2022 kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor? Hususi araçlarda kış lastiği zorunlu mu? Kış lastiğinin cezası nedir? Özellikle kışın trafikte ticari faaliyet sürdürecek kişiler için kış lastiği uygulaması büyük önem arz ediyor. Kış lastiği takılmaması hem can güvenliği hem de cezai olarak problemlere yol açabiliyor. Aynı zamanda kış lastiği karlı, buzlu ve yağmurlu zeminlerde standart lastiğe göre daha iyi yol tutuşu ve fren mesafesi sağlıyor. Bu yüzden de kış lastiği zorunluluğu uygulanıyor. Peki kış lastiği uygulaması ne zaman başlıyor? Bu sorunun cevabını tüm detaylarıyla siz değerli okuyucularımız için derledik.

2022 Kış Lastiği Uygulaması Ne Zaman Başlıyor?

Kış lastiği uygulaması kış aylarında trafikte aktif olarak yer alacak araç sürücülerini doğrudan ilgilendiriyor. Bu uygulamanın başlamasına çok az bir zaman dilimi kaldı. Biliyoruz ki, yetkili kurumlar tarafından belirtilen tarihler içerisinde trafikte zorunlu kış lastiği takmayan araçlar para cezası ödemek durumu ile karşı karşıya kalıyor. E durum böyle olunca da, bunu yaşamak istemeyen vatandaşlar konuya yönelik araştırmalarına başladı.

Kış lastiği uygulaması, şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Aralık 2022 tarihinde başlayıp 1 Nisan 2022 tarihinde sona erecek. Ticari statüde olmayan araçlar içinse kış lastiği zorunluluğunun başlama süresine bulundukları ilin valilikleri tarafından karar verilecek. Bu kurala uymamanın cezası ise 2022 yılında 1152 TL oldu.

Kış Lastiği Zorunlu Mu?

Kış lastiği hususi değil ticari araçlar için zorunlu olan bir uygulamadır. Özellikle yük ve yolcu taşımacılığı yapan araçlar için zorunludur. Bunlar dışındaki hususi araçlar için kış lastiği uygulaması zorunlu değildir. Ancak can ve mal güvenliği ile sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem arz etmektedir. Kış lastiği uygulaması ile kış şartlarına göre önlemini almayan, kış lastiği olmayan araçların yolu kapatması ve insanların mağduriyete uğraması önlenmeye çalışılmaktadır. Yani kış lastiği zorunlu mu sorusuna vereceğimiz cevap ticari araçlar için evettir.

Kış lastiği zorunlu mu?

Diğer yandan kamyon, çekici, tanker, otobüs gibi büyük araçların tahrikli dingilleri (araçlarda şafta bağlı olup çekiş gücü sağlayan dingil) üzerindeki tüm lastikleri ile kamyonet, minibüs ve ticari otomobillerin araca monteli tüm lastiklerinin yanı sıra seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak yedek lastiklerin de kış lastiği olması gereklidir.

Hususi Araçlarda Kış Lastiği Uygulaması

Resmi Gazete’de yayınlanan kış lastiği zorunluluğuna yönelik verilen bilgilere göre, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca yolcu ve eşya taşımalarında kullanılan araçların kış lastiği kullanmaları ise illerin hava ve iklim şartlarına göre yılın belirli dönemi için zorunlu tutulacak. Bunların dışındaki ticari olmayan şahsi araçlar için ise kış lastiği uygulaması zorunlu değil. Fakat can ve mal güvenliği için sürücülerin kış lastiği takmaları gerekiyor.

Ancak belirtmemiz gerekiyor ki özellikle toplu taşıma yapan, gerek şehir içi, gerekse de şehirlerarası otobüsler de mevsimine uygun olarak kış lastiğinin olup olmadığı kontrol edilecek. Üstelik çekme halatı, yangın söndürme tüpü gibi avadanlıklarının da bulunup bulunmadığı, ışık far sisteminde herhangi bir aksaklığın olup olmadığı da kontrol edilecekler arasında. Eğer eksikliği olan araçlar varsa, bu araçların eksikliklerini tamamlamadan çıkışına kesinlikle izin verilmeyecektir.

2022 Kış Lastiği Uygulaması

Kış Lastiği Kullanmanın Önemi

  • Islak zeminde aracınızın kayma riskini azaltır.
  • Yola tutunma ve yolu kavrama gücü yüksektir Bu sayede daha az kaza yapma riski ve çok daha güvenli bir sürüş sağlar.
  • Kış lastikleri sayesinde ıslak ya da kaygan yollar üzerinde fren mesafesi kısalır.
  • Kar, buz, su üzerinde veya çamurlu yüzeylerde araba kullanırken üst düzey güvenlik sağlar.

Kış Lastiği Kullanmanın Ekstra Önemli Olduğu Durumlar

  • Dağlık yollardan geçildiğinde ya da düzenli olarak kayak pistlerine gidildiğinde.
  • Kışın ortalama sıcaklığı yedi derecenin altında olan yerlerde araba kullanıldığında.
  • Sürücünün ikamet yeri, sadece ara sıra kar yağmasına karşın sık sık yağmurun ve buzlanmaların olduğu bir şehir ise.

Aynı zamanda 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda, ıslak, buzlu, karlı ve çamurlu zeminlerde yaz lastiklerine kıyas ile kış lastikleri yol tutuş özelliği ile daha sağlam ve yüksek güvenlik sağlar. Bu yüzden kış lastiklerinin takılı olması can ve mal kaybı açısından daha güvenlidir.

 

Lastikler Hakkında Diğer Bir Yazıya Geçmek İçin Tıklayınız⇒

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here