Direksiyon Arıza Çeşitleri Nedir? Nasıl Kontrol Edilir?

5
815
direksiyon arızası

Direksiyon, arabayı kontrol etmemizi sağlayan önemli bir araba parçasıdır. Direksiyon arıza sorunu da bu noktada en az direksiyonun kendisi kadar önemli bir konudur. Çünkü yüksek hızlara ulaştığımız arabamızla direksiyonda meydana gelen olası bir arıza ciddi kazalara yol açabilir.

Bir direksiyonda arıza nasıl meydana gelir ve bunu çok önceden fark etmenin yöntemleri nedir beraber inceleyelim.

Direksiyon Boşluğu

Direksiyon arızası

Direksiyon boşluğu arabalarda en sık rastlanan direksiyon arızlarından biridir. En basit anlatımla direksiyonu çevirdiğimizde tekerleklerin bize tepki vermekte geç kalmasıyla açıklanabilir.

Direksiyon boşluğunun fazla olması aracı hissetmek konusunda bizi yanıltacağı için sürüş güvenliğini tehlikeye sokar. Araba yolda düz bir doğrultuda gidemez ve sürücünün sürekli direksiyonu sağ ve sol yaparak dengelemesi gerekir.

Bu direksiyon arızası türünün belirtilerini yukarıda anlattıklarımıza ek olarak gevşek direksiyon dişli cıvataları, yağ sızdıran raf pistonları, süspansiyon sistemi ve kasislerden geçerken direksiyonun titreme yapmasını kontrol ederek anlayabiliriz.

Direksiyonun Sertleşmesi

Bir başka direksiyonun arızası da direksiyon sertleşmesidir. Genellikle direksiyonu çevirirken normalin dışında bir güç sarf ediyorsak direksiyonumuzun arızalı olduğunu anlayabiliriz.

Bu tür direksiyon arızasında kontrol etmemiz gereken bazı etmenler vardır.

İlk olarak lastiklerinizin basıncını kontrol edin. Az şişirilmiş lastikler yer ile temas noktasını artıracağı için sürtünmeyi de artırır ve direksiyonu sertleştirir.  Lastiklerinizi aracınızın standart lastik basınç seviyesinde tutmayı unutmayın.

Direksiyon sertleşmesinde etkin rol oynayan diğer belirtiler; hidrolik yağının azalması, hasar görmüş direksiyon pompası kayışı, kalitesiz direksiyon pompası, bağlantısı hatalı yapılan akış kontrol valfi ve direksiyon dişlisi olarak sıralanabilir.

Direksiyondan Gelen Sesler

Direksiyondan arızası oalrak en yaygın sorundur. Direksiyon kutusunda bulunan dişlilerin aşınması direksiyonunuzdan gelen seslerin ana kaynağı olabilir. Bunun dışında gevşek parçalar, yıpranmış direksiyon pompası, ve düşük hidrolik sıvısı da ses gelmesine neden olabilir.

Direksiyon çevirdiğimiz esnada kulağımıza gelen seslerin her zaman gelmemesi, sorunun direksiyon bileşenlerinde değil de ön takımda olduğunu da gösterebilir.

Direksiyonun Dalgalanma Yapması

Direksiyonun arabayla giderken salınım yapması anlık kontrol kaybına neden olabilir. Özellikle yüksek hızlarda gidiyorsanız çok daha tehlikeli olabilir. Hata nedenleri başlıca şunlardır; yıpranmış veya gevşek direksiyon bağlantı noktaları, hasar almış süspansiyon sistemleri, gevşek tekerlek yuvaları, dengesiz lastikler, yoğun diş aşınması yaşamış lastikler olabilir.

Arıza kontrolü için kaputu açıyoruz. Bize yardımcı olacak birini bularak araca binmesini ve anahtarı direksiyon kilidini açacak şekilde çevirmesini istiyoruz. Sonrasında bize yardımcı olacak kişiye arabayı çalıştırmadan direksiyonu sağa sola çevirmesini söylüyoruz. Arabayı çalıştırmak sesleri duymamıza engel olabilir. Direksiyon sağa ve sola döndürülürken, direksiyon bileşenlerini ve bağlantı noktalarını kontrol ederek ve arıza tespitini konusunda bir ön bilgi sahibi olabiliriz.

Arabanın Bir Tarafa Çekmesi

Arabanın sağ ve sola çekmesi durumu direksiyondan kaynaklı bir sorun dışında başka bir sorun yüzünden de olabilir.

Bu sorunlar; aracın tekerleklerinin rot ve balans ayarlarının iyi yapılmaması, lastik basıncının düzensiz olması, yıpranmış veya hasarlı direksiyon bağlantı lastik uçları, hatalı direksiyon dişli vanası ve fren sistemi yüzünden olabilir.

Direksiyonun Eski Konumuna Gelmemesi

Bu sorun direksiyonu bir yöne çevirdiğimizde eski konumuna getirmekte zorlandığımız zamanlarda meydana gelir. Bunun nedenleri ise tekerleğin yere olan açıları, direksiyon dişlileri, Bağlayıcı kolan yatakları, veya yıpranmış direksiyon eklemleri olarak kabul edilebilir.

Direksiyon Arızalarını Tespit Etmek

Arızalar genellikle nerede olduğunu bilmediğiniz bir bilinmezin peşinden koşmanızı sağlar. Ancak bu arızaların tespitini çeşitli yöntemler ile bularak yapabilirsiniz. Unutulmamalıdır ki arıza tespiti sadece sizin konu hakkında ön bilgiye sahip olduğunuzu ve oto tamircisine konuyla alakalı tespit çalışmalarınız doğrultusunda bilgi vermeniz gerektiğini gösterir.

Arızanın ne olduğunu bilmeniz onu tamir edebileceğiniz anlamına gelmiyor. Hele ki direksiyon gibi çok önemli bir parça da çıkan arızaları mutlaka bir uzmandan yardım alarak çözüme kavuşturmalısınız.

Sahibinden Satılık Araba İlanları

5 YORUMLAR

  1. 70 küsür model bir transit kullandım memlekette. minimum yarım tur hatta daha fazla direksiyon boşluğu vardı. Allahtan araç hızlı gitmiyor da idare edilebiliyor

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here