Fiat Egea 1.3 multijet Alınır mı ?

0
4927

Günümüz şartlarında trafikte en çok görülen araç Fiat Egea’dır. Genellikle beyaz rengiyle birçok kişinin tercihi olan bu araç neden bu kadar fazla seviliyor? Fiyatların yükseldiği bu dönemde Egea almak mantıklı mı? Kısacası Fiat Egea Alınır mı ? Fiat Egea hakkında detaylar yazımızın devamında.

Fiat Egea Alınır mı?

Otomobil fiyatlarının oldukça yüksek olduğu bu dönemde otomobil arayışına giren birçok kişi alacağı otomobili çok iyi araştırıyor. Rağbet gören araçlar genelde; piyasa çok sevilen, düşük yakıt tüketimine sahip, az arıza çıkaran ve MTV’si düşük olan araçlardır. Bu kriterler göz önüne alındığında akla gelen ilk araç şüphesiz Fiat Egea’dır.

Araç Tipi Binek Araç / C Segment
Kasa Tipi / Kapı Sayısı Sedan / 4 Kapı
Motor Tipi Dizel / 4 silindir
Üretim Yılı (İlk / Son) 2015 / 2019
Yakıt Tüketimi (Şehir içi / Şehir dışı) 5,2 lt / 3,5 lt
Motor Gücü 95 hp
Şanzıman Manuel 5 Vites / Önden Çekiş
Hızlanma 0-100 km/saat 11,7 sn
Azami Sürat 183 km/saat
Toplam yıllık MTV (2018 model ve 1248 cc) 439,50 TL x 2

 

Fiat egea ön tasarım

Fiat Egea

Fiat Egea, 2015 yılında üretilmeye başlamış olan ve günümüze kadar en çok satılan araç olmayı başarmış bir araçtır. Bu araç sadece Türkiye’de Egea olarak adlandırılmıştır. Yurt dışında 90’ların efsane aracı olan Tipo olarak adlandırılmaktadır. 1.3 multijet, 1.6 multijet ve 1.4 benzinli motor seçenekleri ile satışa başlamış olan Egea’nın en çok sevilen motor seçeneği 1.3 multijettir. 1.3 multijet motor; düşük yakıt tüketimi, yüksek tork ve sağlamlık olarak birçok kişinin tercihi olmuştur. 1.3 multijet motor, Fiat’ın üstün mühendislik çalışması sonucu ortaya çıkmış ve birçok marka ve model tarafından kullanılmıştır.

Fiat Egea Almak İçin Nedenler

Düşük Yakıt Tüketimi: Fiat Egea yakıt tüketimi olarak sınıfının en başarılı araçlarından bir tanesidir. Sedan ve küçük olmayan gövde yapısı ile;

Yakıt Tipi Dizel / EURO 5+
Şehir içi (100 km’de) 5,2 lt
Şehir dışı (100 km’de) 3,5 lt
Ortalama (100 km’de) 4,1 lt
Yakıt Depo Hacmi 45 lt

 

yakıt tüketim değerlerine sahiptir.

Tatminkar Performans: 1.3 multijet motoru her ne kadar küçük olsa da 95 hp güç ve 200 Nm tork üretebilmektedir. Bu değerler ile 0’dan 100 km/h hıza 11.7 saniyede ulaşabilmektedir. Ekonomi sınıfındaki bir araç için oldukça başarılı bir değerdir. Aracın maksimum hızı ise 183 km/h’tır.

Motor Tipi Dizel / 4 silindir
Motor Hacmi 1248 cc
Maksimum Güç 95 hp (70 kw) / 3.750 rpm
Maksimum Tork 200 Nm / 1.500 rpm
Hızlanma 0-100 km/saat 11,7 sn
Azami Sürat 183 km/saat

 

Yedek Parça Bulunabilirliği ve Fiyatları: Fiat Egea birçok kişi tarafından tercih edilen bir araçtır. Araca olan bu talebe karşılık olarak yedek parça üretimi de gerçekleşmektedir. 1.3 multijet motor, birçok araçta bulunduğu için yedek parçası neredeyse her parçacıda bulunmaktadır. Yedek parça fiyatları ise diğer marka model araçlara göre çok daha uygundur. Bunun sebebi ise yedek parçaların birçoğunun Türkiye’de üretilmesidir.

Geniş Bagaj Hacmi: Fiat Egea 520 litrelik bagaj hacmi ile normal bir aileni ihtiyacından daha büyük bir bagaj hacmine sahiptir.

Tasarımı Oldukça İyi: Fiat Egea’nın birçok kişi tarafından sevilmesinin bir nedeni de tasarımıdır. Yenilikçi bir tasarıma sahip olan Egea, birçok kişinin tercihi olmuştur.

Koltuk Sayısı 5 Koltuk
Uzunluk 4532 mm
Genişlik 1792 mm
Yükseklik 1497 mm
Net Ağırlık 1205 kg
Taşıma Kapasitesi 525 kg
Bagaj Kapasitesi 520 lt
Lastik Ölçüleri 195/65 R15

 

fiat egea alınır mı iç tasarım

Otomobil fiyatlarının çok yüksek olduğu bu dönemde otomobil alacak olan kişiler için en mantıklı tercihlerden biri de Egea’dır. Ancak Egea, birçok kişi tarafından tercih edilen düşük yakıt tüketimine sahip bir araç olduğu için kilometreleri bir hayli yüksektir. Yüksek kilometre Egea almak problem değil. Ancak geçmişi bilinmeyen ve yüksek kilometre olan Egea’lar iyi incelenmeden alınmamalıdır. Bu araçlar küçük silindir hacmine sahip yüksek sıkıştırma ve aşırı besleme ile çalışan motora sahiptir. Bilinçsiz kişiler tarafından uzun süre kullanıldığında sorun çıkarma ihtimali beraberinde artış gösterir.

2.El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here