Yeni Opel Mokka Test Sürüş İzlenimleri

Küçük SUV sınıfına hareket geldi...

0
10364
opel mokka 2021 fiyat listesi

Yeni Opel Mokka ’nın Türkiye’de satışa sunulmasıyla birlikte küçük SUV sınıfına önemli bir hareketlilik gelmiş olacak. Bu sınıfta iddialı olur.

Opel Mokka Tasarım Özellikleri

Başarılı modelin ikinci nesli her açıdan güçlü ve yenilikçi bir görünüm sunuyor. Marka bu tasarım anlayışını ‘saf, hassas ve temel unsurlara odaklanmış’ şeklinde tasvir ediyor. Yeni Mokka’nın tasarımı kısa ön ve arka çıkıntılar, kaslı ve geniş bir duruş, başarılı gövde orantıları ve detaylarla dikkat çekiyor. Opel Vizör, tıpkı tam boy bir kask gibi yeni Opel yüzünü tamamen kaplıyor ve araç ızgarasını, farları ve yeniden tasarlanan Opel Şimşek logosunu bütünleştiriyor. IntelliLux LED matrix farlarla tamamlanan Opel Vizör, ileri teknolojileri bir araya getirme fikriyle 2020’li yıllar boyunca tüm Opel modellerinin ayırt edici özelliği olmaya devam edeceğini ortaya koyuyor. Markanın yeni yüzü, Opel Design Compass yaklaşımını benimsiyor. Söz konusu tasarım yaklaşımında iki eksen ortada Opel Şimşek ile kesişirken marka logosu böylece ön plana çıkıyor. En güncel Opel araçlarının karakteristik tasarım unsurlarından biri olan kaputtaki çizgiler daha keskin ve daha net uygulanırken, Şimşek ile birleşerek dikey bir eksen belirliyor.

İç Mekan Özellikleri

Yalın, net, temele indirgeme felsefesi yeni nesil Mokka’nın iç mekanında da karşıma çıktı. Sürücü, ilk kez bir Opel modelinde hem tamamen dijital hem de odaklanmış teknoloji ürünü Opel Pure Panel kokpit ile tanışıyor. İki adet geniş ekrandan oluşan Pure Panel, mimarisi gereği çok sayıda düğme ve kumandayı gereksiz kılıyor. Sistem en güncel dijital teknolojileri kullanıma sunarken, az sayıda düğme, kumanda alt menülere gerek kalmadan dijitalleştirme ve tamamen sezgisel kullanım arasındaki doğru dengeyi sağlıyor. Yeni Mokka’daki Pure Panel kokpit, Opel’in yenilikçi teknolojileri müşterilerin hayatını kolaylaştırmak için nasıl kullandığını da gözler önüne seriyor. Sürücü odaklı olarak yapılan bu tasarım alışkın olduğumuz kokpit tasarımlarının değişimlerini de gözler önüne seriyor. Kullanışlı ve net bir şekilde görülebilen yaşam alanının kullanıcıların büyük bir bölümü tarafından sevileceğini düşünüyorum. Yaşam alanı genişliği konusunda ön tarafta yeterli olanı zorlanmadan sunuyor. Arka tarafa iniş binişler biraz zor olsa da yeterli kullanım alanı sunuluyor.

Motor Özellikleri

Yeni Opel Mokka, yüksek verimlilik seviyesine sahip çoklu enerjili platform CMP (Ortak Modüler Platform) üzerinde yükseliyor. Bu sistem, içten yanmalı motorların yanı sıra batarya elektrikli güç-aktarma sistemlerinin de bir arada üretilmesine olanak sağlıyor. 2021 Opel Mokka Türkiye’de 130 HP gücünde ve 230 Nm maksimum torka sahip 1.2 litrelik turbo beslemeli benzinli motor seçeneğiyle satışa sunuluyor. 130 HP’lik motor, 0-100 km/s hızlanmasını 9,2 saniyede tamamlıyor ve 200 km/s maksimum hıza ulaşıyor. NEDC normuna göre 100 kilometrede ortalama 4,9 lt yakıt tüketip, 111 g/km CO2 emisyon değerine ulaşıyor. Yeni nesil benzinli motor ayrıca, aracın hafif yapısı ile günlük kullanımda akıcı ve rahat bir sürüş sunuyor. Bu motora, uyarlanabilir vites programları ve Quickshift teknolojisine sahip AT8 otomatik şanzıman eşlik ediyor.

Sürücü isterse direksiyondaki vites değiştirme kulakçıkları ile manuel olarak da vites değiştirebiliyor. Tanıdık bir ünite olan bu motor seçeneği her zaman olduğu gibi bu kez de beğenimi kazandı. Yaptığım 100 km karma yol testinde karşıma çıkan tüketim sonucuysa 7.1 litre oldu.

Konfor ve Yol Tutuş Özellikleri

Yeni Mokka, sürüş güvenliğini ve sürüş konforunu arttıran 16 adet yeni nesil sürüş destek sistemiyle donatılıyor. Bu sistemlerin birçoğu yeni Mokka’da standart olarak yer alıyor. Standart olarak sunulan teknolojiler arasında; yaya algılama özellikli aktif acil fren sistemi, ön çarpışma ikazı, aktif şerit takip sistemi, 180 derece panoramik geri görüş kamerası ve trafik işareti tespit sistemi bulunuyor.

Dur-kalk özellikli adaptif hız sabitleme sistemi, şerit ortalama özellikli gelişmiş aktif şerit takip sistemi, kör nokta uyarı sistemi, gelişmiş park pilotu gibi birçok ek özellik de yeni Mokka’da sürücülere sunuluyor. Bunlar arasından özellikle gelişmiş park pilotu sistemi en çok sevdiklerimden oldu. Park manevralarını bu sistem sayesinde her zamankinden çok daha kolay yaptım. Yeni Mokka ülkemizde Elegance, GS Line ve Ultimate olmak üzere üç farklı donanım seçeneğiyle satışa sunuluyor. Opel, GS Line donanım seviyesiyle ilk kez Mokka’nın daha sportif versiyonunu sunuyor. Yol tutuş özellikleri elektronik yardımcılardan da aldığı destekle son derece iyi. Konfor konusunda da sıkıntı yaşamadığım araçlardan biri oldu.

Güvenlik Özellikleri

Haziran 2021 itibariyle Yeni Opel Mokka’nın Euro NCAP çarpışma testi yapılmamıştı. Bir önceki kasanın çarpışma testi 2021 yılında yapılırken araç bu testten en yüksek puan olan 5 yıldız alarak ayrılmıştı.

Opel Mokka Yorumları

Küçük SUV sınıfına yeni Opel Mokka’nın satışa sunulmasıyla birlikte önemli bir hareketlilik geleceği kesin gibi görünüyor. Karizmatik tasarım detayları ve farklı görünen yaşam alanı tasarımı onun en önemli kozları olacak. Satışa sunulduğu andan itibaren onunla ilgili sürekli olarak olumlu düşünceler karşıma çıktı. Fiyat konusundaysa biraz daha uygun bir seçeneğinin olması yönünde beklentim vardı.

Opel Mokka Fiyat Özellikleri

Yeni Opel Mokka bir tane üniteyle ve otomatik şanzımanla Türkiye’de satışa sunulduğu için fiyatı yüksek kaldı. Mokka’nın fiyatlarına baktığım zaman 365 bin 900 TL başlangıç fiyatı olduğunu görüyorum. En üst donanım paketiyle satın almak istediğiniz zaman fiyat 397 bin 900 TL oluyor.

Opel Mokka Teknik Özellikleri

 • Motor: 1.2 lt
 • Motor Hacmi: 1199 cc
 • Silindir Adedi: 3
 • Maksimum Güç: 130 HP
 • Maksimum Tork: 230 Nm

Opel Mokka Performans Verileri

 • 0-100 km/s Hızlanma: 9.2 sn
 • Maksimum Hız: 200 km/s

Opel Mokka Frenleri

 • Ön: Hava kanallı disk
 • Arka: Disk

Opel Mokka Yakıt Tüketimi Miktarı

 • Yakıt Türü: Benzin
 • Şehir İçi: 5.9 lt
 • Şehir Dışı: 4.3 lt
 • Karma: 4.9 lt
 • Test: 7.1 lt /100 km
 • CO2 Emisyonu: 111 gr/km

Opel Mokka Boyutlar

 • Uzunluk: 4151 mm
 • Genişlik: 1791 mm
 • Yükseklik: 1534 mm
 • Dingil Mesafesi: 2557 mm
 • Bagaj kapasitesi: 350 lt
 • Yakıt Depo Kapasitesi: 44 lt
 • Boş Ağırlık: 1220 kg
 • Lastik Boyutu: 215/60 R17

Sıfır KM Opel Mokka Fiyat Listesi

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here