Honda Civic İncelemesi

0
47485
Honda Civic Sedan

Burak Sözbir, Honda Civic incelemesi arayanlar için gerçek kullanıcı deneyimlerini paylaştı. 2017 Honda Civic ve 2018 Honda Civic test sürüşü yaptı. İşte detaylar…

Honda Civic İncelemesi

Honda Civic alınır mı? Civic kullananlar ne diyor? Honda Civic ne kadar yakıyor? Peki, Civic’lerde çöküntü var söylentileri doğru mu? Bu konulara gerçek kullanıcı deneyimi ile yanıt aradık. Burak Sözbir sizin için araştırdı ve deneyimledi…

Sıfır Honda Civic Fiyat Listesi

 Aile Aracı mı / Performans Aracı mı?

2017 ve 2018 model Honda Civic araçlar sedan ve hatchback seçenekleri ile satışa sunulmaktadır. Ailelerin rahatlıkla seyahat edebilecekleri genişlikte konforlu bir araç olarak piyasaya sürülen Honda Civic modeli geniş bagaj hacmi ile de uzun yola sık sık çıkan ailelerin de rahatlıkla tercih edebilecekleri bir model. Aynı zamanda, performansa önem veren kullanıcılar için de önemli bir değer sunmaktadır. 1.6 İ-DTEC otomatik şanzıman için 0-100 hızlanma verisi 9,5 Sn. civarlarında ve dizel bir araç için gerçekten de tatmin edici. Gaz tepkime süresi gayet iyi. Hızlanma sırasında aracın performansından memnun kalacaksınız.

Şimdi, Honda Civic’in aile aracı özelliklerini ve performans odaklı özelliklerini özetleyelim:

  • Geniş bagaj hacmi, aileler için ideal seçenek olmasını sağlıyor.
  • Hızlanma verileri 9 saniyeleri gördüğü için performansı da bu segmente göre üst seviyede.

Peki, performans verileri ve Honda Civic motor seçenekleri nasıl?

Honda Civic`in Performansı Nasıl?

Honda Civic motor seçenekleri şöyle:

  • 1,5 Benzinli İ-VTEC
  • 1,6 Benzinli İ-VTEC ve
  • 1,6 Dizel İ-DTEC

Hatchback ve Sedan kasalar için herhangi bir farklılık bulunmuyor

 1.6 Dizel motor otomatik şanzıman seçeneği için 120 HP ve 300 NM tork tatmin edici bir performans sunuyor kullanıcılarına. Yakıt/performans açısından özellikle uzun yol tercih eden kullanıcıların vazgeçemeyecekleri bir araç olacak. Fabrika çıkış olarak 100 km de 3.4 LT yakıt verisi sunuyor. Sunduğu performansa göre tüketilen yakıt miktarı kullanıcıları son derece memnun edecektir. İstanbul gibi metropol şehirlerde ve trafiğin inanılmaz yoğun olduğu bölgelerde ise fabrika verisi olarak 3.5 LT olan yakıt tüketimi doğal olarak çok daha yukarılara çıkar. Buna rağmen yine de tatmin edici bir sonuç veriyor.

Virajlarda ki yol tutuşu markanın güvenliğe verdiği önemi de göz önüne seriyor. Adeta yola yapışmış bir şekilde sürüş keyfi yaşıyorsunuz. Buna bağlı olarak da aracın konforunu gerçek anlamda hissedebiliyorsunuz.

Tüm 2. el Honda Civic fiyatları için buraya tıklayın!

Honda Civic Yorumları Nasıl?

Ben, aracı deneyimledim ve kendi yorumlarımı paylaşıyorum ama şöyle biraz nette dolaşıp diğer kullanıcılar neler söylemiş, neyin ne kadar aslı var baktım ve şöyle bir özet yaptım…

Honda Civic Kullanıcı Yorumları

Honda Civic kullananların yorumları, genel olarak yalıtım ve donanım konusunda ki memnuniyetlere odaklanıyor. Özellikle dizel motor için yakıt tasarrufu da oldukça ön plana çıkıyor. Yol tutuş bakımından olumlu geri dönüşler alınması ile birlikte genel olarak güvenlik konusunda da kullanıcıların oldukça olumlu yorumları olduğunu gördüm.

Sınıfındaki diğer araçlar ile kıyaslandığında ise fiyat/performans ve fiyat/donanım açısından ön plana çıkıyor. Aracın iç hacmindeki genişlik ve bagaj hacminin genişliği de kullanıcıların değerlendirmelerinde oldukça etkili ve olumlu yorumlar arasında bulunuyor. Honda yetkili bayileri tarafından sunulan 0 KM araçlar için 6 Yıl ve 150 bin Km garanti kapsamı da kullanıcıların tercih etmesin de önemli bir etken.

Murat Tosun da Honda Civic testi yapmıştı; okumak için buraya tıklayın!

Honda Civic Göçük Problemi!

Honda Civic olumsuz yorumları en çok göçük problemi üzerine. Birçok kullanıcı bu konuda ciddi sıkıntılar yaşamış. Fakat Honda tarafından yapılan açıklamada yeni modellerde bu sorunun önüne geçildiği bildirildi.

Honda Civic`lerdeki göçük problemi nedir?” diye soran okurlarımıza kısa bir bilgilendirme yapalım:

Problem araçların tavanı taşıyan arka sütununda, yani C sütunu diye bilinen bölümde oluşan eziklerden kaynaklanıyor. Yani hiç dış bir etken olmadan aracın üzerinde ezikler ve göçükler meydana geliyor. Çözüm olarak ise Honda Türkiye, bu problem için başvuran kullanıcılara randevulu sistem ile ücretsiz onarım hizmeti verdi. Onarım süresi ise her araç için 1 iş günü olarak belirlendi.

LPG’li Civic Çekiş Problemi

Performans açısından LPG’li motorlar için çekiş problemi dile getiriliyor. Atmosferik motorundan dolayı 2000-3000 devir aralığından ziyade 5000 devirlerde iyi performans alındığı yorumları yapılmaktadır.

Honda Civic Donanımı Nasıl?

Executive paket ile birlikte 17 inç Jant seçeneği sunulan Civic modelinde diğer paketlerde 16 Jant mevcut. Hayalet kadran bütün paketlerde mevcut olup bazı özellikler devre dışı bulunuyor. Çok fonksiyonlu multimedya sistemi de bütün paketlerde mevcut olup paketlere göre özellik ve boyut farklılıkları var. Anahtarsız çalıştırma ise en üst paket olan Executive de mevcut.

Güvenliğe oldukça önem veren Honda, bütün paketleri için güvenlik donanımlarını standart olarak sunuyor.

Civic Karşılaştırma

Sınıfındaki diğer araçlarla karşılaştırıldığında özellikle fiyat ve donanım farklılıklarına göre tercih edilme oranını oldukça yükseltiyor. Günümüzde araçların fiyatlarındaki ciddi artışları da göz önünde bulundurduğumuzda her model için yüksek fiyatlar gözümüze çarpıyor. Standart donanımları oldukça fazla olan Honda Civic modelleri için C-D segmenti için ilk 3-4 sırada diyebiliriz.

Birkaç adımda aynı sınıfta ki araçları karşılaştırmak istedim. Performans açısından Civic 120 HP ve 300 NM Tork ile Megane ve Corolla modellerinin önüne geçerken Astra 136 HP ve 320 NM Tork ile ilk sırada. Buna bağlı olarak 0-100 hızlanma sürelerinde Honda yine Megane ve Corolla modellerinin önünde.

Özellikle son dönemde hepimizin canını yakan yakıt fiyatlarından dolayı yakıt tüketimleri oldukça önem taşıyor. Uzun yıllardır Renault modelleri yakıt tasarrufu konusunda hep önde olmasına rağmen Honda ilk olarak Dizel dünyasına adım atmasına rağmen çok iyi iş çıkartmış ve Şehir içi Yakıt Tüketiminde rakiplerinden sadece Megane modeline geçilmiştir.

Ailelerin geniş araç tercihlerinden biri de bagaj genişliği. Bagaj hacmi konusunda Megane modeli ilk sırada olmak birlikte Honda Civic 519 LT’ lik hacmiyle bu alanda da rakipleri için bir tehdit konumuna geçti.

Test Sürüşü İçin Kişisel Yorumum

Honda Ayışığı Otomotivde yapmış olduğum test sürüşü sonrası araca son derece hayran kaldım. 1.6 İ-DTEC 120 HP 300 NM torklu dizel motora sahip ve Executive paket donanımlı aracı test etme şansı buldum. İstanbul’u iyi bilenler için Altunizade-Beylerbeyi güzergahında öğleden sonra son derece yoğun trafikte yaptığım test sürüşünde yalıtımın kalitesi sayesinde dizel araç kullandığımı bir an unuttum.

1.98 boy ve 130 kilo fiziki özelliklere sahip biri olarak son derece konforlu bir araç olduğunu dile getirebilirim çok rahatlıkla. Öyle ki şoför koltuğuna oturduğumda arka yolcu kısmında benim fiziki boyutlarıma yakın yolcular çok rahat seyahat edebilirler. Bununla birlikte oldukça geniş bagaj bulunuyor ve 519 LT’ lik bagaj hacmi sunuluyor.

Gözlere hitap eden iç donanımda tatmin ediciliğin bir tık üstünde. Spor görünümlü hayalet kadran bütün bilgilere ulaşmanıza imkân veriyor. Çok fonksiyonlu multimedya sistemi oldukça büyük ve hızlı dokunmatik ve cevap verme kabiliyetine sahip. Çok fonksiyonlu deri spor direksiyonda oldukça ergonomik.

Estetik olarak bakıldığında orta konsolda vites ve el freni kolları olmayışı hoş bir görüntü sunuyor. Bunun dışında tuşlu vites sistemi kullanımı kolaylaştırıyor.

Yoğun trafik içinde yormayan koltuk dizaynı ve aracın motor performansı zevk için araç kullanan benim gibi kullanıcıların İstanbul trafiğinde bile zevkle araç kullanmalarına imkân sağlıyor.

Honda Civic Fiyatları

Fiyat konusunda ise 2018 Model Honda Civic 1.6 İ-DTEC Otomatik şanzıman Executive paket araç için liste fiyatı 171.000 TL’ dir. Kampanyalı olarak ise 155.000 TL civarında fiyata alabiliyorsunuz. Aynı aracın 2019 modeli için ise donanım ve kasa farklılıkları yok ve liste fiyatı da 178.500 TL. Aynı şekilde kampanyalı olarak 164.000 TL’ ye bu araca sahip olabiliyorsunuz.

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here