2020 Honda Civic 1.5 CVT Sedan Detaylı İnceleme

9
10761

Honda Civic Sedan’ın tasarımı nasıl sorusunun yanıtı oldukça tatmin edici. Çünkü işte burada Honda Civic Sedan çok rahat bir şekilde beğeni kazanacak bir değişim yaşadı. Tasarımcıların ve Honda yönetiminin yaptıkları açıklamalara göre Honda Civic Sedan tasarım açısından da kendine premium araçların detaylarını hedef olarak aldı: yere daha yakın ve biraz daha geniş ön yüz tasarımı. Uygulama şekline baktığımız zaman bu konuda son derece başarılı olduklarını görüyoruz. Yüz tasarımı açısından Civic Sedan çıtayı birkaç adım ileriye taşımış durumda. Dinamik görünen tasarım aynı şekilde profil detaylarında da devam ediyor. Akıcı hatlar sayesinde profil tasarımının sade olmasının önüne geçilmiş. Arkaya doğru yükselen omuz çizgisi konusunda da araç çok çekici bir görsellik sunuyor. Arka tasarım açısından bu yeni detaylar biraz eleştiri alıyor. Stop lambalarının yapısı, ön kısma göre biraz daha yüksek olması, sedan olmasına rağmen kısa bir bagaj formuna sahip olması eleştiri alan yanlarından.

arabam.com ilanları arasında da bulabileceğiniz otomobil, size ve ailenize keyifli bir yolculuk deneyimi dunuyor.

İç Mekan

Civic Sedan iç mekan tasarımı açısından da  büyük bir ilerleme göstermiş durumda. Kapıyı açıp iç mekana geçtiğimiz anda rahatlıkla kalite seviyesinin arttığını görmemiz ilk dikkatimizi çeken konu oldu. Kullanılan malzeme kalitesi lüks sınıf araçlarla yarışabilecek seviyeye gelmiş. Kullanım sırasında iç mekanı bir önceki neslinde gürültülü olan aracın bu konuda da iyileşmesi sağlanmış. Yaptığımız hızlı otoyol kullanımları sırasında iç mekan sessizliği konusunda gürültü sınırının çok rahat bir şekilde altına inmeyi başardı. Yaşam alanı kullanışlılığı açısından yaptığımız incelemede de önemli bir sorun yaşamadık. Neredeyse tüm firmaların vazgeçtiği arkası boş duran orta konsol tasarımını neden tercih ettikleri konusuna bir anlam veremedik. Bu tip tasarımlar daha fazla alan için yapılıyor ama başarılı olamıyor. Dokunmatik ekranın hassas çalışma karakterini sevdik. Kullanımı birçok araca göre daha iyi. Yaşam alanı genişliği konusunda ön tarafta herhangi bir sorun yok. Ama arka tarafta yüksek bir şaft tünelinin yer almaya başlaması ortada yolculuk edenlerin hayatını zorlaştıracak bir detay olacak.

Honda Civic  Sedan Motor 

Honda Civic’in motoru ise oldukça detaylı incelenmesi gereken bir konu. Çünkü en çok eleştiriyi Honda Civic Sedan bu kısımda alıyor. 1.6 lt’lik benzinli ünitenin artık çok geçmişte kaldığı fikri ön plana çıkıyor. Bu konuda Honda yönetimi 2017’nin ilk çeyreğinde 1.5 lt 182 HP güç üreten CVT otomatik şanzımanlı versiyonun satışa sunulacağını açıklıyor. Dizel motor içinse 2018 yılını beklemek gerekiyor. Araçta kullanılan 1.6 lt’lik ünite için yapılan en önemli eleştiri olarak yüksek tüketim gösteriliyor. Manuel ve CVT şanzımanla satın alınabilen bu ünite Civic ile birlikte sunulan tek motor. Ama Honda yönetimi gelen eleştirilere kulak vererek bu aracı fabrika çıkışında LPG’li olarak sunuyor. Bu sayede tüketim alt seviyelere fabrika destekli olarak otomatik olarak çekiliyor. Üstelik LPG tankı eskiden olduğu gibi bagaj hacminden de çalmıyor. Motorun sunduğu performans Türkiye’nin ortalama hız sonuçlarını karşılayan performansı rahatlıkla sunuyor. Açıklanan verilere göre test otomobilinde de olduğu gibi CVT otomatik şanzımanla 0-100 km/s hızlanması 11.6 saniyede tamamlıyor ve 196 km/s son hıza ulaşıyor.

Civic sedan

Güvenlik

Şimdilik Honda Civic Sedan’ın eski EuroNCAP sonuçlarıyla yetinmemiz gerekiyor. Bir önceki neslinde EuroNCAP tarafından 2012 yılında yapılan çarpışma testinden araç 5 yıldız alarak ayrılmayı başarmıştı. Ancak donanım listesine baktığımız zaman güvenlik donanımları açısından günümüz koşullarının biraz gerisinde kaldığını görüyoruz. Mesela otomatik fren, adaptif hız sabitleme sistemi, şerit takip yardımcısı, şerit koruma yardımcısı gibi özellikler araçta yer almıyor. Üstelik bunları ilk karşımıza çıkaran markalardan biri Honda olmasına rağmen.

Civic sedan

Honda Civic Sedan Konfor & Yol Tutuş

Uygun fiyatlı kompakt sedan sınıfında yer alan araçlar içinde en iyilerden biri. Bu tartışmasız bir gerçek. Yaptığımız 150 km’lik sürüş boyunca yol tutuş konusunda en küçük bir sıkıntı yaşatmadı. Virajlara giriş konusunda ona hep güven duymamızı sağlayacak bir karakter ortaya koydu. Süspansiyon sisteminin başarılı yapısı ve yüzün daha alçak bir seviyede konumlandırılması eskisine göre çok daha iyi bir sürüş karakterine sahip olmasını sağlamış. Buna eşlik eden direksiyon sisteminin başarılı çalışma karakteri de sürüş konforunu ve güvenliğini artırıyor. Direksiyon simidinde yapılan iyileştirmeyi de sevdik. Yapılan açıklamaların ardından onu kullanmadan biraz sert bir karaktere sahip olacağını düşünsek bile yaptığımız sürüşün ardından konfordan da taviz vermediğini gördük. Çukur geçişleri ve kasislerden geçerken iç mekana ne darbe ne de gürültü geldi. Yeni Honda Civic Sedan bu konuda gerçekten de adımlarını çok hızlı bir şekilde ileriye doğru götürmüş.

Civic sedan

Teknik Özellik

Motor : 1.6 lt
Motor Hacmi : 1597 cc
Silindir Adedi : 4
Maksimum Güç : 125 HP 6500 d/d
Maksimum Tork : 152 Nm 4300 d/d
Performans
0-100 km/s Hızlanma : 11.6 sn
Maksimum Hız : 196 km/s
Frenler
Ön : Hava kanallı disk
Arka : Disk
Yakıt Türü : Benzin
Yakıt Tüketimi
Şehir İçi : 9.2 lt
Şehir Dışı : 5.2 lt
Karma : 6.7 lt
Test : 8.8 lt
CO2 Emisyonu : 153 gr/km
Boyutlar
Uzunluk : 4648 mm
Genişlik : 1799 mm
Yükseklik : 1407 mm
Dingil Mesafesi : 2698 mm
Bagaj Hacmi : 519 lt
Yakıt Depo Kapasitesi : 47 lt
Boş Ağırlık : 1322 kg
Lastik Boyutu : 215/55 R16

9 YORUMLAR

  1. Artan ağırlığa cevap verecek motor konulmamış. eski motor lpgli de olsa 11-12lt civarı çok yakıyor. Alçak yüz çarpışmalarda dezavantajlı. Şaft tünelinin olmamasıyla boşuna mı övünüldü senelerce.

    Sene olmuş 2017 hala akü 47 amper. Evet Led farlarla premiumlar hedef alınmış ama bir çok şeyde de güdük kalınmış. Olmamış.

  2. Üzüldüm gerçekten, japon marka fanatiği arkadaşları gene zor durumda bırakacaklar. Cıvık şanzıman, eski atmosferik çok yakan hantal motor, araba da arayıp ta istemediğin bir çok kötü özellik var.

  3. eleştirenlere bir çift sözüm olacak siz gidin türkiye’ye kuruş yatırım yapmayıp çin ve meksika’da üretilen emisyon skandallı araçları eleştirin. honda ve toyota gibi araçlar en azından türkiye’de üretiliyor ve yurt dışına ihraç ediliyor. performansına gelince araç 2500 devirde 120’yi görüyor. daha ne olsun. performansı hala beğenmeyenlere son söz aracın turbolusu çok yakında gelecek.

  4. 2006 model motor + 2016 model kasa = çok kötü… bir arabanın kalbi motorudur. yaşlı bir kalbi genç bir bedene takıp araba yaptık diye piayasaya sürüyorlar. gerçi bu wv tanıdık bir harekette olsa kabul görmesi mümkün değil. yinede piyasa yeni meraklıları olup alan çıkar

  5. Civic’ i eleştiren arkadaşların son derecede haksız olduklarını düşünüyorum,nedeni 10 senedir civic kulannıyorum sadece yolu biraz hissediyor olmasından başka hiç bir olumsuz yanını görmedim,yakıt tüketiminde ise hangi 1600 lük arabadan çok yaktığını söyleyebilirsiniz ? çevrede değişik markaları kullanan arkadaşlarla konuşunca bu görülüyor ,ayrıca servis ve yedek parça fiyatlarını düşününce çevre katliamcısı üç kağıtçı Alman markasının bir kontak anahtarı kaç liraya değiştiriliyor ondanda bahsedin yada aldıktan bir hafta sonra arıza vermeye başlayıp servisden çıkamayan diğer alman markasımı veya içinin ve sürüş kalitesinin yanına yaklaşamayan Fransız markasımı daha iyiymiş yukarıda bir arkadaş 125 BG/152 torku yetersiz olarak görüyor bunda haklı olabilir 150 Bg/250 tork civarı belki daha iyi olabilr ve yeni kasayada giderdi onun haricinde Honda kullanan arkadaşlardan şikayetçi olan kimseyide duymamam bir yana bende Civic tercih etmiş olmaktan hiç pişmanlık duymadım

  6. Honda can’dır bilader ne demişler Honda hayat onda bende motoruda da var arabasıda çok memnunum ve ayrıca honda laf atan arkadaşlar da boş boş eleştiri yapmasın bisey yazarım burdan zoruna gider o yüzden saçma sapan yorum yapma burda

  7. Ne yazacanda zoruna gidecekmiş. Olumsuz eleştirilere tamamen katılıyorum. O motorla zor, Testi bile tamamlamadan geri bayiye döndüm.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here