Dünya genelinde araç üretiminin çeşitlenerek artmasının sonucunda pek çok araba kasası ortaya çıkıyor. Sürücülerin ihtiyaç ve kişisel zevklerine kitlesel özelleştirme ile farklı modeller sunmak mümkün. Ülkemizde de pek çok otomotiv markası mevcut. Bu doğrultuda arabaların kasa tipleri de farklılık gösteriyor.

Ayrıca araba modeli bakarken; hangi kasa tipinin kendinize uygun olduğunu bilmiyor ya da araba kasa tipleri nelerdir diye soruyorsanız, bu yazımızdan araba kasa tipleri hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Araba Kasası (Gövdesi) Nedir ve Tipleri Nelerdir?

Tüketicilerin günlük ihtiyaçları ve teknolojik gelişmeler doğrultusunda araba kasa tipleri ve modellerinde değişikliğe gidiliyor. Tüketiciler arabalarını kendi ihtiyaç ve zevkleri doğrultusunda tercih ediyor. Ayrıca bu araçları tanımlamak amacıyla tüketici ve satıcılar pek çok yol kullanıyor. Bunlardan biride araba kasa (gövde) tipidir. Bu sayede aracın dış görünüşünden tanımlama yapabiliyorlar. Arabaların pek çok kasa tipi mevcut. Araba kasa tipi örneklerinden birkaçını sayarsak; sedan, hatchback, station wagon, SUV, pick-up vb.dir.

1Sedan Kasa Tipi

Ülkemizde en çok kullanılan kasa tiplerinden biridir. Bu arabaların bagaj kısmı yolcu kabininden ayrıdır. Bagaj kısmı arkaya doğru uzanır ve klasik bir görünümü vardır. Genel olarak 4 kapılıdır. Bagaj kapağı küçük olduğu için kullanım açısından biraz elverişsizdir. Fakat aileler ve kurumsal firmalar bu sedan kasa tipini daha çok tercih ediyor. Çünkü daha modern ve sportif görünüyor. Bunun yanında ikinci el araç satımında ve alımında daha kolay alıcı bulmak mümkün. Örnek olarak; Toyota Corolla verilebilir.

2Hatchback Kasa Tipi

Sedan kasa tipi gibi Hatchback kasa tipide ülkemizde en çok tercih edilenler arasındadır. Hatchback tipi arabaların arkası kısa ve küt bir tasarıma sahiptir. Bu kasa tiplerinde bagaj uzantısı olmamasıyla beraber uzunluk bakımından da daha kısadır.

Sedan kasa tipinden farkı ise; bagaj kapağı arka cam ile entegredir. Sedan kasa tipinde ise yukarıda da belirtildiği gibi arka bagaj kapağı, arka camdan ayrıdır. Ayrıca yolcu bölümünün tavan mesafesi sedan tipi kasaya göre daha yüksektir. Bunun nedeni de tavan kısmı bagaj bölümünün üzerine kadar yere paraleldir. Daha geniş olmasından kaynaklı olarak aileler tarafından çokça tercih ediliyor. Şehir yaşamında oldukça kullanışlı arabalardır. Örnek olarak; Renault Clio verilebilir.

3Station Wagon Kasa Tipi

Station Wagon kasa tipi ise iç hacim olarak sedanlardan daha büyüktür. Fakat sedanla aynı oturma ölçülerine sahiptir. Görsel açıdan da uzun gözükürler. Bunun sebebi ise bagaj bölümü daha büyüktür. Bagaj avantajı sayesinde basit bir şekilde arabaya yükleme yapılır. Bu kasa tipi için; sedan ve hatchbacklerin bir karışımı olduğu söylenebilir. Hatchback kasa tipinin bagaj hacmi dolayısıyla uzatılmış tasarımıdır.

Ülkemizde de sedan ve hatchbacklerden sonra tercih edilen bir araba kasa tipidir. Daha çok ailelerin tercih ettiği bir arabadır. Bu kasa tipinin bir dezavantajı ise; boyutu nedeniyle şehir içinde park etme sorunudur. Örnek olarak; Volvo V60 verilebilir.

4SUV Kasa Tipi

Öncelikle SUV kelimesinin açılımı; Sport Utility Vehicle’dır. Türkçe olarak spor kullanım aracıdır. SUV kasa tipi arabalarda 4×4 sistemi mevcut. Arazi şartlarında yüksek performans verirler. Araba özelliği olarak geniş iç tasarımı ve geniş bagajı mevcuttur. Ayrıca bu kasa tipi arazi şartlarının yanında gündelik yaşamda da sık kullanılmaya başlandı. Hem rahat olması hem verimlilik hem de her şartta performans sağlaması nedeniyle tercih görüyor.

5Pick-up Kasa Tipi

Bir yahut iki kabini mevcut olan ve genellikle yük taşıma amaçlı açık kasalı arabalardır. 4×4 ve 4×2 çekiş sistemi mevcut; ayrıca yüksek performansa sahiptir. Örnek olarak; Toyota Tacoma ve Mitsubishi L200 verilebilir.

6Minivan Kasa Tipi

Minivan kasa tipi arabalar yük ya da yolcu taşımak amacıyla tasarlanmış. Komple kapalı kasadır. Bagaj alanı oldukça geniştir. İhtiyaç halinde koltuklar katlanarak bagaj hacmi arttırılabilir. Yükleme yapmak yukarıdaki kasa tiplerine oranla daha kolaydır. Çoğunlukla 5 koltuktan ve (bagaj dahil) 5 kapıdan oluşur.

7Panelvan Kasa Tipi

Panelvan kasa tipi ile minivan kasa tipi arabalar birbirine oldukça benzer. Bu arabalar kapalı kasa ve hafif ticari araçlardır. Kapalı yük taşıma alanı sayesinde taşınacak ürünleri hava şartlarından korur. Bu kasa tipinde ön cam ve ön kapılar dışında cam kısmı mevcut değil. Arabanın geriye kalan arka kısmı kapalıdır. Ayrıca ön koltukları haricinde başka koltukta yoktur.

8Coupe Kasa Tipi

Bu kasa tipi araçlarda çoğunlukla iki kapı mevcut. Ayrıca öndeki iki koltuğun dışında arkada da iki tane daha küçük ve pek rahat olmayan koltuğu var. Bu arabaların daha çok sportif bir tasarımı vardır. Zaman zaman dört kapılı coupelar, sedanlarla karıştırılıyor. Fakat kısaca bu kasa tipinin arka koltuktaki tavan baş uzaklığı daha azdır.

9Crossover (CUV) Kasa Tipi

Bu kasa tipi arabalara; Crossover Utility Vehicle yani CUV denmektedir. Fakat Türkiye’de daha çok ya crossover ya da kompakt SUV denir. Türkçe anlamı ise; karşıdan karşıya geçmektir. Örnek olarak Volkswagen Tiguan ve Renault Kadjar verilebilir.

Genel olarak bu kasa tipi arabalar SUV, hatchback ve station wagon kasalarının birleşimidir. Crossover, hatchbacklere oranla yerden daha yüksekte ve geniştir.

10MPV Kasa Tipi

Multi Purpose Vehicle (MPV) çok amaçlı kullanılan arabalardır. İç hacmi oldukça geniş ve yüksek tavanlıdır. Koltuk sayısı ise beş ya da yedi arası değişir. Görünümden çok işlevsellik ön plandadır.

11Cabrio (Convertible) Kasa Tipi

Cabrio kasa tipi arabaların açılır kapanır tavanı mevcuttur.  Ayrıca iki kapalı ve ya dört kapıdan oluşur. Tamamen aşağı indirilebilen camı vardır. Bu kasa tipinin uzun versiyonuna ise Cabriolet kasa tipi denir.

Son olarak söylenebilir ki daha bir çok araba kasa tipi mevcut. Bunlar dışındaki araba kasa tipi örnekleri ise; roadster, kamyonet ve limuzin vb.dir.

Sedan Mı? Hatchback Mi? İşte Tüm Detaylar

Otomobil Segmentleri Ne Anlama Gelir?

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here