Minik Japon Daihatsu Terios

Japon üreticinin ilk kez ’97 yılında Cenevre’de tanıttığı minik cipi Daihatsu Terios ülkemizde ’98 yılında satışa sunuldu. 2000 ve 2004 yıllarında makyajlanan Terios, firmanın Toyota çatısı altına girmesinin ardından tepeden tırnağa yenilenerek ilkbaharda satışa sunuldu. Terios tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sadece 1.5 litrelik 105 HP benzinli motor seçeneğiyle bulunuyor. DX ve SX olmak üzere iki farklı donanım seçeneğiyle satışa sunulan otomobilde standart olarak sürekli dört tekerden çekiş sistemi bulunurken, otomatik vites isteğe bağlı olarak tercih edilebiliyor.

daihatsu terios

Daihatsu Terios ile Konfor, İşlevsellik ve Donanım Bir Arada!

– Terios selefine göre büyüyen iç hacmiyle oldukça geniş bir kullanım alanı sunuyor.

– Sade tasarımıyla dikkat çeken ön konsol gözü yormuyor. Yine sade tasarımlı gösterge paneli kolay takip ediliyor.

– Geniş ön ve yan camlar ile çift açılı dikiz aynaları sayesinde görüş problemsiz.

daihatsu terios arka

Sürüş İzlenimi

Toyota çatısı altına girdikten sonra yeniden yapılanan Daihatsu’nun bu iş birliğiyle geliştirilen son modeli Terios selefine oranla büyüyen boyutları ve kaslı çizgileriyle dikkat çekiyor. Geriye doğru çekik farlar uzak doğunun geleneksel çizgisini yansıtırken, küt burun ve tampona entegre sis farları agresif bir görünüm ortaya koyuyor. Ön tamponun altındaki gümüş renkli koruma ve yan taraflarda krom basamaklar tavan rayları ve bagaj kapağına monte edilen yedek lastik korumasıyla gerçek bir 4×4 görüntüsüne bürünmüş. İç mekanda ise daha sade bir tasarım anlayışı hakim. Sade ön konsol ve gösterge paneli gözü yormuyor. Aracın içinde genel olarak ergonomik bir sorun bulunmuyor. Yeni Terios’un 380 litrelik bagaj hacmi de selefine oranla daha fazla yükleme alanı sunuyor.

terios mavi

Daihatsu Terios ‘un Performans Verileri Gayet Başarılı!

Test ettiğimiz modelde kullanılan 1.5 litrelik benzinli motoru 6000d/d’de 105 HP güç ve 4400 d/d’de 140 Nm tork sağlıyor. Aracın artan ağırlığı nedeniyle alt devirlerde cansız kalan motor devir yükseldikçe daha iyi bir performans sunuyor ancak otomatik vitesin geçişleri performansı törpülüyor. Sert girilen virajlarda yüksek gövde yapısı nedeniyle yana yatan araç tedirginlik yaratsa da başta ESP olmak üzere teknik donanımları ve dört tekerden çekiş özelliğiyle izinden kolay kolay kopmuyor.

Yaptığımız testlerde 0’dan 100 km/s hıza 14.2 saniyede ulaşırken, son hızı 145 km/s olarak ölçtük. Sakin kullanımda 100 km’de ortalama8.5 litre yakıt tüketen Daihatsu Terios 1.5 SX AT’de bu oran agresif kullanımda artış gösterebiliyor. 55 litrelik deposuyla 647 km’lik menzil sunan araç 100 km/s hızla giderken yapılan panik frende 39 metrede durmayı başarıyor.

Standart Donanım Özellikleri

ABS+EBD, klima, Radyo-CD çalar, sürücü ve yolcu ön ve yan hava yastıkları, uzaktan kumandalı merkezi kilit, immobilizer, elektrikli ön ve arka camlar ile yan aynalar, sürekli dört tekerden çekiş sistemi, 3.stop lambası, arka cam buğu çözücü, diferansiyel kilidi, fasılalı arka cam sileceği, ön ve arka sis farları, yükseklik ayarlı ön farlar, çocuk güvenlik kilidi, ISOFIX, renkli camlar, alüminyum alaşımlı jant, kaza anında devreye giren yakıt kesme sistemiyle dörtlü flaşör, iç lambalar ve kapı kilit iptali, yükseklik ayarlı hidrolik direksiyon, halojen farlar, gövde rengi yan aynalar, yol bilgisayarı.

Genel Değerlendirme

İşçilik

7

Makul
Görüş

8

Sorunsuz
Performans

6

Motor alt devirlerde cansız
Tüketim

5

Yüksek
Konfor

7

Tatminkar
Frenler

7

Güvenlik sınırları içinde
Yalıtım

8

Başarılı
Donanım

8

Fiyatına göre yeterli

 

Sonuç

Daihatsu Terios selefine göre büyüyen boyutlarıyla daha geniş iç hacim sunarken, 4×4 araç kullanmak isteyenler için cazip fiyatıyla önemli bir alternatif sunuyor.

İkinci el

Daihatsu’nun Terios modeli Toyota’nın etkisi sayesinde selefinin uğradığı prim kaybından etkilenmeyecek gibi görünüyor.

Yazar: Önder Can ÖZER

İkinci el Daihatsu Terios ilanları

Daihatsu Coure 1.0 High Grade İnceleme

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here