Devirdaim Arızası Nedir? Ne Gibi Sonuçları Beraberinde Getirir?

0
15571
devirdaim

Otomobiller için hayati derecede önem taşıyan bazı parçalar vardır. Bu parçalarda oluşabilecek sorunlar aracınızın yolda kalmasına hatta büyük masraflar oluşmasına neden olabilir. Bu yazımızda motor sağlığı için çok önemli olan devirdaim yani su pompası arızası sonucunda nelerle karşılaşılabilir bunlardan bahsedeceğiz.
devirdaim

Su Pompasının (Devirdaim) Görevi Nedir?

Otomobillerde bulunan motorlar çalıştıkça ısı üretir ve motorun sıcaklığı artar. Bu sıcaklığın dengelenmesi için motorda soğutma sistemi bulunur. Soğutma sistemi Radyatör, su pompası, termostat ve dahası parçalardan oluşur. Bu parçalar içerisinde motor devrine göre suyun hareketini sağlamak devirdaime ait bir görevdir. Devirdaim kasnağı motorun dönme kuvvetinden tahriklenerek döner. Yapısında bulundurduğu kanatlarla suyun akışını sağlar. bu sayede motor içerisinde ısınan su radyatöre, radyatörde soğuyan su ise motor içerisine yönlendirilir. Bu sayede motorun aşırı ısınması engellenerek ideal sıcaklıklarda kalması sağlanır.

Devirdaim Arızası Nedir?

Biraz önce de belirttiğimiz gibi su pompası yapısında kanatlar bulundurur. Bu kanatçıklar suya karşı direnç oluşturarak suyu yönlendirir. Zamanla eskiyen devirdaimin kanatları eskir ve suya karşı direnç oluşturamaz ve suyu yönlendiremez hale gelir. Bu durum da motor içerisindeki suyun sürekli ısınmasına, radyatördeki suyun ise sürekli soğumasına neden olur yani motor sıcaklığı bir dengeye ulaşamaz. Bu durum da hararete neden olur. Hararet yapan motor da silindir kapak contasını yakar. Bu durumun devamı da piston erimesini beraberinde getirir. Sonuç olarak motorunuz revizyon gerektirir. Devirdaim gibi ucuz bir parça yüzünden motor masrafı gibi büyük bir masraf oluşur.

Devirdaimin Arıza Yapma Nedenleri?

Bu parçanın eskimesinde en sık karşılaşılan durum korozyondur. Soğutma suyu içerisindeki antifriz, korozyon oluşumunu engeller. Antifriz kullanılmayan araçlarda korozyon oluşur. Korozyonun devamında çürüme gerçekleşir. Devirdaim kanatlarının çürümesi de suya karşı direnç oluşturulmasını engeller ve parçanın görevini yapmasını engeller. Devirdaimin değişim zamanı vardır. Birçok kişi masraftan kaçınmak için bu parçayı zamanında değiştirmez ve kötü sonuçlarla karşılaşır.

devirdaim

Devirdaim Hangi Sıklıkla Değiştirilir?

Devirdaim birçok araçta triger sistemine bağlıdır. Bu sebeple triger değişimi sağlandığında devirdaimin de değiştirilmesi gerekir.

2.El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here