Dünyaca ünlü markalar zaman zaman müşterileri tarafından akılda kalabilmek ya da gündemde olabilmek için rakipleri ile reklam atışmaları yapıyor. Tabii bulundukları ülke kanunlarının elverdiği sınırlarda. Ortaya çıkan reklam savaşları ise izleyenlerin yüzünü güldürüyor. İşte o reklamlar savaşları! 

Mercedes-Benz ve Jaguar Reklam Savaşları

Mercedes-Benz 2013 yılında Akıllı Sürüş Sistemini (Magic Body Control) tanıtmak için bir reklam yayınladı ve reklam viral haline geldi. Reklam filminde Mercedes-Benz’in Akıllı sürüş sistemini tanıtırken verdiği mesaj; “Tavukların ve Mercedes-Benz’in ortak noktası nedir? Her zaman kararlılık.” Reklamda eğlenceli bir müzik (Diana Ross-Upside Dow) ve ona eşlik eden tavuklar bulunuyor. Eğlenceli bir yolla Akıllı sürüş sistemi anlatılıyor.

Reklam filminde tavuk ne kadar hareket ettirilirse ettirilsin başı sabit kalıyor, Mercedes-Benz’de arabanın gövdesini sarsmadığı ve sabit tutabildiğini tavuğa benzeterek anlatıyor.

Bir süre sonra Jaguar, Mercedes-Benz’in bu reklamına eğlenceli bir yöneltme yaptı. Reklam filminin adı ise Jaguar Tavuğa Karşı. Filminde de gene aynı müzik ve tavuklar var ama bu sefer işler biraz farklıydı. Reklam filminin sonunda Jaguar tavuğu yiyor ve “Sihirli vücut kontrolü? Biz kedi gibi refleksleri tercih ediyoruz, siz tercih etmez misiniz?” diyerek mizahi bir yaklaşımla ele alıyor.

Mercedes-Benz ise cevabı geç olmadan bir veriyor. Ormanlık bir yolda hızla giden Mercedes-Benz’in karşısına yola atlamak üzere olan bir jaguar çıkıyor. Mercedes-Benz arabalarında bulunan “Pre-safe sistemi” sayesinde durabileceğini belirten bir yazı ile reklam ilanını süslüyor, “Çünkü kedi refleksleri her zaman yeterince hızlı değildir. Ön emniyetli fren.”

Mercedes-Benz İlan

Audi’nin Mercedes-Benz, Porsche, BMW ve Volvo’ya Göndermesi

Audi reklamında rakiplerini hedef alarak zekice gönderme yapıyor. Reklam filmi “Bir arabadan ne istersiniz?” (What do you want in a car?) ile başlıyor. Ardından Audi, araba markalarının anahtarları sırasıyla tek tek duvara asıyor. Göndermeleri ise;

  • Dizayn? (Desing): Porsche
  • Konfor? (Comfort?): Mercedes-Benz
  • Emniyet? (Safety?): Volvo
  • Sportiflik? (Sportness?): BMW

Bütün araçlar birleştiğinde ortaya Audi’nin logosu çıkıyor. Hepsinin sadece bir araçta olduğunu vurgulayarak reklam filmini bitiriyor.

Mercedes-Benz ve BMW

Bu reklam filminde BMW, Mercedes-Benz’e bir gönderme yapıyor. Mercedes-Benz’in eski CEO’su Dieter Zetsche reklam filminde yer alıyor ve son iş gününde çalışma arkadaşlarıyla veda ederek oradan ayrılıyor. Çalıştığı süre boyunca Mercedes-Benz araçlarını kullanıyor ama emekli olduğunda evinin garajından BMW’nin S serisi araçlarından biri kullanarak çıkıyor. BMW reklam filmiyle birlikte sosyal medyada bir yazı paylaşıyor “Emeklilik geçmişi bırakıp, geleceği kucaklamaktır.

Arabalarla İlgili İlginç Bilgiler

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here