Ford Fusion 1.6 Lux 2006 İncelemesi

0
10525
ford fusion 1.6 lux 2006

Ford Fusion makyaj tazeledi.

  •  İlk kez 2002 yılının Mart ayında tanıtılan Fusion, 30 yaşına basan Fiesta’dan türetildi.
  • 2006 yılına makyajlanarak giren Fusion Türkiye’de 1.6 litre Duratec benzinli, 1.4 ve tamamen yeni olan 1.6 litre Duratorq TDCi dizel motor seçenekleriyle satılıyor.
  • Fusion, Comfort ve Lux olmak üzere iki farklı donanım paketiyle satışa sunuluyor.
  • Makyajlanan Fusion’un manuel, durashift ASM ve durashift otomatik olmak üzere üç farklı şanzıman seçeneği bulunuyor.

Ford Fusion Güvenlik

2003 yılında Euro NCAP testlerine katılan Fusion dört yıldızlık bir performans gösterdi. Önden çarpma testi sonucunda iç mekanın sağlam olduğu görüldü ve çok az hasar tespit edildi. Sahip olduğu emniyet kemeri tipi nedeniyle sürücü ve yanında oturan yolcunun göğüslerine darbe alma riski bulunması ise Fusion’un dört yıldızda kalmasına neden oldu.

Ford Fusion İşlevsellik ve Donanım

  • Selefiyle arasında büyük farklılıklar bulunmayan makyajlı Fusion, yüksek konumlandırılan gövde yapısı sayesinde güvenlik hissi veriyor.
  • Makyajlı modelde sol ayağı dinlendirmek için bir boşluk bulunuyor.
  • Açık renk döşeme ve geniş camlar aracın içinde ferah bir ortam yaratıyor.
  • Otomobilin gösterge paneli kolay anlaşılır tasarımıyla sürücünün gözlerini yormuyor.
  • Direksiyonun soluna monte edilen müzik sistemi kumanda düğmeleri alışkanlık gerektiriyor.
  • Yüksek sürüş pozisyonu sayesinde sıkışık trafikte iyi bir görüş alanı sunuyor.

ford fusion iç

Sürüş İzlenimi

Ford’un mini sınıftaki başarılı temsilcisi Fiesta’dan türetilen farklı bir şehir otomobili olan Fusion ilk kez bu yıl makyajlandı.Makyajlanan modelin iç ve dış tasarımında selefiyle arasında büyük bir farklılık göze çarpmıyor. Dış tasarımda değişen tek bölüm öntamponun yanlarına konulan plastik parçalar ve bunlara entegre sisfarları. Araca bir parça daha dinamizm kazandıran bu özelliğin dışında değişen birşey yok.

Selefiyle boyutları aynı olan otomobilin iç mekanında da büyük bir değişim gözlenmiyor. İlk bakışta kalitesizmiş gibi görünen plastik ise dokunulduğunda artan malzeme kalitesini gözler önüne seriyor.Gösterge tablosunda da küçük rötuşlar mevcut ve bu sayede daha kolay anlaşılır ve takip edilebilir bir gösterge paneli yaratılmış.

İç mekanda ergonomik açıdan tek sorun ise direksiyonun sol tarafına monte edilen müzik sistemi kumanda düğmeleri. Kullanımı çok pratik değil ve alışkanlık gerektiriyor. Makyajlanan Fusion’daki en önemli yenilik ise sol ayağı dinlendirmek için bir boşluk bulunması. Busayede en azından sürücüler iç mekanın genişlediği hissine kalıpabiliyor.
Yan ve arka bölümün tasarımında da selefine göre büyük bir farklılık göze çarpmayan otomobilin, 337 litrelik bagaj hacmi de aynı kalmış.

ford fusion 1.6 lux

Ford Fusion Teknik

Durashift otomatik şanzıman sistemine sahip olan test aracımızda 1.6 litre hacminde benzinli bir motor görev yapıyordu. 6000 d/d’de100 HP güç ve 4000 d/d’de 146 Nm tork üreten motor alt devirlerden itibaren gücünü hissettiriyor. Sertliği iyi ayarlanmış süspansiyon sistemi sayesinde yüksek gövde yapısına rağmen başarılı bir yol tutuş sergileyen Fusion, bu özelliğiyle mini-MPV sınıfının en avantajlı modellerinden biri. Ancak bu süspansiyon sistemi genellikle yoldan gelen darbeleri iç mekana yansıttığı için konfordan ödün verilmiş.Yaptığımız test sürüşünde 0’dan 100 km/s hıza 12.6 saniyede ulaşan otomobil en fazla 176 km/s sürate ulaşabiliyor. Testimiz süresince 100 km’de ortalama 8.1 litre yakıt tüketen otomobil 45 litrelik deposuyla 555 km yol yapabiliyor. Ancak agresif sürüş tarzında yakıt üketimi ciddi oranda artış gösterebiliyor.

Makyajlı Fusion, 100 km sabit hızda yapılan panik frende 38 metrede durmayı başardı. Bu rakam güvenlik sınırları içerisinde yer alıyor.

Genel Değerlendirme
İşçilik 7 Tatmin ediyor
Görüş 8 Problemsiz
Performans 6 Ara hızlanmalarda ağır kalıyor
Tüketim 5 Yüksek
Konfor 7 Sınıfına göre makul
Frenler 7 Duruş mesafesi daha kısa olabilirdi
Yalıtım 6 Motor sesi hissediliyor
Donanım 6 Rakiplerine göre yetersiz
Fiyat 5 Rakiplerinden pahalı
Sonuç Makyajlı Fusion, selefi gibi yüksek yakıt tüketimi nedeniyle kullanıcısını üzüyor. Ancak sınıfına göre yol tutuşu oldukça başarılı. Malzeme kalitesi yükseltilmiş. Geniş iç mekan ve problemsiz görüş açısı güven veriyor. Standart donanımı rakiplerine göre yetersiz ve fiyatı sınıfına göre yüksek.
İkinciel Donanımına göre yüksek fiyatı nedeniyle ikinci elde değer kaybı yaşanıyor. Otomobilde donanım paketlerini tercih ettiğinizde fiyat kompakt sınıfa yaklaşıyor ve yüksek fiyat ikinci elde alıcı bulmak zorlaşıyor.

ÖnderCANÖZER 14/06/2006

 

ford fusion .6 lux

İkinci El Otomobil Fiyatları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here