Buz kaplı araba ile kış aylarında zaman zaman başımıza gelen bir sorun olan camların buzlanması özellikle işe gittiğimizde veya acelemiz olduğu zamanlarda sinir bozucu bir hal alabiliyor. Çözülmesi zaman aldığı için sürücülerin aceleyle hemen çözüleceğine inandığı buz kaplı arabada uyguladığı yöntemler cama zarar verebiliyor. Buz kaplı araba camı temizleme konusunda uygulayabileceğiniz yöntemleri yazımızda derledik. Okumaya devam edin.

Arabanızın Klimasını Çalıştırın ve Bekleyin

Aracınızın motorunu çalıştırın ki ısınmaya başlayabilsin. Isıtıcıyı açın ve buz çözme ayarına ayarlayın, böylece sıcak hava ön camınızın üzerinden akar ve buzları eritmeye başlar.

Havanın ısınması birkaç dakika sürebilir. Aracınızın yan camlarında ve yan aynalarında buz çözücü delikler varsaonları da açabilirsiniz.

Sıcaklığı Maksimuma Getirin

Sıcaklık düğmenizi bulun ve mümkün olan en yüksek ısı ayarına ayarlayın. Klima panelinizde bir hava akımı ayarı arayın ve arabanın içindeki havanın yeniden sirküle edecek şekilde ayarlayın. Havayı sirküle etmek daha hızlı ısınmasına yardımcı olabilir ve arabanın içindeki havayı ısıtır, bu da diğer pencere buzlarının çözülmesine yardımcı olabilir.

Far Lambalarını Açın

Buz kaplı araba da farların çözülmesinde önemlidir. Ampul sıcaklığı ile buz eritmek ve kaldırmak daha kolay hale geleceği için farlarınızı açmalısınız. Isınması için biraz zaman verdikten sonra ampul en yüksek sıcaklığına ulaştığında buz çözmek konusunda gözle görülür eritmeler yaşatacaktır.

Plastik Kazıyıcı Kullanın

Plastik bir cam kazıyıcı alın ve kazıyıcıyı camın yüzeyine sürükleyin ve buzları kazıyın. Aracınızın etrafında çalışın ve tüm pencerelerdeki buzu kaldırın, böylece araba kullanırken her yöne bakabilirsiniz. Cam kazıyıcıların plastik olmasına dikkat edin. Plastik olmayan ve demir alaşımlı bir malzemeden yapılan cam kazıyıcılar aracınızın camını çizebilir.

Buz Üzerine Alkol ve Su Karışımı Püskürtün

Buz sadece kazıyıcı ile kazımak için çok kalın veya zor ise, temiz bir sprey şişesi alıp ve 1 çay bardağı sürtünme alkol ve 2 çay bardağı su ekleyin. Karışımı tamamen birleştirmek için iyice çalkalayın. Buzu eritmeye başlamak ve kazımayı kolaylaştırmak için çözümü ön camınıza ve pencerelerinize serbestçe uygulayın. Eğer karışımı dolu bir sprey şişesinde tutmayı planlıyorsanız, oda sıcaklığında muhafaza etmelisiniz böylece evinizde saklayabilirsiniz. Arabanızda saklarsanız donabilir. Ayrıca karışıma birkaç damla bulaşık sabunu ekleyerek  buzun daha eşit bir şekilde erimesine yardımcı olabilirsiniz.

Çözülen Kar ve Buz Kırıntılarını Yüzeyden Temizleyin

Karlar yaptığımız işlemlerden sonra cam yüzeyinden çözülmeye başlayacaktır. Etki alanımızı daha iyi görmek adına bu karları ince kıllı bir fırça ile temizleyebilirsiniz. Bunun dışında buz olan camlarınıza ulaşmadan önce kar yağmışsa aracınızı karlar altında gördüğünüz zamanlarda da kalın kıllı fırça ile kar kaplı arabanızı temizleyebilirsiniz.

Yüzeyde Kırılmış Buzları Kaldırın

Aracınızın yüzeyinde oluşmuş olabilecek ince buz tabakalarını kırın, böylece fırçalamaları daha kolay olur. Ayrıca kırılmış buz keskin bir yapıya sahip olduğu için aracınızın yüzeyine zarar verebilir. Buz kaplı araba eğer hava çok soğuksa sert ve keskin buzlar her zaman olacaktır.

Aracınızın kilitleri donmuşsa Buz Çözücü Kullanın

Buz Kaplı Araba

Buz kaplı araba da sürücüleri en çok zorlayan şey anahtar girişleridirç. Soğuk tarafından dondurulmuş arabanızın kilidini açamıyorsanız onları tekrar çalışması için araba aksesuar mağazalarından buz çözücü sprey satın alabilirsiniz. Sonrasında sıvıyı anahtar deliğine püskürtün ve buzu eritmesini bekleyin ve arabanın kapısını açmayı deneyin. İsterseniz buz çözücüyü online olarak sipariş edebilirsiniz. Ya da 1 su bardağı (240 mL) alkol ve 1 su bardağı (240 mL) suyu bir sprey şişesinde karıştırarak kendi buz çözücünüzü yapabilirsiniz. Son olarak uğraşmak istemiyorsanız evinizde bulunan alkollü bir el dezenfektanı da bu işi görecektir. Daha sonra Buzu eritmek için karışımı anahtar deliklerinize tekrar püskürtebilirsiniz.

Kaçınmanız gereken nokta kilitlere kaynar su dökmenizdir. Kaynar su bir süre iş görse de donma eğiliminde olacaktır.

İşiniz Bittikten Sonra Son Bir Kontrol Edin

Aracınızın etrafında yürüyün ve yüzeyde bulunma ihtimali olan buz barçalarını kontrol edin. Eğer bulursanız, kazıyın veya fırçalayın. Üzerinde bıraktığınız herhangi bir buz veya kar, araba kullanırken gevşeyebilir ve uçabilir, bu da kazaya neden olabilir. Özellikle geç ya da aceleniz varsa, görebilmeniz için sadece görüş açınızdaki buzları çıkarmak cazip olabilir. Ama çok tehlikeli olabilir. Sürmeden önce tüm buzları kaldırmak için fazladan bir dakikanızı ayırın. Güvenli bir sürüş için bu konuya dikkat edin.

Aracınızı Garaja Park Edin

Buz kaplı araba genellikle açık hava da bu hale geliyor. Kapalı bir garajınız varsa kış aylarında mutlaka kullanın ve aracınızı oraya park edin, böylece aracınız dış etkenlere maruz kalamaz ve bir gecede ön cam ve pencerelerde buz oluşma ihtimali ortadan kalkar. Kapalı bir otoparkın altına park etmek, kar ve buzun aracınızın üzerinde birikmesini önlemeye de yardımcı olabilir.

Geceler Ön Cama Sirke ve Su Karışımı Püskürt

Bir sprey şişesinde 1 bardak su ile 3 bardak beyaz sirkeyi karıştırın ve iyice karıştırmak için sallayın. Ön camınızı solüsyonla kaplayın ve sonra fazlalığı silip camın üzerinde buz oluşumunu engellemeye yardımcı olacak ince bir tabaka bırakın. Cam üzerinde çok fazla sıvı bırakmayın. Tabaka yeterince soğuk alırsa potansiyel olarak donabilir. Bu bilginin ışığında vermemiz gereken küçük bir hatırlatma da uzmanların araba camlarına çok sık sirke ve su karışımını temas ettirmeniz camlarınıza ve araç boyasına zarar verebilir.

Önce Cam Vizörü Kullanın

Eğer geceleri ön cam üzerinde buz oluşmasını istemiyorsanız kullanabileceğiniz başka bir seçenekte bir ön cam kapağı, muşamba, havlu, katlanmış bir levha, hatta banyo paspaslar olabilir. Camınızı bu malzemeler ile kapsayacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Camın üzerini kapatın, böylece buzun cam üzerinde oluşmasını engelleyebilirsiniz. Yerel otomobil tedarik mağazasında ön cama bağlı kalmak için mıknatıslar kullanan ön cam kapakları bulabilirsiniz. Ayrıca online sipariş edebilirsiniz. Tuzlu suda ıslanmış ön cam kapakları buz önlemeye yardımcı olduğunu duymuş olabilirsiniz. Onlar buz oluşmasını engelleyebilirken aracınızın yüzeyinde kaplamış olduğunuz koruma kaplamasını aşındırabilirsiniz.

İkinci El Otomobil İlanları

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here