2018 AUDI A6 Sedan 3.0 TDİ Detaylı İnceleme

0
17517
Yeni Audi A6 Sedan

Audi A6 modeli hemen her otomobil tutkunun tercih edeceği bir otomobil. 2018 model Audi A6 ise konfor odaklı özellikleriyle dikkat çekiyor. Şık, ağır başlı, havalı ve lüks. Murat Tosun, sıfır Audi A6 almayı düşünenler için Audi A6 testi yaptı. İşte Audi A6 hakkında merak edilen her şey…

Murat Tosun’un AUDI A6 Sedan Test Sürüşü İzlenimleri

Marka, 2018 Model Audi A6 ile uçak konforunu ayağınıza getirdi! Audi, A6 modelini yenilerken Business Class konforunu otomobillerde sunmaya başladığını belirtti. Aracın sahip olduğu üst düzey konfor bu iddiayı gerçek kılıyor. Yeni Audi A6 Temmuz ayında ülkemizde satışa sunulacak. Önce biraz 2018 model Audi A6’nın görsellerine bakalım mı?

Audi A6 Görsel Galerisi

Yeni Audi A6 görsellerini yakından görüntülemek için galerinin üzerine tıklayın!

Audi A6 Sedan’ın Tasarımı Nasıl?

Yeni Audi A6 SedanA6, tıpkı A8 ve A7 Sportback modelleri gibi, yeni Audi tasarım dilini kullanıyor. Gergin yüzeyleri, sert kenarları ve dışarıyı doğru çıkık çizgileriyle Audi A6 eski nesille benzer ancak bir şekilde de yeni olduğunu hissettiren bir tasarıma sahip.

Aracın ön tasarımında uzun burun, kısa tampon-tekerlek mesafesi ve geniş aks mesafesi sayesinde sportif bir görünüme sahip olmuş. A6, 4.939 mm uzunluğuyla, önceki versiyondan 7 mm daha uzun. Genişlik de 12 mm artarak 1.886 mm’ye çıkarılırken, otomobilin yüksekliği önceki versiyona kıyasla 2 mm artışla 1.457 mm’ye ulaşmış durumda.

Aracın ön tasarımında yeni farlar dikkat çekerken arkada da tüm alanı kaplayan yeni ışık hattına sahip stoplar kendilerini belli ediyor. Özellikle bu stopların kullanılması ile Audi aracın en zor koşullarda bile arkadan gelenler tarafından rahatça fark edilebildiğini belirtiyor.

Araçta versiyona göre sunulan 20 inçe kadar büyüyen jantlarsa dış tasarımdaki en dikkat çeken sportif detay. Standart modeldeki jantların boyutunun bile 18 inç olması çok iddialı bir tercih olmuş.

İkinci el Audi A6 fiyatları için buraya tıklayın!

Audi A6 Sedan İçi Nasıl?

Audi A6 Sedan Kokpit TasarımıNeredeyse baştan tasarlanan iç mekanıyla Audi A6 oldukça teknolojik bir otomobil halini almış. Modelin yeni iç mekanındaki yaşam alanı öncü modelden daha fazla. Yeniden tasarlanan koltuklarla birlikte değişen boyutlar sayesinde özellikle arka koltuktaki yaşam alanı artmış. Camların da yapısı değiştiği için içeriye giren ışık miktarı da artırılmış. Eğer koyu renkleri seçerseniz iç mekan gerçekten kasvetli bir ortama büründüğü için Audi ortam aydınlatması kullanarak bu olumsuzluğu gidermiş.

Arkasında 530 litrelik kolay yükleme yapılabilen bir bagajı bulunan Audi A6’nın görüş açıları yüksek ayar kapasitesine sahip direksiyon ve koltuk sayesinde sizi sıkıntıya sokmuyor.

Aracın göze çok hoş gelen yeni dijital gösterge paneli ve klima kumandaları ise onun teknoloji üssü iddiasını güçlendiren en önemli detaylar.

Dokunmatik ekranların duyarlılığı ise biraz alışma gerektiriyor, bu sınıfta daha iyisini sunan modeller var.

2924 mm’lik dingil mesafesi sayesinde yaşam alanı konusunda bonkör bir otomobil olan A6’nın hem ön hem de arkadaki yaşam alanı bir hayli geniş. Ancak arkadaki şaft tüneli nedeniyle ortada oturmak sıkıntılı.

Sıfır Audi A6 ilanları için buraya tıklayın!

Audi A6 Motor Özellikleri

Audi her zaman sunduğu geniş motor yelpazesi ile adından söz ettirmiştir. Ancak bu kez durum biraz farklı.

Lüks segmentteki bir otomobilde küçük hacimli motor olmasını kabul etmeyen Audi, bu araçta en küçük hacim olarak 2.0 litreyi tercih etmiş ki bu model de daha sonra satışa çıkacak.

Yeni Audi A6 Sedan şu anda biri benzinli iki 3.0 litrelik motorla alınabiliyor. Ülkemize gelecek motorsa 3.0 TDI olacak. 286 HP güç ve 620 Nm tork üreten bu motor özellikle eski dizel motora kıyasla daha dengeli güç ve daha düşük tüketim sunuyor.

Bu motorda quattro dört tekerlekten çekiş sistemini ve 8 ileri otomatik vites kutusunu sunan Audi A6, 5,5 saniye gibi iddialı bir sürede 0-100 km/s hızlanmasını tamamlayıp 250 km/s maksimum hıza ulaşabiliyor.

İlk andan itibaren güç ve tork üretme konusunda çok başarılı olan motor bu araca yüklü durumlarda bile gereken gücü sorunsuzca sunabiliyor. Yeni üretim teknikleri ile toplam ağırlığı 1,8 ton olan Audi nispeten düşük ağırlığı sayesinde de daha da performanslı bir otomobil halini almış.

Audi A6 Sedan 2018’in Güvenlik Özellikleri

Audi A6 Sedanİlk kez 1998 yılında test edilen ve o dönem 3 yıldız alan Audi A6, 2004 yılında bir sonraki nesli ile test edilmiş ve 5 yıldız almaya hak kazanmıştı. 2011 yılında da test edilen ve yine 5 yıldız almaya hak kazanan otomobil güncel nesli ile henüz çarpışma testine alınmadı.

Aracın standart donanımda oldukça uzun aktif ve pasif güvenlik elemanları ve yarı otonom sürüşe izin veren sistemler olduğu için Audi bu modelin de bu testlerden sorunsuzca 5 yıldız alacağın inanıyor.

Konfor & Yol Tutuş

2018 model Audi A6 Sedan kokpitiAudi, bu aracı yolların Business Class’ı olarak lanse ediyor. Aracın sahip olduğu yüksek konfor da bu iddiayı güçlendiriyor.

Son derece teknolojik iç mekanın da etkisiyle bu otomobil hem şehir içi hem de otoyol kullanımlarında gerekli konforu sorunsuzca sunuyor. Test esnasında 20 inçlik jantları da kullanma fırsatı bulduğumuz otomobil, arka koltukta hala konforlu olmayı sürdürdü ve iç mekana en ufak bir gürültü ve vuruntu yansıtmadı.

Cockpit

Audi A6 Direksiyon sistemi yerini aldığı modele göre daha hassas çalışan aracın yeni yürüyen aksamı ve rijitliği artırılan şasisi sayesinde virajlardaki yol tutuş karakteri de başarılı. Farklı sürüş modlarına göre karakterini değiştiren A6 gerektiğinde konforlu bir sedan gerektiğinde de ateşli bir HB gibi davranabiliyor.

Vites geçişlerinin hızlı ve sarsıntısız olduğu modelde büyük boyutlar dar alanlarda ilk anda sıkıntı yaşatır gibi görünse de hassas çalışan sensörler ve kameralar sayesinde herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmıyorsunuz.

Murat Tosun’un Audi A6 Sedan Hakkında Yorumları Nasıl?

Audi A6 SedanAudi A6 Sedan modeli, zaten iyi bir otomobildi. Bu nedenle de onu geliştirmek hiç de kolay bir iş değil. Ancak Audi zoru başarmış ve onu teknolojik bir ofis haline getirirken aynı zamanda gerektiğinde performans beklentilerini boşa çıkartmıyor. Modelin elini zayıflatan en önemli unsursa rakiplerinin 1.6 litrelik motor seçeneklerine karşılık en küçük alternatifinin 2.0 litre olması.

Audi A6 Sedan 2018 Teknik Özellikleri

 • Motor: 3.0
 • Motor Hacmi: 2967 cc
 • Silindir Adedi: 6
 • Maksimum Güç : 286 HP 3500 d/d
 • Maksimum Tork: 620 Nm 2250 d/d

Audi A6 Sedan 2018’in Performans Verileri

 • 0-100 km/s Hızlanma: 5.5 sn
 • Maksimum Hız: 250 km/s

Frenler

 • Ön: Hava kanallı disk
 • Arka: Disk
 • Yakıt Türü: Dizel

Audi A6 Sedan Yakıt Tüketimi

 • Şehir İçi: 6.1 lt/100 km
 • Şehir Dışı:  5.1 lt/100 km
 • Karma: 5.5 lt/100 km
 • Test: 7.7 lt/ 100 km
 • CO2 Emisyonu: 142 gr/km

Audi A6 Sedan Boyutlar

 • Uzunluk: 4939 mm
 • Genişlik: 1886 mm
 • Yükseklik: 1457 mm
 • Dingil Mesafesi: 2924 mm

Audi A6 Sedan Bagaj Hacmi :

 • 530 lt
 • Yakıt Depo Kapasitesi : 63 lt
 • Boş Ağırlık : 1825 kg
 • Lastik Boyutu : 225/55 R18

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here