2018 BMW i3s 1.4 EV Detaylı İnceleme

1
12681

Murat Tosun, yeni BMW i3s’ti test etti. BMW i3s testi ile aracı daha yakından tanıma fırsatı bulabilirsiniz. Murat Tosun, yeni BMW i3s’in tasarımı, motor özellikleri, fiyatı ve güvenlik odaklı detaylarını inceledi. Yeni BMW i3s hakkında detaylı bilgi için yazının devamını mutlaka okuyun!

Menzilini artırdı, bu kadar yeter mi?

2018 model BMW i3’ün menzili arttı ve isminin sonuna da S eklendi. Menzili arttı, peki, elektrikli bir otomobil satın alsak bu menzil yeter mi?

Yeni BMW i3s’in Tasarımı Nasıl?

2018 model BMW i3s TasarımBiliyoruz; BMW i3’ün tasarımını sevmeyen çok ama biz seviyoruz. Sevmeyenlerin düşüncelerini de anlayabiliyoruz. Bir BMW modelinden bekledikleri keskin hatlar yerine daire formlu bir yapısı var. Bu konuda bizler de kararsızız. Bu tasarım yerine farklı detaylara sahip olsaydı daha çok iş yapar mıydı emin değiliz! Ama sonuç olarak biz bu tasarıma bir BMW modeli olarak değil, bir elektrikli otomobil olarak bakıyoruz ve tasarım detaylarını, bu açıdan bakınca, seviyoruz.

BMW Ruhu Olan Ama Klasik BMW Tasarımından Ayrılan Bir Tasarım

BMW i3s Arkadan görünümüBöbrek ızgaranın bu araçta da kullanılması iyi bir gelişme. Farların genel yapısı da çok daha küçükler ama yine de bildik BMW modellerini andırıyorlar. Büyük tamponuysa yüz görünümünün neredeyse tamamını kaplıyor ve iyi görünüyor. Profilden farklı görünen yeni BMW i3s arkadaki yolcu için ferah bir kabin sunabilmek için inişli çıkışlı bir tasarım grafiğini benimsemiş. Burada tasarımcılar daha iyi bir iş ortaya koyabilirdi. Arka tasarım konusunda da sade detaylar belirlenmiş.

2018 BMW i3s’in İçi Nasıl?

BMW i3s İç MekanYeni BMW i3s yaşam alanı, boyundan büyük işler yapıyor. Tasarımına daha ilk baktığımız anda sanki daha büyük bir araçmış gibi düşündürüyor. Koltuğuna oturduğumuzda bunun sadece görünüm değil genişlik açısından da aynı şekilde olduğunu ispatlıyor.

BMW i32 KokpitBMW i3s’te Yaşam Alanı Genişliği Nasıl?

Baş mesafesi ve omuz mesafesi konusunda beklediğimizden daha iyi çıktı. Kullanışlılık açısından neredeyse hiç sıkıntı yaşanmıyor.

BMW i3s’te Kokpit Nasıl?

Elektrikli otomobilin tüm bilgileri orta konsol üzerine konumlandırılan ekrandan takip ediliyor. Bu ekranın biraz daha iyi görünmesi ve aracın gövdesine monte edilmesi daha iyi olurdu. Vites kolunun direksiyon simidinin arkasına alınmış olması orta bölümde daha kullanışlı bir alanın ortaya çıkmasını da sağlamış.

Elektrikli BMW i3s’te Bagaj Hacmi ve Diğer Detaylar

bmw i3 bagajıEşya gözlerinin sayısı ve bagaj kullanımı açısından da bir sıkıntı yaşamadık. Geniş camların kullanılmasıyla birlikte ferahlık hissi de oldukça iyi. Gürültü açısından daha başarılı sonuçlar ortaya koyması gerekiyor. Alışkın olduğumuz motor gürültüsü de araçta olmayınca tüm mekanik sesler ve yol gürültüleri yaşam alanında beklenenden fazla duyuluyor.

2018 Model BMW i3s Motor Özellikleri Nasıl?

bmw i3 yandan görünümEn önemli yenilik işte burada yatıyor. Elektrikli araç modelleri arasında BMW i3s artık kendini daha iyi bir yere konumlandırıyor. Hayata geçmiş elektrikli otomobiller arasında en iyi menzillerden birine sahip.

Yeni BMW i3s Menzili Nasıl?

İsmi bu yukarıda anlattığımız değişim ile birlikte BMW i3s olan otomobil, 300 km’ye varan bir menzil sunuyor. Yani BMW i3s menzili 300km’yi buluyor. Günlük hayatta, şehir kullanımlarında bu menzil tek şarj ile 1 haftalık ihtiyacı karşılayabilecek kapasiteye gelmiş durumda. Ülkemizde elektrikli otomobillerle uzun yolculuklara çıkmaksa en azından birkaç yıl daha hayal görünüyor. Motorun verimli yapısı sayesinde 0-100 km/s hızlanmasını 6.9 saniyede gerçekleştiren aracın maksimum hızlanması ise 160 km/s.

2018 model BMWi3s yakıt tüketimiBMW i3s 2018 Ne Kadar Yakıt Tüketiyor?

Açıklanan verilere baktığımız zaman bu aracın saatte 14.3 kW elektrik tükettiğini görüyoruz. Yani hepimizin anlayacağı hesabı yaptığımız zaman 1 saatlik kullanımda 8 lira harcadığını görüyoruz.

Sıfır km BMW i Serisi İlanları İçin Buraya Tıklayın!

BMW i3s’in konfor ve Yol Tutuş Özellikleri Nasıl?

Burada BMW özelliklerini kullanıyor. Yüksek ve daha ufak yapısı ile farklı hisler yaşatsa bile BMW’nin sürüş dinamikleri konusundaki keyfine ve güvenliğine bu araçta da aynen yer verilmiş durumda. 300 bin TL’ye yaklaşan fiyat etiketiyle yok bir de olmasa dediğinizi duyar gibi olduk. Elbette bu bedelin karşılığında beklediğimiz bir şeydi ve onu bulduk. Konforlu yolculuklara zorlanmadan imkan tanıyor. En önemli beklentilerimizden birisi gürültü çıkaran bir motor. Sessiz sürüşe alışkın olmayan dış etkenler için elektronik ortamda yaratılan bir motor gürültüsü hiç fena olmaz. Yapmış olduğumuz testler sırasında yol tutuş özellikleri konusunda bir sıkıntı yaşamadık. Başarılı yönlendirme kabiliyeti ile istediğimiz keskinliği sundu. Direksiyon simidinin tasarımı da son derece iyi. Parmaklık yerleri iyi bir şekilde ayarlanmış. İzine sadık otomobiller arasına adını zorlanmadan yazıyor.

BMW i3s Güvenlik Testleri

EuroNCAP çarpışma testinden BMW i3s 4 yıldız almış. 2013 yılında EuroNCAP testine alınan ve bu testten 4 yıldız almaya hak kazanan otomobilin yetişkin korumasından yüzde 86’lık, çocuk yolcu korumasında yüzde 81’lik ve yaya güvenliği konusunda yüzde 57’lik sonuçlar elde ettiğini görüyoruz.

2. El BMW i3 fiyatlarını öğrenmek için buraya tıklayın!

Murat Tosun’un BMW i3S Yorumu Nasıl?

Aracı test eden Murat Tosun’un BMW i3S yorumları şöyle: “Elektrikli otomobilleri satın alır mıyım” Bu sorunun cevabı en azından birkaç yıllığına biraz karışık görünüyor. Şarj istasyonlarının yaygınlaşması, kolay dolum imkanının olması için beklemek gerekiyor gibi görünüyor. Menzil konusunda 300 km benim 1 haftalık işimi görüyor. Ancak uzun yola çıkamamam elimi bağlıyor. BMW i3s satın alma konusunda istek duyduğum araçlardan. Diğer kriterler yerine gelir ve BMW i3 fiyatı da biraz daha ucuzlarsa satın alabileceklerim listesine zorlanmadan girer. 2018 BMW i3s fiyatı demişken fiyatlara bakalım:

2018 Model BMW i3s Fiyatı ve ÖTV Oranı

BMW markasının da dediği gibi bu araç, “gelecekten ilham alarak bugün için tasarlandı”. Peki, BMW i3s’in fiyatı ne? Sıfır km BMW i3s fiyatı 263.800TL’den başlıyor. Otomatik şanzımanlı aracın Loft, Lodge ve Suite adlı üç tasarım paketi var. BMW i3s ÖTV oranı ise %15.

BMW i3s Görselleri

Yeni BMW i3s’in görsellerini görüntülemek için galerinin üzerine tıklayınız.

BMW i3s 2018 Teknik Özellikleri

 • Motor: 1.4 lt
 • Motor: Elektrikli
 • Maksimum Güç: 184 HP
 • Maksimum Tork: 270 Nm

BMW i3s Performans Özellikleri

 • 0-100 km/s Hızlanma: 6.9 sn
 • Maksimum Hız: 160 km/s

Frenler

 • Ön: Hava kanallı disk
 • Arka: Disk
 • Yakıt Türü: Elektrik  Karma : 14.3 kW
 • CO2 Emisyonu: 0 gr/km

BMW i3s Boyutlar

 • Uzunluk: 4011 mm
 • Genişlik: 1775 mm
 • Yükseklik: 1577 mm
 • Dingil Mesafesi: 2570 mm

BMW i3s Bagaj Hacmi : 261 lt

 • Yakıt Depo Kapasitesi: 27.2 kW
 • Boş Ağırlık: 1340 kg
 • Lastik Boyutu: 175/55 R20

Buraya tıklayarak BMW M5 İçeriğimize de bakabilirsiniz…

1 YORUM

 1. Elektrikli araçlar otomotiv endüstrisinin yeni bir trendi. BMW’da bu trende uyarak IS3’ü piyasaya sunmuş. Tam bir şehir otomobili olan IS3, küçük boyutları ile sıkışık trafikte ve park yerlerinde kolaylık sağlayacaktır. Elektrikli motorun tam şarj ile sunduğu menzil, bir şehir otomobili için yeterli. Elektrikli otomobillerle ilgili ülkemizdeki temel sorun, altyapı eksikliği. Bunun giderilmesi için zamana ihtiyaç var. Yakın zaman içerisinde kullanımları yaygınlaşırsa bu süre kısalabilir. İlave olarak, elektrikli otomobillerin belirli bir süre içerisinde değişmesi gereken pilleri ve bunlara ait atık yönetimleri kullanım esnasında lojistik maliyetleri yukarı çekecek bir faktör. Bunun da çalışılması lazım. Aracın fiyatına gelince… Teşvikle bile 300.000 TL bandına yaklaşan fiyatıyla, IS3’ün satış rakamlarının üst seviyede gerçekleşeceğini düşünmüyorum. Belirttiğim lojistik maliyetler de uzun vadede aracın 2’nci el talebini aşağıya çekecektir, özellikle AB ülkelerindeki gibi sert katı atık yönetimi kanunları çıkarılırsa… Neticede bu otomobili satın almak, ülkemizin mevcut altyapısı düşünüldüğünde bir risk. Ancak, “Risk almayı seviyorum” diyorsanız, bu otomobil tam size göre. Karar sizin.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here