Lpg Filtre Değişimi Nasıl Yapılır ?

0
1319
lpg filtre değişimi

LPG filtresi nedir? 

LPG filtresi, araçta takılı olan LPG sisteminin içinde dolaşım sağlayan gazı filtre eden sisteme denmektedir. Bir başka tanım olarak da LPG filtresi, araç LPG deposundan gelen LPG’yi henüz sisteme dahil olmadan önce gözenekli yapısı ile süzerek motora iletilmesini sağlayan bir parçadır. LPG filtresi Tıkanırsa ne olur, LPG filtresi değişimi kaç km’de değişir, Lpg filtre değişim fiyatları ?

LPG filtresi ne işe yarar ?

Aracınıza LPG sistemi taktırdığınız zaman birkaç tadilat gerçekleşecektir. Bu tadilatlardan biri LPG tankıdır yani yakıt deposu. LPG tankı gazın muhafaza edilmesi için gereklidir. LPG sistemi yakıt deposundan çektiği gazı enjektörlere yollar. Bu sistem işleyişinde LPG filtresinin görevi de depodan gelen gazın içerisindeki yabancı partikülleri temizlemektir. Bunun dışında LPG filtreniz sistemde zamanla oluşabilecek yabancı maddeleri de süzerek LPG enjektörlerine temiz gaz yollar.

LPG filtresi Tıkanırsa ne olur

LPG filtre değişim fiyatları ne kadar?

LPG filtresi değişim fiyatları çok da pahalı değildir. Filtre fiyatları marka modele göre değişiklik gösterir. Yine de ortalama fiyat aralığı 15 ile 50 TL arasındadır diyebiliriz.

LPG filtresi değişimi nasıl yapılır ?  

LPG filtresi değişimi yapmak kolaydır. Ancak bazı riskleri vardır. Aracınızın LPG filtresini değiştirmek için öncelikle LPG sisteminize uygun filtre ya da filtreleri temin etmeniz gerekiyor. Değişim işlemine başlamadan önce yakıt tankının üzerinde bulunan gaz vanasını kapatmalısınız. Yani LPG deposundan gaz çıkışını kesmeniz gerekmektedir. Daha sonra ise aracınızın kaputunu açarak akü kutup başını sökmelisiniz. Saydığımız bu 2 adım, güvenlik önlemidir. Aracın kontağı kapalı vaziyette iken LPG filtresi değişimi yapılır. Ancak siz kontağı kapatmaktansa akü kutup başını sökerek işinizi daha sağlam bir şekilde yapabilirsiniz. Bu işlemden sonra LPG filtresinin nerede olduğunu bulunuz.

LPG filtresinin değişimi işlemi aracınızda bulunan filtre sistemine göre değişiklik gösterir. Eğer eleman tipi filtre sistemi varsa kapsülü açıp eleman filtreyi yani kağıt filtreyi değiştirmeniz yeterli olacaktır. Ancak atom tipi filtre kullanılmış ise filtre anahtarına ya da zincirli filtre sökme aparatını ihtiyacınız olacak. Eğer kartuş tipi filtre kullanılmışsa da en kolay şekilde değişeceğiniz filtreye sahipsinizdir. Bunun için yalnızca filtrenin iki ucunda kelepçe yardımı ile tutturulmuş gaz giriş ve çıkış hortumlarını sökmeniz ve yeni filtreyi takmanız yeterli olacaktır. Yeni filtreyi takmak zor değildir. Zaten filtrenin yönünü üzerinde yazan giriş ve çıkış yazılarından ve ok işaretlerinden takip edebilirsiniz. LPG filtresini tek başınıza değiştirmek bizce kolay. Sizlerde bunu zorlanmadan yapabilirsiniz. Ancak belirtmemiz gerekir ki LPG filtresi değişimi esnasında LPG sisteminizi bilgisayara bağlayıp kontrol ettirmek ya da ayar yaptırmak istiyorsanız kesinlikle servise gitmeniz gerekiyor.

LPG filtresi değişimi kaç km'de değişir

LPG filtresi tıkanırsa ne olur ?

Eğer LPG filtresi tıkanırsa aracınızda ilk başta güç kaybı yaşarsınız. Bu durum ile birlikte LPG filtresinde geçen tortular ve yabancı materyaller enjektör valfinize zarar verecektir. Tamamen tıkanırsa da aracınız artık LPG ile çalışmayacaktır.

LPG filtresi değişimi yapılmazsa ne olur ?

LPG filtresi aracınızda bulunan yağ hava ve diğer filtreler gibi düzenli olarak değiştirilmesi gereken bir filtredir. Bu filtreyi düzenli olarak değiştirmezseniz aracınızın LPG sisteminde hissedilebilir derecede problem yaşarsınız. Zaman içinde LPG tankının içinde yabancı maddeler ve tortular oluşması kaçınılmazdır. LPG filtresi de bu maddeleri ayrıştırarak LPG enjektörüne temiz ve sıvı gazı iletir. Eğer LPG filtresini değiştirmezseniz ve uzun süreler boyunca aynı filtreyi kullanırsanız ilerleyen süreçlerde filtreniz görevini yerine getiremeyecektir. Bu sebep ile de LPG tankında oluşan tortu ve yabancı maddeleri LPG enjektörüne iletecektir. Bu tortu ve yabancı maddeler enjektör uçlarını tıkayacak ve LPG sisteminin en pahalı bileşeni olan enjektörleri bozacaktır. LPG filtresinin fiyatının oldukça uygun olduğundan bahsetmiştik. Bizim size önerimiz LPG filtrenizin periyodik bakımını ihmal etmemeniz.

lpg filtresi değişimi kaç km'de değişir

LPG filtresi değişimi kaç km’de değişir ?

LPG filtresinin her 10.000 km de bir değişmesi gerekir. Eğer LPG sisteminiz yeni ise LPG filtre bakımınızı 10.000 km de bir de yapabilirsiniz. Ancak sistem eskidikçe LPG tankında oluşacak tortu ve yabancı maddeler LPG filtresinin ömrünü kısaltacaktır. Bu yüzden ilerleyen zamanlarda bakım aralığını daha da kısa tutmalısınız. Bu sayede LPG sisteminizin ömrünü uzatabilirsiniz.

Sıfır km araba fiyatları

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here