DSG Mekatronik Arızası, Belirtileri, Maliyeti

0
4993

Volkswagen’in çift kavramalı şanzımanı olan DSG hiç şüphesiz en konforlu otomotik şanzımanlar arasında. Öyle ki, bazı büyük arızalarına rağmen kullanıcılara sunduğu rahatlık nedeniyle halâ kendisinden vazgeçilmiş değil. Mekatronik arızası da DSG’nin kusurlarından biri.

DSG Mekatronik Arızası Nasıl Anlaşılır?

Mekatronik ünitesi normal şartlarda sizin debriyaj kullanarak yaptığınız işi yapan bir robot olarak tanımlanabilir. Kendi içinde iki üniteden oluşur: hidrolik ünite ve elektronik ünite. Hidrolik ünite arızasında araç yürür durumda kalmaya devam eder ancak arıza lambası yakar. Gösterge ekranında vites kısmının yanıp sönmesi de yine bu arızaya işaret eder. Bu durumda aracınızı mutlaka bir servise götürmenizi tavsiye ederiz. Elektronik ünite arızasında ise vites geçişlerinde sarsıntı yaşanır, ya da vites hiç geçmeyebilir, seyir halinde boşa da düşebilir. Bu durumda çekici çağırmaktan başka çareniz yoktur.

Diğer DSG Mekatronik arızası semptomları şunlardır:

  • Birinci vitese geçişte ve vites geçişlerinde titreme/sarsıntı

  • Gösterge panelinde mevcut vites göstergesinin yanıp sönmesi veya PRNDS bölümünün yanıp sönmesi

  • Motor arıza lambasının  yanması

  • Kavrama sırasında kayma veya gürültü

  • 06293 – Düşük basınç nedeniyle fonksiyon kaybı hatası

  • P17BF – Hidrolik pompa kurcalama koruması aktif hatası

  • 06079 – Pompa koruması maksimum limitine ulaşıldı hatası

  • 06300 – Yetersiz basınç birikimi nedeniyle fonksyion kaybı hatası

DSG Mekatronik Kutusu

DSG Mekatronik Arızası Maliyeti Ne Kadar?

Böyle bir durumda karşılaşabileceğiniz faturaya gelelim. Arıza durumuna göre 3-11 bin TL arasında değişen bir maliyet söz konusu. Hidrolik Ünite ve Elektronik Ünite olmak üzere iki ana bileşenden oluşan mekatronik kutusu değişimi, her ikisi de arızalı ise 11 bin TL’ye kadar çıkabiliyor. Ancak yalnızca hidrolik ünite veya yalnızca elektronik ünite arızası var ise bu rakam yarı yarıya düşüyor. Döviz kurları nedeniyle değişken olan fiyatlamalara ek olarak işçilik de ödemeniz gerekecektir. Küçük bir dipnot daha: Yetkili servis ya da özel servis nereye giderseniz gidin aracınızdan çıkan parçayı mutlaka görün ya da isteyin. Aracınızda olmayan arıza üzerinden size indirim yapılmış gibi gösterilmesine veya bir kısmı sağlam olan parçanın tamamen değiştirilerek çıkan parçanın yeniden kullanılmasına izin vermeyin.

 

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here