Aracı stop ettiğinizde çıtırtı şeklinde gelen ve motorun sarsılarak durmasının nedeni  volanttan olabilir.
  • Aracınızın kalkışlarında titreme ve vurma da debriyajdan kaynaklanabileceği gibi volanttan da kaynaklanabilir.

Bu tarz sorunlarla karşılaştığınızda Debriyaj setini ve volantınızı kontrol ettirmeniz gerekir.

Volant

 Neden Bozulur? Nasıl Değiştirilir?

Volant dişlisi aracın sağlıklı bir şekilde çalışması ve hareket etmesi için çok önemli bir parçadır. Bu parçanın çevresinde dişler vardır. Zamanla metal yorgunluğuyla aşınıp kırılabilir. Kullanıcı hatası ile de araç çalışır haldeyken marş basılırsa kırılabilir. Volantın onarımı, aracınızın debriyaj setini değiştirirken taşlamaktır. Dişler arasında oluşmuş olan deformasyonu giderir. Ancak kırık vs var ise çözümü değişmektir. Volantın değişimi için aracın şanzımanını sökmek gerekiyor. Şanzıman söküldükten sonra volant sökülür. Yeni alınmış olan parça yerine takılıp toplanır.

2.El Otomobil İlanları

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here