2020 Opel Corsa 1.2 Puretech EAT8 Detaylı İnceleme

7
74219
Opel Corsa 2020

Opel Corsa testi arayanlar için Murat Tosun, aracı detaylı olarak inceledi. Murat Tosun yepyeni yani 2020’nin Opel Corsa modelini 130 HP güç üreten benzinli otomatik seçeneğiyle test etti. Tosun, Yeni Corsa’nın hangi özelliklerini çok sevdi?

Opel Corsa Test Sürüş İzlenimleri

 • 130 Beygir güç üreten turbo motor iddialı
 • 8 ileri otomatik şanzıman ekonomik tüketim demek.
 • Sürüş modları Corsa’nın karakterini değiştiriyor.
 • 6 havayastığı standart donanım olarak sunuluyor.
 • Tasarım detayları kaliteli ve dikkat çekici.
 • Süspansiyon sistemi konfor konusunda uzman.
 • Son dönemlerin en iyi Küçük HB modellerinden.

Opel Corsa Test İzlenmimleri

Sıfır Opel Corsa Fiyat Listesi

Yeni Opel Corsa yerini aldığı modele göre iki üç sınıf yukarıya çıkmış olarak ülkemizde satışa sunuldu. Motor seçenekleri bizlerin beklentisini karşılayacak seviyede.

Opel Corsa Tasarım Özellikleri

Eski nesline göre yeni Opel Corsa iki üç sınıf yukarıya çıkan bir araba olmuş durumda. Tasarım hem modern beklentileri karşılıyor hem de bakışları üzerine çekme konusunda son derece başarılı. Onu test ettiğimiz süre boyunca diğer araba kullanıcılarının bakışlarından bunu net bir şekilde anladık. Park halinde yanımıza gelerek onunla ilgili soru soranların sayıları da bir hayli fazla oldu. Yüz tasarımı açısından dikkat çekici bir araç olmuş. Hatta bir üst sınıfa gönderme yapacak kadar meydan okuyucu. Profil detayları ön tasarımdan aldığı iddialı olma özelliğini çok rahat bir şekilde arka tarafa doğru taşıyor. Güçlü görünen detayların sayısı oldukça fazla. Güçlü kapı çizgileri profilden bakıldığında etkileyici bir araba görmenizi sağlıyor. Arka kapılar belki biraz daha büyük olabilirmiş diye düşününler oldu. Ancak dinamik bir tasarım için bize göre iyi bir uygulama olmuş. Yeni Opel Corsa’nın arka tasarımında spoiler ve dışarı doğru çıkık tasarlanan tampon tasarımının uyumu çok iyi. Hatta ön tarafından daha çekici görünen bir arka tasarımı olduğunu söyleyenler bile oldu.

Opel Corsa İç Mekan Özellikleri

Opel, PSA Grubu bir marka olmasının ardından otomobillerinde bu değişim kaçınılmazdı. Yeni Opel Corsa’nın yaşam alanını ilk kez görenler onun bir Peugeot modeli olduğunu bile düşündü. Bu kaçınılmaz bir durum. Hem maliyetleri azaltmak hem de eldeki iyileri kullanmak artık tüm otomotiv sektörünün ortak fikri olmuş durumda.

2. El Opel Corsa fiyat listesi burada!

Farklı tipte olan vites konsolu bu bölümde önemli bir kullanım alanı ortaya çıkarılmasını sağlamış. Vites kolunun kullanımı ilk etapta alışkanlık gerektiriyor ama bu duruma kısa bir süre içinde uyum sağlanıyor. Üst donanım seçeneğinde sunulan müzik sisteminin kalitesi bizi etkileyen en önemli detaylardan oldu. Kendinizi bir konser salonunun ortasında hissedebileceğiniz kadar iyi. Dijitalleşen yaşam alanında kullanım açısından önemli bir sıkıntı yaşamadık. Cam tavanlı versiyonun da getirdiği önemli etkiyle yaşam alanı ferahlığı oldukça iyiydi. Görüş açıları konusunda da ciddi bir sıkıntı yaşamadık. Geri görüş kamerası ve park yardımcıları iyi çalışıyor. İlk etapta ideal sürüş pozisyonunun bulunması konusundaysa biraz sıkıntı yaşanıyor ama sonrasında alışılıyor.

Opel Corsa Motor Özellikleri

Yeni Opel Corsa motor ve şanzıman seçenekleri açısından yeterli olanı rahatlıkla sunuyor. Yeni Corsa Türkiye’de 1.2 litre 75 HP ve 5 ileri manuel şanzımanla giriş versiyonunu sunuyor. 1.2 Turbo benzinli ünitenin 100 ve 130 HP olmak üzere iki seçeneği bulunuyor ve bu seçenekler 8 ileri otomatik şanzımanla satın alınıyor. 1.5 Turbo Dizel 102 HP seçenekse 6 ileri manuel şanzımanla Türkiye’de satılıyor. Test otomobilinde 1.2 Turbo Benzinli 130 HP güç ve 230 Nm tork üreten seçenek görev yapıyordu. Bu motorun performansı ve çekiş kabiliyeti yüksek. Biraz daha para ödeyebilirim diyenler için tavsiye edebileceğimiz bir ünite. 8 ileri otomatik şanzıman ile birlikte satılıyor olması hem performans hem de ekonomik tüketim için iyi bir özellik. Peugeot modellerinden tanıdığımız bu şanzıman iyi çalışıyor ve ekonomik tüketimler için hızlı bir şekilde en üst vitese tırmanıyor. Bu sayede devir bandını istenen şekilde altta tutarak tüketimin olabildiğince minimum seviyede kalmasını sağlıyor. Performanslı kullanım istendiğinde de Yeni Opel Corsa’yı yolların hızlı çocuklarından birine döndürüyor. Açıklanan fabrika verilerine göre 0-100 km/s hızlanması 8.7 saniye. Buna zorlanmadan ulaşacağını net bir şekilde ortaya koyuyor. Yakıt tüketimi açısından Eko modu seçerek yapacağınız kullanımlar sonrasında 6 litre civarlarında tüketim sonuçlarına ulaşıyor.

Opel Corsa Konfor ve Yol Tutuş Özellikleri

Yeni Opel Corsa’nın süspansiyon sistemi konfor konusunda gerçek bir usta olmuş. Küçük HB sınıfının en iyi süspansiyon sistemlerinden biri. Darbe emiş konusunda çok iyi çalışan süspansiyon sistemi Yeni Corsa’nın içinde olan herkes için yüksek konfor sunuyor. Şehir içi kullanımlar sırasında son derece sessiz bir kabin içi de yeni Corsa’nın en önemli artılarından biri. Bu özelliği yüksek hızlı otoyol kullanımları sırasında da koruyor. Bu sırada motordan tatlı tatlı bir performans sesi onu kullanırken biraz keyif almanızı da sağlıyor. Süspansiyon sistemi sadece konfor için değil güvenli sürüş için de kilit bir rol oynuyor. Hem konfor hem de güvenlik bir arada oldukça iyi. Yaptığımız yol tutuş testlerinde hiç sorun yaşatmadan güvenli bir şekilde yoluna devam etmeyi bildi. Sport, normal ve eko mod seçeneklerine sahip olan Yeni Opel Corsa bu seçeneklerin hakkını da göstermelik olarak değil tam olarak veriyor. Biraz fazla yakayım ama keyif alayım diyorsanız sport modu denemenizi tavsiye ederiz. Eko modu seçtiğinizdeyse gaz tepkilerinin değişimine inanamayacaksınız.

Opel Corsa Güvenlik Özellikleri

Yeni Opel Corsa 2019 yılında Euro NCAP testine alındı ve bu testten 4 yıldız aldı. Yeni Corsa yetişkin yolcu güvenliğinden yüzde 84, çocuk yolcu güvenliğinden yüzde 86 ve yaya yolcu güvenliğinden de yüzde 66 puan aldı. Araç güvenlik yardımcılarından da yüzde 69 aldı.

Opel Corsa Yorumları

Opel Corsa İç Mekan Görselleri
Opel Corsa Bagajı

Murat Tosun’un Yeni Opel Corsa yorumları şöyle: “Bu sıralar bir araba satın alacak olsam Yeni Opel Corsa satın alabileceklerim listesinde çok rahat yer alır. Kolay kullanılan karakteri ve yüksek konforu benim için önemli bir artı oldu. Güvenlik yardımcılarının başarılı çalışma karakteri ve altı havayastığını standart donanımda sunuyor olması beni ona doğru çekerdi.”

Opel Corsa Fiyat Özellikleri

Yeni Opel Corsa günümüz fiyatlarına göre iyi denebilecek bir seviyeye sahip. Başlangıç seviyesinde onu 114 bin TL etiketle satın alma imkanı bulunuyor. Dizel istiyorum derseniz fiyat 144 bin TL oluyor. 1.2 turbo 100 HP ve AT-8 için 139 bin, 1.2 Turbo 130 HP için 157 bin TL ödemeniz gerekiyor. Bu seçenekte en üst donanım paketi olan Ultimate’in yer aldığını da hatırlatmak istiyoruz.

Yeni Opel Corsa 1.2 130 HP AT-8 Teknik Özellikleri

Motor: 1.2 lt

Motor Hacmi: 1199 cc

Silindir Adedi: 3

Maksimum Güç: 130 HP

Maksimum Tork: 230 Nm

Yeni Opel Corsa 1.2 130 HP AT-8 Performans Verileri

0-100 km/s Hızlanma: 8.7 sn

Maksimum Hız: 208 km/s

Yeni Opel Corsa 1.2 130 HP AT-8 Frenleri

Ön: Hava kanallı disk

Arka: Disk

Yeni Opel Corsa 1.2 130 HP AT-8 Yakıt Tüketimi Miktarı

 • Yakıt Türü: Benzin
 • Şehir İçi: 5.4 lt/100 km
 • Şehir Dışı: 4.0 lt/100 km
 • Karma: 4.5 lt/100 km
 • Test: 6.0 lt/ 100 km
 • CO2 Emisyonu : 85 gr/km

Yeni Opel Corsa 1.2 130 HP AT-8 Boyutlar

 • Uzunluk: 4060 mm
 • Genişlik: 1765 mm
 • Yükseklik: 1433 mm
 • Dingil Mesafesi: 2538 mm

Yeni Opel Corsa 1.2 130 HP AT-8 Bagaj kapasitesi

 • 309 lt
 • Yakıt Depo Kapasitesi: 44 lt
 • Boş Ağırlık: 1233 kg
 • Lastik Boyutu: 205/45 R17

7 YORUMLAR

 1. Bu anlattığı gibi kalite yok hikaye 144 bine buna hayatta verilmez konsol mat plastik kolçak sıtandart bi estetik yok içi dar 180 üstü rahat etmez kapı singerleri bile dandik hakkı dizel için 80 bin lira

 2. Yeni araç vergileri fazla fiyat bu yüzden yüksek. Kapı singerleri yolda götürmüyor. B sınıfı araçtan d sınıfı kalite bekleyemezsiniz. Kedi ulaşamadığı ciğere mundar dermiş.

 3. Merhaba Murat Tosun
  inceleme için eline sağlık incelemesini yaptığınız araç corsa modelin en üst versiyonu olan Ultimate versiyonu ve en pahalı modeli dir
  son günlerde Renault , opel , Nissan ve VW markalarını ürettiği araçlar b segmenti olmasına rağmen C segmenti araçlarını fiyatları ile rekabet eder oldu örnek verecek olursak corsa Ultimate serisi araç 169000 TL iken aynı markanın bir üst modeli olan Astra modelinin fiyatı 176000TL demem o ki bu fiyat politikası ile B segmenti ile C segmenti arasındaki fiyat makası daralmış sanki C segmenti araçlarda seçilmesi uğraşıyorlar

 4. e kasa da eller serbest kolay park özelliği var iken bu kasaya konulmamasını hayretle karşıladım zira en büyük rakibi olan piyasanın baş aktörü olan clio5 te corsadan bir fazla özellik park asistanı ikon + modelinde opsiyonel olarak alınabiliyor normalde ikon+ karşısı corsa Ultimate modeli olması gerekirdi fiyat olarak clio5 ikon+ aynı fiyatta

 5. 2020 model dizel e24 corsa aldım. aldığımın 2. haftasında cam kenarlarındaki lastiklerde yırtılma olduğunu görüp aldığım Uşak Arden Bayiye gösterdim. Müdür ilgilendi garantiye bildireceklerini söyledi. Garanti kullanıcı hatası diye bayi ve servisin önerisini reddetti. ‘ haftalık bir opelin bu derece çürük bir malzeme kullanmasını anlayamadım. AYNI KRONİK KUSURUN BAYİNİN TEST ARACINDA DA OLDUĞUNU GÖSTERDİM. BAYİYE GELEN YENİ CORSALARIN TÜMÜNDE BU CAN KENARLARININ YIRTILMASI OLAYI VAR. Yeni Corsa alan tüm arkadaşlar araçlarının cam kenarlarına baksınlar kendi araçlarında da olduğunu görecekler. 2018 polo ve 2017 model dacia araçlarımda da cam kenarlarındaki lastiklere baktığımda böyle bir deformasyon olmadığını gördüm. Bu da opelin ne kadar dandik malzeme kullandığının göstergesidir. HİÇ KİMSEYE TAVSİYE ETMİYORUM. ARACI SATANA KADAR AĞAM PAŞAM DİYEN OPEL ZİHNİYETİ SATTIKTAN SONRA ARACININ ARKASINDA DURMUYOR. YAZIK…

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here