Akıllı Hız Yardımı Zorunlu Olacak!

0
737
Akıllı Hız Yardımı

Avrupa pazarındaki yeni arabalar için bir gelişme söz konusu. Akıllı hız yardımı zorunlu hale geldi! İşte detaylar…

Akıllı Hız Yardımı

Araçlarda yeni bir sistem olan Akıllı hız yardımı (Intelligent Speed Assistance – ISA), araçların hızını kontrol etmeye yarayan bir teknoloji. Söz konusu bu teknoloji, Avrupa pazarındaki Temmuz 2024’ten itibaren satılan tüm yeni araçlar için zorunlu hale geliyor! Akıllı hız yardım sistemi sürücüyü hız limitleri konusunda uyardığı gibi aynı zamanda aracın hızını da kontrol edebiliyor.

Akıllı hız yardımı sisteminin zorunlu hale gelmesiyle araçların siber risklerden korunması öne çıkan detaylardan. KasperskyOS İş Birimi Küresel İşbirlikleri Yöneticisi Evgeniya Ponomareva konuyla ilgili açıklama yaptı. Yaptığı açıklamada u sistem sayesinde siber güvenliğin otomotiv endüstrisinin ayrılmaz bir parçası haline geleceğini söyledi.

Akıllı Hız Yardımı

2024’te Zorunlu Olacak!

Günümüzde siber saldırılar hayli fazla. Saldırganlar ve araştırmacılar, Tesla’da yakın zamanda bulunan güvenlik açığı dahil olmak üzere bağlantılı araçların siber güvenliği üzerine araştırma yapıyor. Özellikle ISA’yı etkileyen güvelik riskleri, aracın dışında bulunan harici sistemlere veya aracın herhangi bir elektronik kontrol ünitesine bağlı olması durumunda ortaya çıkmaktadır.

Saldırganlar böylece elektrik/elektronik (E/E) mimarisine bağlı olarak, sistemlere harici iletişim kanalları aracılığıyla erişebiliyor. Aynı zamanda bir genel ağa bağlı diğer elektronik kontrol birimlerindeki güvenlik açıkları zincirini kullanarak da erişebiliyorlar.

Akıllı Hız Yardımı

KasperskyOS İş Birimi Küresel İşbirlikleri Yöneticisi Tarafından Yapılan Açıklama

KasperskyOS İş Birimi Küresel İşbirlikleri Yöneticisi Evgeniya Ponomareva şöyle bir açıklama yaptı: “Neyse ki, bu sistemlerin siber güvenlik göz önünde bulundurularak geliştirilmesi artık bir zorunluluk haline gelmiş durumda. ISA, hem yazılım düzeyinde işlevsel güvenliği düzenleyen ISO 262626’nın gereksinimlerine, hem de UNECE düzenlemeleri UN R155, R156 ve ISO21434 dahil olmak üzere zorunlu sertifikasyona dayalı siber güvenliğe dair genel otomotiv endüstrisi standartlarına uygun biçimde kurgulanıyor.

Sistemin risk değerlendirmesi de bu gerekliliklere göre yapılmalı ve araç sistemleri tasarımdan itibaren güvenli olmalıdır. Yani güvenlik mekanizmaları geliştirme aşamasında uygulanmalıdır. Haziran 2024’ten itibaren AB’de siber güvenlik sertifikası olmayan yeni araçların satışı yasaklanacak.

Bu da siber güvenliği otomotiv endüstrisinin ayrılmaz bir parçası haline getirecek. Elektronik ünitelerin geliştirilmesine yönelik özel bir güvenlik platformu, otomobil üreticilerinin gereksinimlerini karşılamasına yardımcı olabilir.”

Arabam Garaj

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here