2019 Nissan Qashqai 1.2 DİG-T 115 HP CVT Detaylı İnceleme

4
33654

Murat Tosun, 2019 Nissan Qashqai Testi arayanlar için aracı test etti ve yazdı. 2019 Qashqai testi ile aracın tasarımından iç mekan detaylarına, motorundan yakıt tüketimine baktı. İşte yenilenen Qashqai hakkında her şey…

Murat Tosun Nissan Qashqai 1.2 DIG-T 115HP Otomatik seçeneğini test etti ve bu kompakt SUV satın alabileceğim araçlar listesinde yer alıyor dedi.

Nissan Qashqai 2019 Hakkında

“Türkiye’nin En Çok Satan Kompakt SUV’u”

Yıllardır Türkiye’nin en çok satan kompakt SUV modeli olmak hiç kolay değil. Bu yıl rekabet hiç olmadığı kadar sert olsa bile Nissan Qashqai ilk dört ay sonunda liderliği yine bırakmadı. Test sonrasında insanların bir bildikleri varmış dedik.

Nissan Qashqai 2019 Tasarım Özellikleri

Ne eksik ne fazla. Nissan Qashqai’nin belki de sınıfının en çok satan aracı olmasını en temel özelliği bu. Ne abartılı bir özelliği var ne de eksik kalan bir yanı. Durum böyle olunca herkese hitap eden karakteri ile satış rekorları kırmaya devam ediyor.

Yenilenmesinin ardından görünüm konusunda artı bir çık daha iddialı hale gelen Yeni Nissan Qashqai kompakt SUV sınıfından beklenen ne varsa onu sunuyor. Test otomobilinde olduğu renkler altında kalite seviyesinin daha iyi ortaya çıktığıysa gerçek. Daha önce farklı renklerle bazı özelliklerini tam fark edemediğimiz araçta bu kez kalite seviyesi tereddütsüz beğenimizi kazandı.

2019 Nissan Qashqai arakdan gorunumYeni Nissan Qashqai’de far yapısı elden geçirilip gündüz LED’leri genişletilmiş. Ön tampon yapısı tamamen ele alınarak logo büyütülmüş. Ön tamponla bütünleşen yeni V formlu ön ızgara bumerang formlu LED gündüz farlarıyla birbirini tamamlamış. Aracın yeni kimliğinin belirgin özellikleri arasında yer alan daha dinamik ve sportif bir görüntü sunarken Qashqai’nin premium karakterini de güçlendirmiş durumda.

Nissan Qashqai İç Mekan Özellikleri

Nissan Qashqai’nin iç mekanında ilk anda çok büyük bir değişim yapılmamış gibi algılanıyor. Fakat aslında durum pek de öyle değil.

Her şeyden önce iç mekandaki plastik malzemeler yenilenmiş ve kaliteleri artırılmış. Ayrıca koltuklar da yeniden tasarlanmış. Bu aracın yenilenmesinde belki de en iyi atak bu olmuş. Yaptığımız uzun süreli yolculuklar sırasında eskisine göre çok daha rahat ettik. Deri koltuklara sahip olması da önemli bir artı.

Aracın direksiyon simidi ve vites topuzu da değişimden nasibini almış. Bu değişimlerle birlikte eskiden eleştiri alan tüm konular elden geçirilmiş. Özellikle plastik dokunma hissi daha yükseğe tırmanırken, koltukların uzun yol konforu eskisine göre oldukça iyi.

Onun için yapabileceğimiz en önemli eleştiri gösterge panelinde olacaktır. Daha modern ve daha teknolojik bir gösterge panelini bu yenilemeyle birlikte hak ediyordu ama bulamadık. Göstergelerin ortasında konumlandırılan bilgilendirme kısmı iyi ama tam bir dijital dönüşümü hak ediyor.

Yaşam alanı genişliği konusunda tam bir şovmen. Ne tarafta yolculuk yaparsanız yapın geniş ve rahat bir kullanım alanına sahip oluyorsunuz. Özellikle bu aracın arka tarafında ilk kez oturanların yorumlarına baktığımızda son derece memnun olduklarını söyleyebiliriz.

Qashqai içinde eşya gözlerinin sayısı yeterli ve bagaj kullanışlılığı ile birlikte Nissan Qashqai bagaj genişliğini de sevdik. Hem ön hem arka tarafta baş mesafesi konusunda sıkıntı yaşatmayan test aracında cam tavana da yer verilmişti. Gerçekten cam tavan önemli bir ferahlık hissi sağlıyor. Cam tavanın istendiğinde kalın bir malzeme ile kapatılabiliyor olması da onun önemli artıları arasında yer alıyor.

Nissan Qashqai 1.2 DIG-T 115HP Otomatik Motor Özellikleri

Dizel motor bitecek mi bitmeyecek mi? Bu konu hala sıcaklığını koruyor ve açık bir şekilde dile getirmemiz gerekirse ne olacağı belli değil. Avrupa pazarlarında açıklanan satış rakamlarına baktığımız zaman dizel motor kullanan araçların ciddi bir şekilde düştüğünü görüyoruz.

Avrupa’da 2019 Dizel Motorlu Araç Satışları Nasıl?

Avrupa’da dizel motor kullanımı bitse bile yeni Dizel Nissan Qashqai önemli bir sıkıntı yaşamaz. Çünkü test aracında olduğu gibi benzinli otomatik versiyon cimri tüketim sonuçlarına imza atmayı biliyor. Elbette sürekli performanslı kullanım isterseniz tüketim buna bağlı oranda yükseliyor. Ancak 100 km karma yol parkurunda makul seviyelerde bir tüketim sonucu elde ediyorsunuz. Yapmış olduğumuz uzun yol tüketim testlerindeyse dizel motorlara çok rahat bir şekilde kafa tuttu.

Nissan Qashqai motor kaputunun altında yatan 1.2 litrelik turbo benzinli ünite 115 HP güç ve 165 Nm tork üretiyor. Bu kombinasyonla Nissan Qashqai 0-100 km/s hızlanmasını 12.9 saniyede tamamlarken, maksimum hız olarak 173 km/s’ye ulaşabildiği açıklanıyor. Bu verilere baktığımız zaman onun biraz yavaş olduğunu düşünebilirsiniz. Ama bu sizi performans konusunda kötü hissettirmeyecek sonuçlara zorlanmadan ulaşacağınız bir araç. Ortalama tüketim değeri olarak 5.6 litrelik bir veri açıklanıyor. Biz bunun biraz uzağında kalsak bile 6.9 litre sonucuyla testi tamamladık.

Konfor ve yol tutuş özellikleri

Bu kompakt SUV’u kullanırken ona güveniyoruz. Bizi yolda bırakmayacağını ve abartılı bir kullanım yapmadığımız sürece izini bırakmayacağını biliyoruz. Yola sağlam basan adımlara sahip. En ufak bir sıkıntı anında elektronik yardımcıları büyük bir başarılı ile devreye giriyor ve sıkıntı yaşanmadan sorunu çözüyor.

Nissan Qashqai eski modellerine göre daha iyi bir yol tutuşuna sahip. Orta sert süspansiyonların işini fazlasıyla iyi yapıyor. Darbe emiş konusunda iddialı bir hale gelmiş durumda. Özellikle büyük jantlı modellerde bile arka koltuktaki vuruntular önemli ölçüde azalmış. Hatta yok denebilecek seviyeye bile gelmiş.

Yenilenen tasarımla birlikte Qashqai de ses yalıtım konusunda da bir takım yenilikler beraberinde gelmiş. Eski nesline göre daha az ses alan Qashqai bu konuda kendini geliştirmiş. Yüksek hızlara çıkıldığı zamanlarda da kabin içini sessiz tutmayı başarıyor. Yerden yüksek yapısına rağmen yan rüzgarlardan çok az etkilenen Qashqai’nin direksiyon sistemi eski nesle kıyasla daha iyi ayarlanmış. Özellikle yüksek süratlerde artık direksiyondaki tepkiler çok daha hızlı. Neredeyse boşluk bile kalmamış. Şehir içinde de yorucu olmayan direksiyon sistemi sürücüye sürüş esnasında yolla ilgili bilgileri sağlama konusunda da işini iyi yapıyor.

Nissan Qashqai EuroNCAP Testleri

Nissan Qashqai Euro NCAP çarpışma testine 2014 yılında girdi ve bu testlerden 5 yıldız almayı başardı. Makyajlı versiyon ise henüz bu teste girmedi. Yetişkin yolcu güvenliği %88, çocuk yolcu güvenliği %83, yaya %69 ve güvenlik yardımcılarından %79 başarı sağlayan model sahip olduğu aktif ve pasif güvenlik elemanlarıyla da kullanıcılarına güven veriyor.

Nissan Qashqai 2019 Yorumları

Sıfır Qashqai yorumu arayanlar için Murat Tosun’un kullanıcı deneyimleri şöyle:

Murat Tosun’un Yeni Nissan Qashqai benzinli otomatik yorumları şöyle: Bir arabanın yıllardır sınıfının en çok satanı olması gerçekten de çok önemli bir başarı. Onunla geçirdiğim uzun test süresi sonucunda insanların neden kompakt SUV sınıfında onu tercih ettiğini bir kez daha anladım. Ne eksik ne de fazla, Qashqai ona ödediğiniz bedelin tam karşılığını veriyor ve onu kullananları mutlu ediyor.

Sıfır Nissan Qashqai 1.2 DIG-T 115HP Otomatik Fiyat Özellikleri

Tek donamım paketi 1.2 litrelik benzinli ünite ve otomatik şanzımanıyla günümüz şartlarına göre iyi diyebileceğimiz bir fiyat etiketine sahip. Bu kombinasyonla Türkiye satış fiyatı 165 bin 500 TL. Burada yapabileceğimiz tek eleştiri dizel otomatik seçeneğine göre benzinli otomatik seçeneğinin biraz daha uygun bir fiyata satılması yönünde olacaktır.

Sıfır km Nissan Qashqai fiyat listesi burada!

Nissan Qashqai 1.2 DIG-T 115HP Otomatik Teknik Özellikleri

 • Motor: 1.2 lt
 • Motor Hacmi: 1197 cc
 • Silindir Adedi: 4
 • Maksimum Güç: 115 HP
 • Maksimum Tork: 165 Nm
 • Performans Verileri: 0-100 km/s
 • Hızlanma: 12.9 sn
 • Maksimum Hız: 173 km/s
 • Frenleri: Ön: Hava kanallı disk
 • Arka: Disk

Dizel Nissan Qashqai Yakıt Tüketimi Miktarı

 • Yakıt Türü: Benzin
 • Şehir İçi: 6.5 lt/100 km
 • Şehir Dışı: 5.2 lt/100 km
 • Karma: 5.6 lt/100 km
 • Test: 6.9 lt/ 100 km
 • CO2 Emisyonu: 129 gr/km

Boyutlar

 • Uzunluk: 4394 mm
 • Genişlik: 1806 mm
 • Yükseklik: 1590 mm
 • Dingil Mesafesi: 2646 mm
 • Bagaj kapasitesi: 401 lt
 • Yakıt Depo Kapasitesi: 55 lt
 • Boş Ağırlık: 1331 kg
 • Lastik Boyutu: 215/60 R17

4 YORUMLAR

 1. Bindim, kullandim, test ettim,kesinlikle bu paranin araci degil, araba o kadar hantal ki, sanki kendimi 1.3 lineada hissettim, hatta ondan hantal, 170 bin bandina cikinca ne alternatifler var, kimse yaglayip ballamasin, bu paranin araci degil

 2. Bu segmentte alınacak en iyi arac Nissan qasqhai 1.6 Dizel xtronic, Yakıtı az torku yüksek, 2017 de güncellenen kasasını test etmeninizi öneririm. Gerçekten iyi iş cıkarmıslar

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here