2021 Dacia Sandero Stepway 1.0 TCe X-Tronic Detaylı İnceleme

0
14512

SUV sınıfının yükselişi her yıl biraz daha artıyor. Dacia markası burada Duster ile iddialı olurken şimdi bu modelin yanına yeni Sandero Stepway seçeneğini de ekledi.

Dacia Sandero Stepway Tasarım Özellikleri

Tamamen yeniden tasarlanan Yeni Sandero Stepway, atletik ve iddialı bir yorumla eski nesline kıyasla çok daha modern bir görünüme kavuşmuş. Ön tarafta logo dışında tüm detayların değiştiği modelde, yeni marka kimliğini tanımlayan Y şeklindeki ışık imzalı LED farlar ve krom görünümlü ön ızgara dikkat çekiyor. Yeniden konumlandırılan sis farları ise ön taraftaki bütünüyle değişen tasarım diline eşlik ediyor. Önden bakıldığında daha eğimli bir çizgiye sahip olan yan camlar, daha verimli tasarlanmış bir iç mekanın da habercisi niteliği taşıyor.

Arka tarafta ise genişleyen omuzlar, Yeni Sandero Stepway’e güçlü bir karakter kazandırmış. Yeni nesille birlikte gizlenmesine rağmen kolay ulaşılabilir bagaj kapağı açma düğmesi, artan ergonominin sinyallerini veriyor. Radyo anteni ise tavanın arkasına doğru konumlanarak daha estetik bir görünüm sağlıyor. Y şeklindeki ışık imzası arka farlarda da bulunurken, tasarım anlamında bütünlüğü sağlıyor. B-SUV segmentinin en yeni ve iddialı oyuncularından Yeni Sandero Stepway, dış taraftaki tasarım detaylarıyla güçlü bir SUV kimliğine bürünmüş.

Yeni Sandero’ya kıyasla yerden yüksekliği 41 mm daha fazla olan Yeni Sandero Stepway’in aynalar kapalı halde genişliği ise 87 mm arttı. Yenilenen tasarımıyla Yeni Sandero Stepway daha kaslı hatlara sahip. Kaput üzerindeki çizgiler de bu güçlü yapıyı vurguluyor. Ön ve arkada bulunan krom görünümlü koruma kızakları otomobili çekici kılarken, yan kapı korumaları da güçlü duruşu destekliyor. Dacia markasının akıllı çözümler üretme felsefesine paralel olarak ilk kez Yeni Sandero Stepway ile birlikte gelen modüler tavan barları, enine doğru da konumlandırılabiliyor. Bu özellik sayesinde port bagaj, bisiklet ya da kayak malzemesi gibi eşyalar kolaylıkla otomobile yüklenebiliyor.

Dacia Sandero Stepway İç Mekan Özellikleri

Yeni Sandero Stepway’in iç mekanı da dış tasarıma paralel olarak evrim geçirmiş. İç mekanda direksiyon haricinde tüm öğeler değişirken, derinlik ayarlı ve elektrik takviyeli hale gelen direksiyon daha yüksek bir sürüş konforu vadediyor. Ön panel, kapı panelleri ve koltuk döşemelerinde kullanılan dekoratif malzemeler, iç tasarımda göze hoş gelen bir tasarım bütünlüğü sağlamış. Yenilenen otomatik klima dizaynı, yeni tuş takımı ile birlikte ergonominin yanında şık bir görünüm ortaya çıkmış. Dacia’nın yeni tasarım diline işaret eden havalandırma ızgaraları, kalite algısını daha ileriye taşıyor. Konsolun üzerinde konumlanan multimedya ekranı ise teknolojik bir kokpit deneyimi yaşatıyor. Modellerde alınabilen 8 inç multimedya ekranı Dacia markası için bir ilk olma özelliği taşıyor. Yeni Sandero Stepway’deki gösterge panelleri de artık çok daha rahat okunabilir hale gelmiş.

Sandero Stepway, tüketicilerin her seviyedeki ihtiyacına cevap veren 3 farklı multimedya sistemine sahip. Giriş seviyesinde sunulan Media Control, USB ve Bluetooth bağlantısı sunarken, 2 adet hoparlör ve 3,5 inç TFT ekranlı radyo sistemi içeriyor. Ayrıca ücretsiz olarak sunulan Media Control aplikasyonu indirilerek, ön konsoldaki bölmeye yerleştirilen akıllı telefonlar tıpkı bir multimedya sistemi olarak kullanılabiliyor. Müzik, telefon, navigasyon ve araç bilgileri, bu uygulama üzerinden görüntülenebiliyor. Sürücü tarafında bulunan çift mikrofon ise, daha net ses aktarımı sağlayarak otomobil için telefon görüşmelerinin kalitesini artırıyor.

Dacia Sandero Stepway Motor Özellikleri

Yeni Sandero Stepway, tüketicilere zengin ve verimli bir motor yelpazesi sunuyor. Ayrıca araçta karşıma çıkan X-Tronic şanzımanla sınıfının en ulaşılabilir otomatik vites seçeneğini de getiriyor. Euro 6D-Full standardına uygun motorlardan 90 beygir güce sahip turbo beslemeli 1.0 litre TCe, 6 ileri manuel ya da X-Tronic şanzımanla sunuluyor. Bugüne kadar başarısını kanıtlayan, turbo beslemeli 100 beygir gücündeki ECO-G LPG motor seçeneğine ise 6 ileri manuel şanzımanla sahip olunabiliyor.

B segmentindeki tek fabrika çıkışlı LPG seçeneği olma özelliğini sürdüren bu motorla Sandero Stepway, binek pazarında en düşük yakıt tüketim maliyetlerinden birini tüketicilerle buluşturuyor. Test otomobilinde en çok ilgi görmesini beklediğim 1 litrelik makine ve otomatik şanzıman kombinasyonu yer alıyordu. Bu ikilinin birlikteliği yaptığım testler sırasında özellikle şehir kullanımlarımda aradığım ne varsa bulmamı sağladı. 4500 d/d’de 90 HP güç üreten turbo benzinli motor, 1750 d/d’de 142 Nm torku kullanıma sunuyor. Açıklanan fabrika verilerine göre araç bu kombinasyonla 163 km/s son hıza ulaşırken, 0-100 km/s hızlanmasını 14.2 saniyede tamamlıyor. En can alıcı nokta olan tüketim konusundaysa fabrika verilerinde 5.2 litrelik tüketim verisi açıklanırken, yaptığım 100 km karma yol testinde 6.9 litrelik tüketim sonucuna ulaştım.

Dacia Sandero Stepway Konfor ve Yol Tutuş Özellikleri

Yeni Renault Clio ve Captur modellerinin de üretildiği Modüler CMF-B platformunun Dacia markası özelinde ilk kez kullanıldığı modeller olan Yeni Sandero ve Sandero Stepway, önemli iyileştirmelere sahip olmuş. Daha hafif ve sertleştirilmiş şasi, yeni karoseri yapısı sayesinde titreşimlerin kabine iletimi azaltılarak araç içi sesi ortalama 3 ila 4 desibel düşürüldü. Yaptığım test sürüşleri sırasında yeni yalıtımın çok iyi yaradığını ve Sandero Stepway’in parasının karşılığında iyi bir sessizlik sunduğunu gördüm.

Yeni elektrik takviyeli ayarlanabilir direksiyon kullanımda önceki nesile göre yüzde 36 daha az güç gerektiriyor. Araç hızına duyarlı direksiyon artık daha sessiz çalışırken, sürüş ve manevra esnasında büyük kolaylık sağlıyor. Bunlar aracın sürüş karakterinin bir iki adım ileri gitmesini sağlamış. Otomatik yanan farlar, yağmur sensörü ve kör nokta uyarı sistemi araçta ilk kez kullanılıyor. Ayrıca E-Call, Yokuş Kalkış Yardımcısı ve Start&Stop teknolojisine sahip modelde üst sınıf araçlarda görmeye alışkın olduğunuz elektrikli park freni ve eller serbest Dacia Kart  sistemi ise ilk kez sunuluyor. Yol tutuş özellikleri konusunda elektronik yardımcılarından da aldığı desteğin etkisiyle herhangi bir sorun yaşamadığım araçlardan biri oldu.

Yeni Dacia Sandero Stepway Sürüş İzlenimleri

Dacia Sandero Stepway Güvenlik Özellikleri

Dacia Sandero Stepway pandemi döneminde Euro NCAP testlerinin de aksamasıyla yenilenmiş haliyle teste çıkmadı. Ancak yerini aldığı modelde bile göz dolduran bir performans ortaya koymuş ve güvenli olduğunu ispatlamıştı. Yetişkin yolcu güvenliğinden yüzde 80, çocuk yolcu güvenliğinden yüzde 79, yaya güvenliğinden yüzde 57 ve teknolojik yardımcılarından yüzde 55 almıştı.

Yeni Dacia Sandero Stepway Yorumları

Hızla yükselen SUV sınıfı araçların satış rakamlarında rekabet her zaman olduğundan daha çetin. Bu sınıfta Duster ile çok önemli başarılar yakalayan Dacia, şimdi Dacia Sandero Stepway ile bu başarısını rahat bir şekilde ileri seviyelere taşır. Günümüz fiyatlarına göre kolay ulaşılabilir otomatik şanzımanı ve üst sınıf modellerde bulunan donanım özellikleri onun albenisini zirveye çıkarır.

Dacia Sandero Stepway Fiyat Özellikleri

Dacia Sandero Stepway ülkemizde 160 bin 900 TL’den başlayan bir fiyat etiketiyse satışa sunuldu. LPG’li versiyonuna en kolay ulaşmanın yolu 167 bin 900 TL’den geçiyor. Eğer otomatik şanzımanla satın almak istiyorum diyorsanız karşınıza çıkan en uygun fiyat 172 bin 900 TL olacak. Bu versiyonun en dolu paketiyse 180 bin 900 TL’ye satışa sunuluyor.

Yeni Dacia Sandero Stepway Teknik Özellikleri

Yeni Dacia Sandero Stepway Teknik Özellikleri

İkinci El Dacia Sandero Fiyatları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here