Türk Yarış Pilotu Berkay Besler Avrupa’da Hız Kesmiyor

0
2378
Berkay Besler

Avrupa şampiyonu Berkay Besler, pistlerde gösterdiği üstün başarılarıyla Türkiye’nin adını duyurmaya devam ediyor.

1999 doğumlu genç yarış pilotu Besler, Toksport WRT ile birlikte Prototype Cup Germany Şampiyonası’nın ilk prototip yarışlarının ikisini de birincilik ile bitirdi. Besler, 5 kere Türkiye, 1 kere Belçika şampiyonu, 1 kere dünya 3.’sü ve 1 kere de Academy Trophy Championship 3.’sü oldu. Aynı zamanda bugüne kadar 169 kez piste çıktı.

Türkiye’nin Adını Avrupa’da Duyurmaya Devam Ediyor

1999 doğumlu yarış pilotu Berkay Besler, gösterdiği başarılarla Türkiye’nin adını Avrupa sahnesinde duyurmaya devam ediyor. Avrupa şampiyonu Besler, son zamanlarda Avrupa pistlerinde adından sıkça söz ettirmektedir. Son olarak Toksport WRT ile birlikte Prototype Cup Germany Şampiyonası’nın ilk prototip yarışlarının ikisini de birincilik ile bitirdi. 5 kez Türkiye, 1 kez Belçika şampiyonu, 1 kez dünya 3.’sü ve 1 kez de Academy Trophy Championship 3.’sü olan Besler, bugüne kadar 169 kez yarış pistine çıktı. Genç pilot Toksport WRT ile birlikte Prototype Cup Germany Şampiyonası’nın dışında Borusan Otomotiv Motorsport’la birlikte GT4 Avrupa Şampiyonası’nda da Türkiye’yi temsil ediyor.

Başarıları hakkında konuşan Besler, düşüncelerini şu şekilde ifade ediyor.

”Şu anda Şampiyonada Lideriz”

Besler, “Prototype Cup Germany Şampiyonası’nın ilk yarışı için Belçika’nın Spa pistindeydik. Takımla birlikte yaptığımız ilk Prototip yarışlarının ikisini de birinci bitirdik. Şampiyona 4 hafta sonu ve 8 yarıştan oluşuyor. İlk hafta sonunu tamamladık geriye 3 hafta sonu 6 yarış kaldı. Bu hafta sonu alabileceğimiz maksimum puanı aldık ve şu anda şampiyonada lider konumdayız.” dedi.

Babasının İzinde, Hedeflerine Hız Kesmeden İlerliyor

Berkay Besler, 2005 yılında Ralli Şampiyonu olan babası Mehmet Besler’in izinden gidiyor. Ayrıca Besler, 4 buçuk yaşında Karting sporuyla yarışlara başladı. Berkay bugüne kadar 169 yarışa çıkarken bu yarışlardan 108’i yurt dışında, 61’i ise Türkiye’de gerçekleşti. BMW’nin fabrika pilotu olmayı hedefleyen Besler’in en büyük hedeflerinden biri de Le Mans Prototype 1’de (LMP1) şampiyon olmak.

Berkay Besler Kimdir?

Berkay Besler

19 Şubat 1999 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Karting ile tanışması 4 buçuk yaşındayken gerçekleşmiştir. Babası ralli ile uğraştığı için araba sporlarına ilgisi artmıştır. İlk profesyonel deneyimini Petrol Ofisi’nin Türkiye Karting Şampiyonası 25 Küçük Adam projesiyle yaşamıştır. Ardından hız kesmeden bir çok yarışlara katılmıştır. Her bir yarışta da derecelere girmiştir. Hem yurt içinde hem de yurt dışında bir çok yarışlara katılarak başarılar elde etmiştir. Aynı zamanda bu başarısı Avrupa’da hız kesmeden devam etmektedir.

Sıfır km Araç Modelleri ve Fiyatları

Trink Sat!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here