Fiat Egea Cross Test Sürüş İzlenimleri

Parasından çok daha fazlasını sunuyor...

2
37988

Bursa’daki TOFAŞ Fabrikası’nda üretilen ilk crossover model olan Fiat Egea Cross sahip olduğu özellikleriyle en çok satan SUV olmaya oynar. O parasından daha fazlasını sunan bir SUV.

Fiat Egea Cross Tasarım Özellikleri

Yerli Üretim Fiat Egea Cross göze iyi görünen araçlardan biri olmayı başarmış durumda. Bugüne kadar onun için yapılan yorumlarda da genel olarak tasarımın beğenildiğini gördüm. Egea Cross, güçlü ve cesur tasarım hatları, farların altına kadar uzanan yeni ızgara görünümü ile bir crossover modelde olması gerektiği gibi geniş ve heybetli görünüyor. Yeni süspansiyon yapısı, yeni jant ve lastik ölçüleriyle Egea Cross’un yerden yüksekliği, diğer gövde seçeneklerine göre 4 cm artıyor. Tüm Cross versiyonlarında standart sunulan tavan rayları sayesinde Egea Cross, hatchback muadiline göre toplamda 7 cm yükselmiş oluyor.

Fiat Egea Cross, güçlü görünümünü perçinleyen daha büyük lastikleriyle de gerek tasarımsal gerekse işlevsel farkını ortaya koyuyor. Egea Cross’un crossover detayları çamurlukların etrafındaki gövde kaplamaları ile başlayarak yanlarda ve ön tarafta da devam ediyor. Cross için özel tasarlanan kaslı ön ve arka tampon, yan marşpiyeler ve bu gövde tipine özel tavan rayları da otomobile güçlü ve gösterişli görünümünü beraberinde getiriyor.

İç Mekan

Fiat Egea Ailesi, tüm yolcularına çok geniş bir iç alan sunmaya devam ederken, iç hacim konusunda sınıfının en iyi değerlerinden birini sunarak hem ön hem de arka yolculara geniş bir diz mesafesi sağlamayı da sürdürüyor. Bu özellikler Fiat Egea Cross modelinde de korunmuş ve bu aracı satın alacaklar rahat edecekleri bir yaşam alanına sahip olacak. Son derece modern görünen yaşam alanında kullanılan malzeme kalitesi açısından da önemli bir sıkıntı bulunmuyor. Avrupa ülkelerinin çoğunda boy gösteren Fiat Egea Cross modern kokpitiyle de beğeni kazanıyor. Yeni dijital gösterge, 10 inç dokunmatik ekrana sahip tamamen yeni 5’inci nesil UConnect multimedya sistemi ile entegre çalışıyor.

Anahtarsiz giriş & çalıştırma, Kör Nokta Uyarı Sistemi, Arka Sıra USB Çıkışı ve Geri Görüş Kamerası da dikkatimi çeken özelliklerinden. Yeni Fiat Egea modellerinde direksiyon da daha şık ve daha sportif tasarımıyla ve tamamen yenilenmiş olarak dikkat çekiyor. Daha kompakt bir boyuta sahip olan direksiyon daha ergonomik olacak şekilde tasarlanırken 7 inçlik dijital gösterge panelinin daha iyi görünmesini sağlıyor. Ailede ayrıca yeniden tasarlanan klima kumandaları, krom ve siyah detaylarla zenginleştirilen orta konsol da yeni tasarımıyla ön plana çıkıyor.

Motor Özellikleri

Fiat Egea Cross yepyeni 100 HP gücünde 1.0 litrelik Firefly T3 motorla dikkat çekiyor.  FireFly Turbo motor ailesinin bir parçası olan 1.0 Firefly T3, düşük tüketim ve emisyon değerlerini, daha çok güç ve tork ile birleştiriyor. Yeni 1.0 litrelik motor, düşük devirde kullanıma sunduğu başarılı çekiş gücüyle son derece akıcı ve keyifli bir sürüş ve düşük ses seviyesiyle üstün sürüş konforu da sağlıyor.

Motorun CO2 emisyonu 121 gr/km (WLTP normuna göre) değerine kadar düşüyor ve aynı zamanda daha az yakıt tüketimi sağlıyor. Araçta görev yapan Euro 6D final uyumlu Multijet dizel motorlar ise 1.3 litre 95 HP ve 1.6 litre 130 HP (daha önce 120 HP) olmak üzere iki farklı güç seçeneği sunuyor. İyileştirilen performans ve 110 gr/km’den (WLTP normuna göre) başlayan CO2 emisyon değerleriyle yeni dizel motor ailesi verimlilik seviyesiyle öne çıkıyor. Otomatik şanzıman beklentilerine şimdilik cevap veremeyen Fiat Egea Cross bu önemli eksikliğini Eylül ayından itibaren giderecek.

Konfor ve Yol Tutuş Özellikleri

Egea Cross’ta da ailenin diğer üyelerinde olduğu gibi, ‘Trafik İşareti Tanıma Sistemi’, ‘Akıllı Hız Asistanı ’,‘Şerit Takip Sistemi’, ‘Sürücü Yorgunluk uyarı Sistemi’, ‘Akıllı Uzun Far’, ‘Kör Nokta Uyarı Sistemi’, Ön park sensörleri, Anahtarsız giriş/çalıştırma ve kablosuz akıllı telefon şarj gibi özellikler hayatı kolaylaştıran ve güvenliği artıran detaylar yer alıyor. Multimedya konusunda da yenilikçi ve modern teknolojik imkanları kullanıma sunan Egea Cross’ta gelişmiş bağlanabilirlik çözümlerine ve 10 inç dokunmatik ekrana sahip beşinci nesil UConnect 5 multimedya sistemi yer alıyor.

Kullanıcılarına pratik ve kullanışlı bir sürüş deneyimi sunan kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto desteğine sahip olan Uconnect 5, kişiselleştirilebilir profillerle 5 adede kadar konfigürasyonu saklama olanağı sunuyor. Fiat Egea Cross konfor konusundaki beklentileri zorlanmadan karşılayan bir araç olarak karşıma çıktı. Yaşam alanındaki gürültü rahatsızlık vermeyecek seviyelerde. Yol tutuş konusunda Egea HB modelinin kabiliyetli yapısını kullanıyor olması onun için önemli bir artı olmuş. Yol güvenliği ve sürüş keyfi konusunda fiyatından çok daha fazlasını sunan bir aracı test ettim.

Güvenlik Özellikleri

Pandemi nedeniyle Euro NCAP testlerinde de aksamalar meydana geldi ve Fiat Egea Cross henüz teste çıkmadı. Ancak Euro NCAP’in 2016 yılında yaptığı çarpışma testlerinden Fiat Egea HB 4 yıldız alarak ayrılmıştı. Bu sonuca ulaşırken yetişkin yolcu güvenliğinden yüzde 82, çocuk yolcu güvenliğinden yüzde 60, yaya güvenliğinden yüzde 62 ve teknolojik yardımcılarından da yüzde 57 almıştı.

Fiat Egea Cross Yorumları

En baştan şunu söylemem gerekiyor: Ona ödediğiniz paradan çok daha fazlasını sunan bir araç. Fiat Egea Cross kendisinden çok daha yüksek bedellerle satılan Crossover/SUV araçlara kafa tutabilecek kalite, teknoloji ve konfor özelliklerine sahip. Motor seçeneklerinin çeşitliliği de onun elini güçlendiren detaylar arasında yer alıyor. Şimdilik en önemli eksikliği otomatik şanzıman. Yapılan açıklamalarla otomatik şanzımanlı versiyonlarının Eylül ayında satışa sunulacağı belirtilmişti.

Fiat Egea Cross Fiyat özellikleri

İşte onu ayrıcalıklı kılan en önemli bölüme geldik. Fiat Egea Cross 1.4 Fire 95 HP benzinli motor seçeneğiyle 166 bin 900 TL’ye satılıyor. Günümüz fiyatlarına göre Türkiye’nin en uygun fiyatlı araçlarından biri olarak ön plana çıkıyor. 1.0 Firefly 100 HP seçeneğine ulaşmanın en uygun etiketli yoluysa 190 bin 900 TL. Dizel motorlu bir Fiat Egea Cross satın almak isterseniz bu kez karşınıza çıkan fiyat 198 bin 900 TL oluyor.

Fiat Egea Cross Teknik Özellikleri

Fiat Egea Cross Teknik Özellikleri

Sıfır KM Fiat Egea Cross Fiyatları

İkinci El Fiat Egea Fiyatları

2 YORUMLAR

  1. Yapmayın hyundai de i20 de benzerini yaptı, aegea aynısıysa neden gidip bunu alayim.azicik yukselt iki yere plastik ekle oldu. Euroncap de 3 yıldız almis bir arabayi inceliyorsunuz, önce koç fiat sürücü yolcu yaya güvenlik tedbirlerini arttirsin

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here