Termostat Arızası Nedir? Nasıl Anlaşılır? Ne Gibi Sorunlar Oluşturur?

0
11313

Otomobiller için hayati derecede önem taşıyan bazı parçalar vardır. Bu parçalarda oluşabilecek sorunlar aracınızın yolda kalmasına ve büyük masrafların oluşmasına neden olabilir. Motorun soğutma sisteminde termostat adında bir parça bulunur. Motorun iç sıcaklığının sabit kalmasını sağlayan bu parça arıza verebilir. Arıza vermesi sonucunda sizleri neler bekliyor? Termostatın değişim maliyeti ne kadar? Bu yazımızda sizlere bunlardan bahsedeceğiz

termostat

Otomobillerde Termostat Ne İşe Yarar? Nasıl Çalışır?

Otomobillerin motorları, yapıları gereği verimli bir şekilde çalışmak için belirli bir sıcaklıkta bulunmaları gerekir. Motor ilk çalıştırıldığında soğuktur. Motorun bir an önce stabil çalışma sıcaklığına erişmesi için içerisinde bulunan su motordan dışarı yani radyatöre gitmez. Sürekli motor içerisinde bulunan su ısındığı zaman termostat adı verilen parça devreye girer ve suyu motor dışına yani radyatöre gönderir. Termostat burada kapı görevi görür. Termostat olmasaydı. Araç ilk çalıştığından itibaren soğutma sistemindeki su tüm sistemi dolaşacaktı. Özellikle de kış aylarında aracınızın motoru ısınamayacaktı. kaloriferiniz de kabine veridiği sıcaklığı motor suyundan aldığı için görevini tam anlamıyla yerine getiremeyecekti.

Termostat Arızası Nedir?

Soğutma sistemi içerisinde kapı görevi gören termostatlar iki farklı şekilde arıza yapabilir.

Termostatın Açık Kalması:

Motor içerisinde bulunan termostat açık kaldığı zaman soğuk havalarda aracınızın motoru stabil sıcaklığa gelemez özellikle de uzun yolda aracınızın kaloriferini kullanamazsınız. Bazı kişiler yazın aracın hararet yapmasını önlemek için aracın termostatını çıkartırlar. Kışın ısınması için geri takarlar. Termostatın açık kalması büyük bir masraf oluşturmaz.

Termostatın Kapalı Kalması:

termostat

Bu durumu hiçbir otomobil sahibi yaşamak istemez. Çünkü soğutma sistemi içerisinde kapı görevi gören bu parça kapalı konumda kaldığında, su daima motor içerisinde dolaşır ve sadece ısınır. Radyatöre ulaşamadığı için soğuyamaz. Su devamlı ısınacağı için motor çok fazla ısınır ve hararet yapar. Hararet sonucunda aracınız conta yakabileceği gibi piston dahi eritebilir. Bu durum da komple motor revizyonu gerektirir. Ucuz bir parça olan termostatın arıza yapması yüzünden motor revizyonu gibi büyük masraf gerektiren bir sorunun oluşması çok can sıkıcı bir durum.

Termostat Değişim Maliyeti 

Termostatın fiyatları markadan markaya değişebiliiyor. Markalar arasında astronomik değerde farklar olabiliyor. Örnek vermek gerekirse Tofaş marka aracın termostatı 50₺ iken Fiat 1.3 multijet motoruna ait termostat 250₺ dir. İşçilik de yine araçtan araca değişecektir.

2.El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here