2021 Renault Megane 1.5 DCİ EDC Detaylı İnceleme

Kompakt Sedan sınıfının yıldızlarından

0
4535

Renault Megane Sedan makyajlanmasının ardından sahip olduğu iddialı özellikleri daha da artırmış durumda. Sınıfının yıldız gibi parlayan modellerinden biri. Yeni Renault Megane Sedan Test Sürüş İzlenimleri

Yenilenen Renault Megane Sedan ülkemizde üretilen en iddialı modellerden iri. Kompakt sedan sınıfında başarılı satış rakamlarına ulaşan Renault Megane yenilenmesiyle birlikte bu satış rakamlarını daha da yukarıya taşımakta zorlanmaz gibi görünüyor. Yalın çizgileriyle birlikte kaliteli görünüm detayları onun tasarım açısından net bir şekilde öne çıkan yanlarından.  Yüzde 100 Pure Vision LED teknolojisiyle sunulan Yeni Megane Sedan, sembolik C şeklindeki ışık imzası ile öne çıkıyor. Ön tarafta yeni tampon ve krom bileşenleri olan yeni bir ızgarayla gelen modelde, yeni çamurluk ve kapı kolu aydınlatması bulunuyor. Ön taraftaki hava deflektörleri ise araç aerodinamiğini üst seviyelere taşıyor. Cosmo mavi ve inci beyazın da içinde olduğu 7 farklı dış renk seçeneğiyle sunulan Yeni Megane Sedan, 16 ila 18 inç arası jant seçeneklerini de kullanıcıyla buluşturuyor.

İç Mekan Özellikleri

2021 Renault Megane Sedan modelinin kapılarını açıp yaşam alanına geçtiğimde beklediğimden de büyük ve kullanışlı bir yaşam alanı karşıma çıktı. Her tasarım detayının iyi düşünüldüğü otomobil kompakt sedan sınıfından beklediğim ne varsa verdi. Yeni Megane Sedan 10.2 inçe kadar dijital gösterge paneli ile geliyor. Gösterge paneline ek olarak 9,3 inç multimedya ekranı, konsolu daha modern bir görünüme kavuşturuyor. Yeni Renault EASY LINK multimedya sistemi ile tüm navigasyon ve bilgi özelliklerinin yanı sıra MULTI-SENSE ayarları da sunuluyor. Ergonomiyi daha da ileriye taşımak amacıyla sürüş destek sistemi kontrolleri direksiyon simidinde bir araya toplanmış. Elektrokrom çerçevesiz dikiz aynası ve krom kaplamalı klima kumandalarına sahip olan Yeni Megane Sedan’da yeni döşemeler de iç mekan ambiyansını tamamlıyor. Elektrikli ayarlanabilir sürücü koltuğu da konforu artıran yenilikler arasında yer alıyor. Daha akıcı ve yeni arayüzü ile Renault EASY LINK multimedya sistemi, Apple CarPlay ile uyumlu sisteme sahip. Eco, Comfort, Sport ve MySense olarak 4 farklı sürüş moduna sahip Renault MULTI-SENSE teknolojisi, sürüş deneyimini daha kapsayıcı bir hale getiriyor. Yeni Renault Megane Sedan’a sezgiselliği artıran, ergonomi için ayarları sadeleştiren yeni ortam renkleri de gelmiş. Gösterge panelinin dijital ekranları, Eco modunda yakıt tüketimi ve Sport modunda performans gibi widget’lar ile özelleştirilebilen bir alan sunuyor.

Yeni Renault Megane Sedan Motor Özellikleri

Otomobilde farklı müşteri kullanımlarına göre adapte edilmiş ve son emisyon seviyesi olan Euro 6D standardı tarafından belirlenen yeni yönetmelikler ile uyumlu daha geniş bir motor gamı bulunuyor. Yakıt tüketimini ve CO2 emisyonlarını azaltmak için optimize edilmiş, tamamen yenilenen 1.0 TCe direkt enjeksiyonlu benzinli motor, 115 beygir ve manuel şanzımanla birlikte sunuluyor. 1.3 TCe benzinli motor ise 140 beygir 6 vitesli manuel şanzıman ya da 7 vitesli EDC çift kavramalı otomatik şanzımanla tüketiciyle buluşuyor. Yeni Megane Sedan ayrıca 1.5 Blue dCi motor, 115 beygire sahip 6 vitesli manuel şanzıman ve 7 vitesli EDC çift kavramalı otomatik şanzıman ile sunuluyor. 1.3 litre turbo motorlu ve EDC çift kavramalı otomatik şanzımanla tercih edenler performans ve ekonominin keyfini bir arada sürecektir. Açıklanan fabrika verilerine göre bu kombinasyonun ortalama yakıt tüketimi 5.2 litre. Renault Megane Sedan dizel otomatik seçeneğiyse her zaman bildiğimiz gibi son derece iddialı. 115 HP güç üreten Blue dCi motor EDC şanzımanla iyi bir işbirliği yapıyor. Ortalama yakıt tüketim sonucu 4.0 litre olarak açıklanırken yaptığım test sürüşünde 5.2 litre gibi iddialı bir sonuca ulaştım.

Konfor ve Yol Tutuş Özellikleri

2021 Renault Megane Sedan konfor konusunda sınıfının usta modellerinden biri. Yaptığım tüm farklı zemin sürüş testleri sırasında konfordan ödün vermediğini gördüm. Konfordan ödün vermezken aynı zamanda yol tutuş ve sürüş güvenliği konusunda da başarılı bulduğum araçlardan biri oldu. Yeni Renault Megane elektronik yardımcılar konusunda da başarılı. Yeni Megane Sedan, sürüş deneyimini daha güvenli ve konforlu hale getiren yeni sürüş destek sistemleriyle birlikte geliyor. Stop & Go özellikli (ACC) Adaptif Cruise Control, öndeki araç ile aradaki mesafeyi koruyarak hızlanma ve frenlemeyi düzenliyor. (AEBS) Aktif Acil Fren Destek Sistemi, tehlike anında sürücüyü uyarırken, sürücü tepki vermekte geciktiği takdirde frenleri devreye sokuyor. (RCTA) Arka Çapraz Trafik Uyarı Sistemi ise aracın arkasındaki engelleri algılayarak sürücüyü uyarıyor. Tüm bunlara ek olarak ayak frenden çekildiğinde aracın sabit kalmasını sağlayan Auto-Hold özelliği, özellikle şehir içindeki sürüş konforunu artırmak için iyileştirildi. Ayrıca (LDW) Şerit Takip Sistemi, (BSW) Kör Nokta Uyarı Sistemi gibi sistemler, Yeni Megane da varlığını sürdürüyor.

Yeni Renault Megane Sedan güvenlik özellikleri

Euro NCAP’in 2015 yılında yaptığı çarpışma testine HB gövdeyle çıkan Renault Megane bu testten tam puan olan 5 yıldız alarak ayrıldı. Bunu yaparken yetişkin yolcu güvenliğinden yüzde 88, çocuk yolcu güvenliğinden yüzde 87, yaya güvenliğinden yüzde 71 ve güvenlik yardımcılarından yüzde 71 aldı.

Yeni Renault Megane Sedan Yorumları

Türkiye’de üretilen modellerden biri olan Renault Megane Sedan sahibi olmak isteyenler yaptığım bu Renault Megane Sedab test ardından bence doğru bir karar vermiş olurlar. Motor seçenekleri açısından farklı isteklerin hepsine cevap veren Renault Megane Sedan tazelenmiş görünümü ve başarılı yaşam alanıyla sahip olanları mutlu edecek bir kompakt sedan otomobil.

Fiyat Özellikleri

Renault Megane 232 bin TL’den başlayan fiyat etiketiyle günümüz fiyatlarına göre uygun bir başlangıç etiketine sahip. Dizel otomatik versiyonuyla 358 bin TL başlangıç fiyatına sahip olan Renault Megane modelini benzinli otomatik olarak satın almak isterseniz karşınıza en uygun fiyat olarak 301 bin TL çıkacak.

Yeni Renault Megane Sedan Teknik Özellikleri

 • Motor: 1.5 lt
 • Motor Hacmi: 1461 cc
 • Silindir Adedi: 4
 • Maksimum Güç: 115 HP
 • Maksimum Tork: 270 Nm

Performans Verileri

 • 0-100 km/s Hızlanma: 11.2 sn
 • Maksimum Hız: 190 km/s

Frenleri

 • Ön: Hava kanallı Disk
 • Arka: Disk

Tüketimi Miktarı

 • Yakıt Türü: Dizel
 • Şehir İçi: 4.6 lt/100 km
 • Şehir Dışı: 3.5 lt/100 km
 • Karma: 4.0 lt/100 km
 • Test: 5.2 lt/ 100 km
 • CO2 Emisyonu: 105 gr/km

Boyutlar

 • Uzunluk: 4632 mm
 • Genişlik: 1814 mm
 • Yükseklik: 1443 mm
 • Dingil Mesafesi: 2711 mm
 • Bagaj Hacmi: 394 lt
 • Yakıt Depo Kapasitesi: 49 lt
 • Sürücü dahil Ağırlık: 1469 kg
 • Lastik Boyutu: 205/50 R17

Sıfır KM Renault Megane Fiyatları

2.El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here