Sente Ayarı Nedir? Nasıl Yapılır?

0
11157
sente ayarı

Otomobil teknolojisi her ne kadar gelişse de büyük değişimler içerisine girse de değişmeyen ve hep var olacak bir ayar vardır: Sente Ayarı. Bu yazımızda sizlere sente ayarı nedir? Nasıl yapılır?  Bunlardan bahsedeceğiz.

Sente Ayarı Nedir?

Sente ayarı, kam milinin bulunduğu konum ve zamanlamasının doğru bir şekilde olmasıdır. kam mili, triger kayışı veya zinciri vasıtasıyla hareketini krank milinden alır. Krank mili pistonlara hareket verirken eksantrik mili de subaplara hareket verir.

sente ayarı

Sente ayarı, kam milinin bulunduğu konum ve zamanlamasını doğru bir açıyla ayarlamayı ifade eder. Kam mili, kranktan triger kayışı veya zinciri ile birlikte alınan kuvvetle hareket eder. Krank mili pistonu hareket ettirdiğinde, kam mili valfleri hareket ettirir. Doğru motor zamanlaması, krank miline ve eksantrik miline bağlıdır. Bu miller, silindirlere gönderilen hava / yakıt karışımını düzenler ve aracın stabil çalışmasını sağlar. Kam mili, krank milinin yarı hızında dönmelidir. Sapma ve hataya yer yoktur. Bunu gerçekleştirmenin en uygun yolu, senteyi doğru ayarlamaktır.

sente ayarı

Triger kayışının işi, kam milini ve krank milini döndürmektir. Krank mili dönerek pistonları silindirlerin içinde yukarı ve aşağı hareket ettirir. Kam mili, silindirlerdeki emme ve egzoz valflerinin açılıp kapanmasına izin vermek için döner. Bu bileşenler, uygun motor zamanlaması için önemlidir. Piston silindirden aşağı doğru hareket ederken, yakıt ve havanın silindire girmesine izin vermek için emme valfleri açılır. Piston yukarı hareket ederken, yanmış gazları silindirlerden serbest bırakmak için egzoz valfleri açılır. emme valfleri zamanında açılıp kapanmazsa, hava / yakıt karışımı zamanında silindirlere girmeyecektir. Egzoz valfleri zamanında açılmazsa, egzoz gazları silindire hapsolacaktır. Doğru motor zamanlamasını sağlamak için tüm bunların düzgün çalışması gerekir.

Sente Ayarı Nasıl Yapılır?

Bu ayar iyi ustalar ve servisler tarafından yapılmalıdır. Belirli periyotlarla aracın sentesi kontrol edilmelidir. Yeni nesil araçlarda sentede oluşabilecek ufak bir bozukluk dahi ECU tarafından tespit edilir. Sürücü uyarılır

Sente Ayarının Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Sente ayarı aracın motorunun düzgün çalışmasını sağlar. Sentesi bozuk olan araç tekleyerek çalışır ve sürücüleri aşağıdaki maddelerle karşı karşıya bırakır.

• Yakıt tüketimi artar.

• Performansında farkedilebilir derecede azalma görülür.

• Rölantide dalgalanma tekleme olur.

• Motor huysuz çalışır.

 

2.El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here