Kör Nokta Uyarı Sistemi Nedir, Nasıl Çalışır?

0
776
kör nokta uyarı sistemi nedir

Otomobil teknolojileri geliştikçe, geçmişte yaşanan sıkıntılar da tarih oluyor. Sürüş destek sistemleri ile gün geçtikçe daha da güvenli hale gelen otomobiller, gelecek on yıllarda tamamen akıllı cihazlara dönüşecekmiş gibi duruyor. Kör nokta uyarı sistemi nedir, kör nokta uyarı sistemi nasıl çalışır sorularına cevap vereceğiz.

Kör Nokta Uyarı Sistemi Nedir?

Otomobilinizin aynalarını her ne kadar ideal konumda ayarlasanız da kör nokta oluşumundan kaçamazsınız. Şerit değiştirme sırasında tehlike oluşturan kör nokta, sizin arkanızdaki otomobilin, yanınıza doğru yaklaşırken aynanızın görüş açısından çıktığı pozisyonu ifade eder. Kör nokta uyarı sistemi de burada devreye girerek bu alanda bir nesnenin bulunduğuna dair sürücüye bir uyarı yapar.

kör nokta uyarı sistemi nedir

Kör Nokta Uyarı Sistemi Nasıl Çalışır?

Kör noktada bir cismin ya da aracın yer alıp almadığını bir dizi kamera ve sensörle denetleyen sistem, trafik kazalarının azalmasında büyük bir rol oynamış. Bu sistemin çalışmasını sağlayan kamera ve sensörler genellikle otomobil dikiz aynasının hemen altına yerleştirilir. Bazı otomobillerde tampona yerleştirilen sensörler de bulunabilir.

Sensörler yardımı ile otomobilin kör noktasını tarayan sistem, bu alana bir otomobil girdiği takdirde sürücüye uyarı verir. Bu uyarı, genellike dikiz aynasında yanan bir ışıkla sürücüye iletilir.

Sistemin sağlıklı çalışabilmesi için bu alanlar temiz tutulmalı ve hasar gördükleri takdirde titizlikte onarılmalıdır. Bazı otomobillerde kapalı konuma getirilebilen bu özellik, sürüş güvenliğini oldukça artırmaktadır. O nedenle aracınızda bu özellik varsa açık konumda olduğundan emin olun.

İkinci El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here