Sürücüler, yakıt ekonomisini takip edebilmek amacıyla yakıt tüketimi hesaplaması yapıyor. Bu sayede aracınızın km başına ne kadar yakıt tükettiğini görebilmeniz mümkün oluyor. İçten yanmalı araçlar için tercih edilen bu hesaplama yöntemi, genel kullanım hakkında da fikir sahibi olmanızı sağlıyor. Ancak ortaya çıkan tüketim miktarının tüm sürüşlerde aynı sonucu vermesi mümkün olmuyor. Çünkü tüketim miktarı; lastik basıncı, yakıt harcayan klima gibi ek donanımların kullanımı, araçtaki yük miktarı ve motor yağı seviyesi gibi parametrelere bağlı olarak sürekli değişebiliyor. Siz de aracınızın ne kadar yakıt tüketimi yaptığını öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki formülden yararlanabilirsiniz.

Yakıt Tüketimi Hesaplama Formülü

Araç yakıt tüketimi hesaplama konusunda tercih edilebilecek en kolay yöntem km takibi ile gerçekleştiriliyor. Bunun için ilk adımda araç deposunu tamamen doldurmanız gerekiyor. Daha sonra aracın kilometre sayacını sıfırlayarak depo tamamen boşaldığında ne kadar km katettiğini görebilirsiniz. Ancak sayacı sıfırlamak istemezseniz yola çıktığınız anda mevcut km bilgisini not edip depo boşaldıktan sonraki km değerinden çıkarabilirsiniz. Daha sonra aracın yakıt tüketimini hesaplamak için şu formülü kullanabilirsiniz:

  • Full depo dolum ücreti ÷ 1 depo ile katedilen mesafe = 1 kilometrede harcanan yakıtın fiyatı

Bu formülü bir örnekle açıklamak gerekirse 2.150 TL değerinde yakıt aldığınızı ve 1000 km yol gittiğinizi düşünelim. Bu hesaba göre 2.150÷1000=2,15 sonucuna ulaşıyoruz. Yani aracınızın, kilometre başına 2,15 TL yakıt harcadığı sonucu ortaya çıkıyor.

yakıt ekonomisi

İkinci hesaplama yöntemi ise aracınızın 100 km mesafede ne kadar yakıt tükettiğini hesaplamanızı sağlıyor. Ortalama yakıt tüketimi nasıl hesaplanır sorusuna yanıt ararken bu formülü de uygulayabilirsiniz:

  • (Aracın depo kapasitesi ÷ 1 depo ile katedilen mesafe) x 100 = Aracın 100 kilometredeki ortalama yakıt tüketimi

Bu formülü de yine bir örnek ile açıklayalım. Aracınızın 62 lt yakıt depolama kapasitesi olduğunu varsayalım. Bir depoyla toplam katettiği mesafeyi de yine 1.000 km olarak alalım. Böylece işlemimizin ilk adımında 62÷1000=0,062 sonucuna ulaşıyoruz. Daha sonra bu sayıyı 100 ile çarparak 0,062×100=6,2 sonucuna ulaşıyoruz. Yani bu hesaplamaya göre aracınız, 100 kilometrede 6,2 litre yakıt tüketiyor.

Yakıt tüketimi nasıl hesaplanır diye merak ediyorsanız sizin için sıraladığımız bu iki formülü uygulamanız yeterli. Aynı zamanda aracınızın yakıt tüketimini azaltmak için ipuçlarına göz atarak yolculuklarınızdan daha fazla verim alabilirsiniz.

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here