2017 Toyota Yaris 1.5 CVT Detaylı İnceleme

0
9460
Toyota Yaris 2017

Toyota Yaris 2017 incelememizde aracı bütün yönleriyle ele aldık. Toyota Yaris ile ilgili tüm sorularınızın cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Toyota Yaris 2017 Tasarım

2017 model Toyota Yaris tasarım açısından incelendiğinde keskin hatlar dikkat çekiyor. Önden bakıldığında oldukça keskin bir yüz ifadesine sahip olan Yaris’de büyük havalandırma kanallarına sahip yekpare tampon dikkat çekiyor.

Toyota Yaris 2017

Yaris’in yeni farlarında da daha fazla ışık gücüne sahip gündüz farlarına yer verilmiş. Şekli de değiştirilen gündüz farlarıyla birlikte krom görünümlü çerçevelere sahip ön sis farlarıyla kalite algısı yukarı taşınmış. Profilden hatlar aynı kalırken arkada elden geçirilen ve küçük dokunuşlar yapılan stoplar fark ediliyor.

Arka tampon da kısıtlı değişimden nasibini almış. Makyajdan önce tek parça dikey dörtgen olan stoplar artık bagaj kapağına doğru da taşacak biçimde iki parçalı yatay hale gelmiş.

Yeni Yaris’in test aracındaki gibi iki renkli gövdesi ise şık görünmesinin sağlayan temel unsur olarak fark ediliyor. Kırmızı ve onunla güzel bir uyum oluşturan siyah renkli tavan ve A sütunundaki devamlılık araca hoş bir görünüm kazandırmış. Bu çift renkli uyumu sadece üst donanımda alınabiliyor. Daha önceki versiyonları daha çok kadınlar tarafından tercih edilen Yaris, bu değişiklik ile erkeklerin de dikkatini çekmeyi başaracak gibi duruyor.

Toyota Yaris 2017 İç Mekan

Sağlam ve dayanıklı yapısıyla bilinen ve bu nedenle kullanıcılarının uzun süreler hayatında olan Toyota Yaris modeli, yenilenmiş haliyle de bu iddiasını devam ettirmeyi hedefliyor.

Toyota Yaris 2017

2017 model Yarıs’in iç mekanında birçok yenilik bizleri karşılıyor. Yepyeni renkler, döşeme seçenekleri ve aksesuarlar ile birlikte baştan sona yenilenmiş gösterge paneli iç mekanda ilk dikkat çeken detaylar arasında.

Orta konsolun en üstünde havalandırma ızgaraları yer alıyor. Onun altında ise Toyota Touch 2 olarak isimlendirilen 7 inçlik dokunmatik ekran var. Ekranın dokunma hassasiyeti ve tepki hızı ortalamaları yakalıyor.

Aracın yaşam alanında da değişiklikler sınırlı olsa da öncü modelde tutan formülün bozulmamak istenmemesi kabul edilebilir bir durum. Rakiplerine kıyasla yaşam alanı konusunda oldukça bonkör olan Yaris, 2510 mm’lik bir dingil mesafesine sahip. Toyota Yaris’in kısa tampon tekerlek mesafesi sayesinde dingil açıklığı çok efektif kullanılmış ve arka koltuktaki diz mesafesi kompakt modellerle yarışır hale getirilmiş. Baş mesafesi konusunda da sıkıntıları olmayan Yaris’in arkada 3 yolcu seyahat ettiği sırada sunduğu omuz mesafesi ile de beklentileri karşılama konusunda sorunsuz.

Yaris’in iç mekanında göze çarpan eksikliklerin başında 286 litrelik bagaj kapasitesi geliyor ki bu hacmin artık 300 litreyi aşması gerekirdi. Zira rakipler içinde bu hacme ulaşan modellerin sayısı hiç de az değil. Bir diğer önemli eksiklik ise donanım konusunda oldukça zengin bir otomobil olan Yaris’de direksiyon ve cam kumandalarında ışıklandırmanın yetersiz olması. Özellikle gece sürüşlerinde direksiyon üzerindeki kumandalarla cam açma butonlarında ışıklandırma olmaması gözlerin yoldan ayrılmasına neden oluyor ki bu da sürüş güvenliğini tehlikeye atıyor.

Toyota Yaris 2017 Motor ve Performans

Toyota Yaris’in motoru da değişti. Toyota mühendisleri 1.33 litrelik benzinli motoru artık üretmeme kararı aldı. Onun yerine 1.5 litrelik atmosferik motora geçiş yapıldı. Yaris ürün yelpazesi arasında 111 HP’lik 1.5 benzinli ve 100 HP’lik hibrit versiyonunun yanı sıra 69 HP güç üreten 1.0 litrelik üç silindirli motor da sunuluyor.

1.0 litrelik Yaris motoru, 5 ileri manuel şanzımanla sunulurken, hibrit versiyonunda ise CVT, yeni 1.5 litrelik benzinli motor ise tercihe göre 6 ileri manuel veya Multidrive S şanzımanla tercih edebiliyorsunuz. Bizim konuğumuz ise 1.5 litrelik versiyonlu Multidrive S otomatik şanzımanı olan ünite idi. Bu motora 111 HP güç ve 136 tork eşlik ediyor.

Toyota Yaris 2017 Yakıt Tüketimi

Fabrika verilerine göre bu kombinasyon ortalama 4.8 lt yakıt tüketimi gösteriyor. 0 – 100 km/s hızlanmasını 11.2 saniyede tamamlayıp 175 km/s son hıza ulaşıyor. Alt devirlerde cansız olan motor Multidrive S şanzımanın geç tepki verdiği durumlarda iç mekandaki konfordan ödün veriyor. Sarsıntısız geçişiyle ön plana çıkan Multidrive S şanzıman bu durumun değişmesini sağlamıyor.

Güvenlik

EuroNCAP çarpışma testinden Toyota Yaris, istediği güvenlik başarısını elde etti. İlk kez 2000 yılında çarpışma testine alınan Yaris, o dönem bu testten 4 yıldız almaya hak kazandı. 2005 yılında ise 5 yıldıza kavuşan model, son olarak teste girdiği 2011 yılında da 5 yıldızla günü tamamladı. Güncel model henüz teste alınmamış olsa da artan güvenlik elemanlarıyla 5 yıldız alması kesin gibi.

Yaris standart donanımında ABS, ESP, sürücü-yolcu-yan havayastıkları gibi pek çok aktif ve pasif güvenlik elemanı standart olarak sunulurken versiyona bağlı olarak şerit takip sistemi, şehir içi fren yardımcısı gibi donanımlar da alınabiliyor.

Konfor & Yol Tutuş

Japon otomobillerinin kronikleşen sorunu olan gürültü ne yazık ki Yaris de mevcut. Özellikle hız artmaya başlayınca içeriye yansıyan yol sesi rakiplerinden biraz fazla. İlk hızlanma anından itibaren çok atak olmasa da emin adımlarla hızlanma isteği devam eden Yaris otoyolda da yeterli süratlere ulaşmakta sıkıntı çekmiyor.

Çukur geçişlerinde çok fazla salınmayan hafif sert süspansiyonlarla donatılan Yaris bu sayede virajlarda da izinden kopmayarak yoluna devam edebiliyor. Aracın direksiyon sistemi konfor odaklı hazırlandığı için sürücü isteklerini biraz gecikmeli yola aktarması ise aracın özellikleri dikkate alındığında son derece normal ve kabul edilebilir bir durum. Arka tarafta oturan yolcular için beklenenden daha fazla konfor sunan Yaris buna karşılık hızlı girilen virajlarda özellikle arkadan kayma eğiliminde.

Aracın küçük yapısına kıyasla yol tutuşunun daha atak olmasını beklerdik. Bununla birlikte zorlanmaya başlayınca iç mekanda duyulan tıkırtıların artması da umarız biraz yıpranmış olan test aracına özgü bir durumdur.

Toyota Yaris 2017 Teknik Özellikleri

Motor Özellikleri

 • Motor: 1.5
 • Motor Hacmi:1496 cc
 • Silindir Adedi: 4
 • Maksimum Güç: 111 HP 6000 d/d
 • Maksimum Tork: 136 Nm 4400 d/d

Performans 

 • 0-100 km/s Hızlanma : 11.2 sn
 • Maksimum Hız : 175 km/s

Frenler  

 • Ön : Hava kanallı disk
 • Arka : Disk
 • Yakıt Türü : Benzin

 Yakıt Tüketimi  

 • Şehir İçi : 6.0lt/100 km
 • Şehir Dışı :  4.1lt/100 km
 • Karma : 4.8lt/100 km
 • Test : 5.9 lt/ 100 km
 • CO2 Emisyonu : 108 gr/km

 Boyutlar  

 • Uzunluk : 3945 mm
 • Genişlik : 1695 mm
 • Yükseklik : 1520 mm
 • Dingil Mesafesi : 2510 mm
 • Toyota Yaris Bagaj Hacmi : 286lt
 • Yakıt Depo Kapasitesi : 36 lt
 • Boş Ağırlık : 1065 kg
 • Lastik Boyutu : 185/60 R15

Toyota Yaris İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here