Eski Model Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
3239

Pandemi sebebiyle üretimde oluşan aksaklık, otomobil fiyatlarının artmasına sebep olmuştur. Bu sebeple otomobil almak isteyen birçok kişi eski model araçlara yönelmiştir. Eski model araçların verdiği hissiyat her ne kadar güzel olsa da bu onların eski ve kullanılmış olduğunu değiştirmez. Otomobiller kullanıldıkça eskirler. Özellikle bakımı zamanında yapılmamış araçlarda sorun çıkması kaçınılmaz bir durumdur. İlk otomobilini alan kişiler için zamanının büyük çoğunluğunu sanayide geçirmesi, oldukça can sıkıcı bir durumdur. Peki 2. el otomobil alırken nelere dikkat etmeli? Bu yazımızda sizler için ; eski model araba alırken dikkat edilmesi gerekenleri derledik.

Eski Model Araba Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Eski Model Araba

Çürük Arabalardan Uzak Durun

Otomobillerde zamanla metal yorgunluğu oluşur. Zamanla kullanılan otomobillerde bazı sorunlar yüzünden çürümeler meydana gelebilir. Çürük araçların tamiri, günümüz şartlarında oldukça zordur. Kaportacılar çürük araba yapmayı sevmezler. Çünkü araç çürükse işçilik bir hayli fazla olmaktadır. Eski model bir araç almadan önce aracı detaylı bir şekilde incelemek gerekir. Otomobillerin genelde yerle temasının en fazla olduğu bölümü yani tabanı çürür. Tabanı çürük bir araç almak, sizi tüm arabalardan soğutabilir.

Eski Model Araba

Motor Durumu

Otomobillerin bakımlarının düzenli olarak yapılması gerekir. Bakımları düzenli bir şekilde yapılmayan araçların özellikle motor mekanik bölümlerinde ileriye dönük büyük problemler oluşabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için aracın önceki sahibinden bakım zamanlarını öğrenmeniz gerekir.

Eski Model Araba

İç Döşeme

Eski model araçların iç döşemeleri kuvvetle muhtemel kılıftır. Aracı almadan önce kılıfları söküp altına bakmanızı öneririm. Bir aracın koltukları ve iç kondisyonu kilometrenin orjinalliğini doğrular.

Yedek Parça Bulunabilirliği

Eski model bir araç aldığınızın farkındasınız. Eski model araçların motor bölümünde değiştirilmeyen tüm parçalar eskidir. Durum böyle olunca da zaman zaman arızalar oluşabilir. Bu arızalar normal olarak karşılanmalıdır. Bu sebeple alacağınız aracın yedek parçalarının kolay bulunması oldukça önemlidir. Yedek parçası bulunmayan araçları almanız ileriye dönük sıkıntı çekmenize neden olabilir.

Hemen Satılabilir Bir Araç mı?

Eski model bir araç dahi alsanız, araç ülkemiz şartlarında sık tercih edilen araçlardan biri olmalıdır. Aksi halde satmanız  bir hayli zor olacaktır. Alacağınız aracın kondisyonunun düzgün olması da satışı hızlandıracak detaylar arasındadır.

2.El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here