Otomobil Segmentleri Ne Anlama Gelir?

0
775
otomobil segmentleri

Otomobil sahiplerinin birçoğu bu kavrama hakim olmasa da, yeni nesillerin dikkat ettiği bir husus var: otomobil segmentleri. Bir tür sınıflandırma olan segmentler, otomobilleri kullanım amaçları, kalite standartları veya hitap ettiği kitleye göre sınıflandırır. A, B, C, D, E, F şeklinde harfler ile sınıflandırılan otomobiller ağırlıklı olarak kullanım amacına göre bir segmente dahil olur. Harfler ile sınıflandırılan otomobil segmentleri ve anlamlarını sizler için kısaca açıkladık. İşte otomobil segmentleri, anlamları ve örnekleri!

A-Segment

otomobil segmentleri
Hyundai i10

Avrupa’da şehir arabası, ABD’de ise ‘minicompact’ olarak adlandırılan bu sınıf tamamen fonksiyonel olmak için üretilmiş. Şehir içinde bir noktadan diğerine ulaşırken dış dünya ile bağım kesilsin diyenlere yönelik oldukları da söylenebilir. 1920’lerden beri üretilen bu sınıfın üyelerinden bazıları ise Fiat 500, Hyundai i10 ve Citroen C1.

B-Segment

otomobil segmentleri
Renault Clio

Bir sonraki kategori küçük otomobiller olarak sınıflandırılan B-Segment otomobillerden oluşuyor. Subcompact and Submini olarak da adlandırılan bu sınıf ülkemizde sürücü kurslarında sıkça kullanılan otomobillerden oluşuyor. Bu sınıfın bazı üyeleri Renault Clio, Opel Corsa ve Volkswagen Polo.

C-Segment

otomobil segmentleri
Honda Civic

Ülkemizde en çok satan araç sınıfı olan C segmenti otomobiller, son zamanlarda artan fiyatları ile tepki topladı. Bir zamanlar 100 bin tl sınırının psikolojik sınır olarak kabul edildiği bu otomobiller bugün 300 bin tl sınırını aşmış durumda. Küçük aile araçları olarak da adlandırılan bu sınıfın bazı otomobilleri ise VW Golf, Honda Civic, Toyota Corolla, Fiat Egea, Ford Focus.

D-Segment

otomobil segmentleri
VW Passat

Büyük aile araçları olarak adlandırılan D-Segment otomobiller ülkemizde genellikle yüksek vergi dilimine mensup oldukları için lüks sınıf olarak da adlandırılıyor. Bu segmentin bazı üyeleri ise yakından tanıdığımız VW Passat, BMW 3 Serisi, Mercedes C Serisi, Honda Accord, Ford Mondeo.

E-Segment

BMW 5 Serisi

Executive (Yönetimsel, İdari) otomobiller olarak da adlandırılan E Segment otomobiller sınıfının adının hakkını fazlasıyla veriyor. Genellikle 5000mm üzerinde bir uzunluğa sahip olan bu sınıfın otomobillerini sıfır olarak satın almak isterseniz yer yer 1 milyon TL bütçe ayırmanız gerekebiliyor. Bu sınıfın bazı üyeleri ise BMW 5 Serisi, Mercedes E Serisi, Audi A6.

F-Segment

Mercedes-Benz S Serisi

Lüks sınıf otomobiller de denilen F-Segment otomobiller hem performans, hem konfor hem de kaliteyi bünyesinde barındırıyor. Ülkemizde genelde makam aracı olarak kullanılan bu sınıfın bazı üyeleri Mercedes S Class, BMW 7 Serisi ve Porsche Panamera.

S-Segment

Porsche 911

Spor otomobiller olarak da bilinen bu sınıf spor, 2 kapılı veya cabrio olarak tanınan ikonik spor otomobilleri bünyesinde barındırır. Porsche 911, Mazda MX5, Ford Mustang bu sınıfın bazı üyeleridir.

J-Segment

Kia Sportage

Aslında kategorik olarak off-road araçları bünyesinde barındıran bu kategori, son yıllarda binek araçlar ile aynı platformdan çıkan SUV otomobiller tarafından işgal edilmiştir. Off-road kapasitesi sınırlı olsa da bu kategoride yer alan bazı otomobiller şöyle: Peugeot 3008, VW Tiguan, Kia Sportage.

İkinci El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here