Bir araç sahibi olmak, pek çok kişinin hayallerini süslüyor. Türkiye’de araç satın alımını kolaylaştırmak için sunulan sıfır ve ikinci el taşıt kredileri, bu hayalleri gerçeğe dönüştürmenin popüler yollarından biri haline geliyor. Peki, taşıt kredisi nasıl çekilir biliyor musunuz? Sorularınızın cevapları için içeriğimize göz atmayı unutmayın!

Taşıt Kredisi Şartları

Taşıt kredisi çekmek, araba almak isteyen pek çok kişinin başvurduğu bir yol olarak karşımıza çıkıyor. Bu sayede kişiler, aylık belirli ödemelerle araba sahibi oluyor. Ancak bu krediler temelde iki türe ayrılıyor. Bunlardan biri 0 km taşıtlar için olurken diğeri 2. el taşıt isteyen vatandaşlara yönelik oluyor. Bankalar sıfır ve 2. el arabalar için uygun kredileri, sürücüler için oluşturuyor. Ancak bu noktada dikkat edilmesi gereken birkaç husus mevcut. Bu noktalardan birkaçına örnek verecek olursak faiz oranı ya da dosya masrafını sayabiliriz.

Eğer taşıt kredisi çekmek istiyorsanız bunun için ilk olarak uygun bir banka seçilmelisiniz. Çünkü bankadan bankaya şartlar değişiklik gösteriyor. Bankaya karar verdikten sonra gerekli adımları takip edip evrakları tamamlayarak taşıt kredisi almak mümkün hale geliyor.

taşıt kredisi nasıl alınır?

İkinci El Taşıt Kredisi

İkinci el taşıt kredisi, kullanılmış araç satın almak isteyen kişilere bankalar veya finansal kuruluşlar tarafından sunulan bir finansman şekli olarak karşımıza çıkıyor. Yeni bir araç satın almaya nazaran daha uygun maliyetli bir seçenek olan ikinci el araçlar için kredi almak, bazı süreçleri beraberinde getiriyor. Örneğin süreç, aracın yaşı ve değeri gibi faktörlere bağlı olarak farklılık gösterebiliyor. Aynı zamanda 0 kilometre bir arabadan farklı olarak kredilendirme oranı kasko değeri üstünden oluyor.

İkinci El Taşıt Kredisinde Gerekli Koşullar

Bankalar, taşıt kredisi vereceği kişilerde belirli koşullar arıyor. Bunlar arasında en çok önem arz eden unsurlar; kişilerin mevcut borç durumu, gelir seviyesi ve sigortalılık süresidir. Seçtiğiniz bankadan bankaya gerekli koşullar farklılık gösterebiliyor ancak ana hatlarıyla gerekli koşullar aşağıdaki gibi:

  • Kişinin 18 yaşını geçmiş olması
  • Kişinin bir gelire sahip olduğunun belgelemesi
  • Aylık taksit ödemelerinin hane halkının toplam aylık gelirinin yarısını aşmaması
  • Kişinin tercihine bağlı olarak Kasko Sigortası yapılması
  • Satın alınan ikinci el aracın üzerine rehin konulması ve kredi tamamlandığında bu rehinin kaldırılması
  • Bireysel kullanım için alınan ikinci el araçlarda aracın yaşı ile kredi vadesinin toplam süresi en fazla 144 ay (12 yıl) olabilir. 11 yaş ve üzeri araçlar için kredi sağlanmaz.

2. El Araç Kredisinde Gerekli Belgeler

taşıt kredisi

Sağlanması gereken koşulların dışında ikinci el araç kredisi süreci içinde bazı belgelerle başvuru yapılması gerekiyor. Bu belgelerden bazıları aşağıdaki gibi:

  • Nüfus cüzdanı (sürücü belgesi, pasaport gibi belgelerde sayılıyor)
  • Bazı durumlarda adres bilgisi içeren belge
  • Fatura ya da noter satış sözleşmesi
  • Gelir durumunu gösteren bir belge. Bu belge kişinin durumuna göre değişiyor.

Belgeleri teslim ettikten sonra bankanız gereken çalışmalara başlıyor. Ardından başvuru sahibine olumlu ya da olumsuz olarak geri dönüş yapıyor.

Sıfır Taşıt Kredisi

İkinci el taşıt kredisi çekmek için pek çok adım olduğundan bahsetmiştik. Bunun haricinde sıfır taşıt kredisi için de benzer adımları takip etmek gerekiyor. Ancak nitekim sıfır araç kredisi almak ikinci el taşıt kredisinden daha kolay bir süreçtir. Bununla beraber sıfır araç için kredi çekilmesi durumunda ikinci eldeki gibi rehin durumu söz konusudur. Ödeme süreci boyunca rehinli bir şekilde araç kullanılabiliyor. 2. elden farklı olarak 0 kilometre olan araçların kredilerinde taşıtın nihai fatura değeri isteniyor.

Taşıt Kredisi Başvuru Kanalları

taşıt kredisi

Başvuruyu günümüz teknolojisi sayesinde internet ortamından yapabilmek mümkün. Birçok banka artık sadece şubeden değil; web sitesi, çağrı merkezi ve mobil uygulama gibi ortamlardan taşıt kredisi başvurusu alıyor.

Taşıt Kredisinde Vade Seçenekleri

Taşıt kredisi için peç çok vade seçeneği bulunuyor. Vade borcu, toplam ne kadar süre içerisinde borcun bankaya geri ödeneceğini gösteriyor. Vade seçenekleri 48 aya kadar sunulabiliyor. Ayrıca krediye göre; 36, 24 ve 14 aylık seçenekler de söz konusudur.

0-400.000 TL 48 ay
400.001 – 800.000 TL 36 ay
800.001 – 1.200.000 TL 24 ay
1.200.001 – 2.000.000 TL 12 ay

Aynı zamanda aşağıdaki tabloya bakarak da taşıt kredisi kullandırım oranlarını görebilirsiniz.

Taşıt Kredisi Kullandırım Oranı
0 – 400.000 TL %70’ine kadar
400.001 – 800.000 TL %50’sine kadar
800.001 – 1.200.000 TL %30’una kadar
1.200.001 – 2.000.000 TL %20’sine kadar

Taşıt Kredisi Hesaplaması Neden Yapılır?

Kredi çekecek kişilerin maddi anlamda zorlanmaması için bir ödeme planı belirleniyor. Bu sebeple kapsamlı bir plan hazırlanıyor. Böylece aylık ödenecek taksit miktarı ortaya çıkıyor. Kişiler belirlenen tutarı, belirlenen aralıklarla ödediği süre süreç olumlu ilerleyecektir.

taşıt kredisi nasıl alınır?

Taşıt Kredisinde Peşinat Verilir mi?

Kredi almak için kişinin peşinatının olması gerekiyor. Ayrıca çekilecek kredinin oranına göre bu peşinat değişiklik gösteriyor. Seçtiğiniz banka ile iletişime geçerek süreç hakkında daha net ve detaylı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Taşıt Kredisinde Arabanın Yaş Sınırı

Bu konuya bir örnek üzerinden açıklık getirelim. Örneğin bir banka kredi özelliklerinde 0 km ve en fazla 5 yaşındaki taşıtlar için kullanılabilir olduğu belirtirken başka bir banka 0 km ve 10 yaşa kadar hizmet sunabiliyor. Bu noktada ilgili banka ile iletişime geçmeniz öneriliyor.

2. el araç ilanlarını incelemek için buraya tıklayın!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here