SEAT Ibiza FR Test Sürüşü

0
1818

2017’den beri 5. Nesli ile yollarda olan ibiza ufak bir makyaj aşamasından geçti. İlk bakışta fark edilmese de SEAT Ibiza gelişen teknolojiye ayak uydurmada oldukça başarılı. SEAT Ibiza FR test aracımızdı.

SEAT Ibiza FR Test Sürüşü

Tasarım

Makyaj işlemi öncesinde led teknolojisine sahip farlar opsiyon olarak satın alınabiliyordu. Makyaj sonrası Eco led teknolojili farlar standart olarak sunuluyor. Test aracımızda bulunan full led teknolojisine sahip mercekli farlar FR donanım paketinde bulunuyor. Aracın tasarımında çok fazla yenilik olmasa da FR donanım paketi ile gelen ön ızgara tasarımının araca katmış olduğu spor hava gözlerden kaçmıyor.

SEAT Ibiza FR standart olarak 17 inç jantlarla geliyor. Test aracımızda bulunan 18 inç boyutundaki jantlar, opsiyon olarak satın alınabiliyor. 18 jantlar ve kırmızı renkteki kaliperler, küçük boyutlara sahip Ibiza’ya çok yakışmış.

SEAT Ibiza, yan profilinde bulunan sert tasarım çizgileri ile oldukça agresif bir görünüm sağlamış.

Makyaj işlemi ile birlikte SEAT Ibiza 2 yeni renk ile üretilmeye başlandı. Bunlardan biri safir mavi olarak adlandırılan test aracımız, diğeri ise asfalt mavi.

Seat İbiza FR Test

Arka Tasarım

Yeni SEAT modellerinden aşina olduğumuz model isminin el yazısı ile yazılması Ibiza’da da mevcut. Bagaj kapağının sağ alt köşesine de “FR” donanım paket ismi eklenmiş.

FR donanım paketi ile birlikte gelen arka tampon, diğer versiyonlardan farklı. Tampon üzerine yerleştirilmiş sahte egzoz çıkışları aracı sportif kılan eklentilerden biri.

Araçta bulunan led teknolojisine sahip stop lambaları, FR donanım paketi ile standart olarak sunuluyor. Ancak diğer paketlerde led stop lambası bulunmuyor.

Seat İbiza FR Test

Bagaj

SEAT Ibiza, 355 litrelik bagaj hacmi ile geliyor. Küçük boyutlara sahip hatchback bir araç için gayet yeterli bir hacim. Bagaj içerisinde bulunan döşeme daha alt seviyeye alınabiliyor. Ancak bu durumda bagaj yükleme eşiği daha aşağıda kalıyor. Bagajın kenarlarına yerleştirilen lastikler de eşyaların sabitlenmesi için iyi düşünülmüş.

Arka Koltuk

SEAT Ibiza, küçük boyutlara sahip B sınıfı hatchback bir otomobil. Buna rağmen arka koltukta rahat bir şekilde yolculuk yapılabiliyor. Diz mesafesi x parmak, baş mesafesi ise y parmaktır.

SEAT Ibiza’nın arka koltuğunda kol dayama bulunmuyor. Arka kapı döşemeleri sert plastikten üretilmiş. Kapı açma kolu ise mat siyah renkte plastik görünüme sahiptir. Ön kapı döşemeleri arka kapılara göre daha kaliteli tasarlanmış.

Kokpit

Videomuzun başında makyaj ile birlikte SEAT Ibiza’da çok fazla değişiklik olmadığını söylemiştik. Makyaj ile birlikte aracın iç kısmında büyük yenilikler var. Makyaj öncesinde havalandırmanın alt bölümünde bulunan multimedya ekranı daha yukarı taşınmış.

Test aracımızda 10.2 inç boyutunda dijital gösterge paneli mevcut. Bu panel de opsiyon olarak satın alınabilen donanımlardan biridir.

Aracın kokpiti yumuşak ve oldukça kaliteli hissettiriyor. Ayrıca Kokpitte bulunan gri detaylar da tasarımı tamamlamış.

SEAT Ibiza’da çift bölgeli dijital klima sistemi bulunuyor. Klima kontrol paneli ise SEAT’in yeni araçlarından da tanıdık geliyor. Kullanımı oldukça kolay.

Klima kontrol panelinin alt tarafında konumlandırılmış 2 adet Type – C çıkışı bulunuyor. Ayrıca konsolun alt bölümünde de 1 adet çakmaklık çıkışı var.

Direksiyon simidi, SEAT markasının yeni otomobillerinde sık kullandığı direksiyon modeline güncellenmiş. Direksiyon simidinin altında bulunan FR logosu da gayet güzel gözüküyor.

SEAT Ibiza’da standart olarak 8.2 inç boyutunda multimedya sistemi geliyor. Ancak test aracımızda bulunan 9.2 inç boyutundaki full link adı verilen multimedya sistemi opsiyon olara satın alınabiliyor.

Aracın içerisinde bulunan kırmızı detaylar, tasarım bölümünde de bahsetmiş olduğumuz kırmızı kaliperler; kırmızı spor paket kapsamında opsiyon olarak sunuluyor.

Test aracımızda sunroof donanımı bulunuyor. Sunroof’un çalışma sistemi çok güzel ancak sunroof perdesinin manuel olması gözden kaçmıyor.

Son zamanlarda görmeye alışkın olduğumuz elektronik el freni, SEAT Ibiza FR’da bulunmuyor.

Seat İbiza FR Test

Sürüş

SEAT Ibiza FR 150 hp güç üreten 1.5 Tsi motor ile geliyor. 1.5 Tsi motor birçok araçta kullanılıyor. Ancak İbiza sadece 1099 kg ağırlığında ve bu da beygir başına 7.3 kilogram demek. SEAT Ibiza FR, 0’dan 100 km/h hıza 8.2 saniyede çıkabiliyor. Biz testimizde bu değerden daha iyi bir süre yaptık.

SEAT Ibiza FR’ın 4 farklı sürüş modu var. Bunlar tahmin edebileceğiniz gibi economy, normal, sport ve individual. SEAT Ibiza FR’ın sport modunda aracın süspansiyon sistemi devreye girerek çok daha sert bir sürüşü beraberinde getiriyor. SEAT Ibiza FR’ın viraj performansını çok beğendik.

SEAT Ibiza FR 1.5 tsi motorun yakıt tüketimi de ideal. Sakin kullanımda oldukça ekonomik bir araçken sert kullanımda tüketim yükselir. Ortalama yakıt tüketimi fabrika verisi ise 5 l/100km. Bu değerin üzerine 1 – 2 litre koyulabilir.

Seat İbiza Fr’ın koltukları biraz sert ama sürücüyü iyi kavrıyor uzun yolculuklarda da yormayacak biçimde tasarlanmış.

Sürüşten genel olarak bahsedecek olursak; hızlanma tatmin edici, viraj performansı etkileyici, yakıt tüketimi oldukça ideal bir araç.

2.El Seat İbiza İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here