PDK şanzıman, Porsche markasının tasarladığı bir şanzıman türüdür. Bu tasarım, 7 ileri vites ile birlikte opsiyonlu olarak otomatik ve manuel altyapılarına sahip. “Porsche Doppel Kuplung” kelimelerinin baş harflerinden türetilen bu kısaltma, tıpkı diğer şanzıman türlerinde oldu gibi seri vites geçişi için geliştirilmiş. Ayrıca terimin açılımına baktığımızda “çift kavrama” anlamına geldiğini görüyoruz. Sürüş performansını artırırken yakıt tüketimini azalma noktasında da fayda sağlayan Porsche PDK şanzıman nedir şimdi daha yakından inceleyelim. 

PDK vites

PDK Şanzıman Hakkında Bilinmesi Gerekenler

PDK şanzıman nedir denildiğinde, performans araçlarında tercih edilen bir şanzıman türü olarak özetleyebiliriz. Zaten Porsche markası da genellikle bu tür güçlü araçlarla akla geliyor. Oldukça popüler bir teknoloji olan PDK şanzıman, çift kavramalı şanzıman çeşitlerinden biri. DSG şanzımanın atası olarak da bilinen PDK, Porsche mühendisleri aracılığıyla geliştirildi. Bununla birlikte ilerleyen yıllarda Japon otomotiv markalarında da kullanılmaya başladı.

Öncelikle bu şanzıman çeşidi, manuel ve otomatik vites tercihleriyle sürücüye istediği performansı sunmayı amaçlıyor. Bununla birlikte hızlanma noktasında oldukça başarılı bir performans sergiliyor. İlk etapta yarış araçları için geliştirilen bu şanzıman çeşitli avantajlara sahip. Şanzıman özelliği bakımından sürüş esnasındaki vites değişimleri fark edilmeyecek kadar yumuşak ve seri. Çünkü bu değişim bir iki milisaniye içerisinde gerçekleşiyor.

Porsche şanzıman

PDK Şanzımanın Avantajları 

Seri vites değişimi, düşük yakıt tüketimi ve yüksek konfor gibi ayrıcalıklar, PDK şanzımanın avantajları arasında yer alıyor. Bu şanzımanda, tek bir gövde içinde birleştirilen iki dişli kutusu bulunuyor. Porsche markası bu teknolojiyi ilk olarak 1960’lı yıllarda deneyimlese de araçların içerisinde kullanma zamanı 20 yılı buldu.

PDK vites sistemi, kullanıcıya sağladığı avantajlar açısından otomotiv sektörü içerisinde popüler bir konuma sahip. Bu sayede yarış araçları için geliştirilen bir şanzıman sistemi olarak tasarlanıp günümüzde hala başarısını sürdürmeyi başarıyor. Bu tasarım hakkında öne çıkan bir diğer avantajlı özellik de vites değişimindeki hassasiyet. PDK şanzımanda vites değişimi adeta hissedilmiyor ve bu sayede sürüş konforu büyük oranda artıyor.

İkinci El Porsche İlanları Arasında PDK Şanzımana Sahip Modellere Göz Atın!

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here