Yakıt Pompası Nedir? Nasıl Çalışır?

0
2451

Yakıt Pompası Nedir? Nasıl Çalışır?

Otomobiller çalışma prensibi gereği yakıta ihtiyaç duyarlar. Otomobillerde yakıt deposu vardır. Motorun çalışması için yakıt deposundaki yakıtın motora iletilmesi gerekir. Bu iletimi sağlayan parçaya ise yakıt pompası denir. Yakıt pompası da otomobil teknolojisinin gelişmesiyle çalışma prensipleri değişen parçalardan biridir. Eski model araçlarda mekanik bir yakıt pompası bulunur. Motorun dönme kuvvetiyle mekanik olarak depodan yakıt çekilip motora verilir. Sonrasında gelişen teknoloji elektrik motorlarının yakıt pompası olarak kullanılmasına olanak sağladı. Bu sayede yakıt gelmesi için motorun dönme zorunluluğu ortadan kalktı. Kontak açıldığında devreye giren pompa çalışarak yakıt göndermeye başlar. Bu yazımızda sizlere “Yakıt Pompası Nedir? Nasıl Çalışır?” Sorularının cevabını vereceğiz.

Yakıt Pompası Nedir

Yakıt Pompası Ne İşe Yarar?

Yazımızın başında da bahsettiğimiz gibi yakıt pompası yakıt deposundan motora yakıt ulaştırmakla yükümlüdür. Eski model araçlarda mekanik bir şekilde işlev görmektedir. Yeni araçlarda ise elektrik motoruyla çalışan yakıt pompaları kullanılır.

Yakıt Pompası Nedir

Mekanik Yakıt Pompası

Eski nesil karbüratörlü ve düz dizel araçlarda kullanılan bu parça, araçtan araca değişmekle birlikte, eksantrik mili veya dağıtıcı milden hareketini alır. Diyafram vasıtasıyla pompalama başlar. Depodan yakıt aracın motoruna ulaştırılır. Genelde 0.2, 0.3 bar arasında basınç üretir. Aracın yakıtı komple bittiğinde havasını almak gerekir. Aksi halde aracı çalıştırmaya çalışmak akünün bitmesine sebep olacaktır.

Yakıt Pompası Nedir

Elektrikli yakıt pompası ne işe yarar?

Otomobil teknolojisinin gelişimiyle birlikte otomobillerde, enjeksiyonlu motorlar kullanılmaya başlandı. Bu sebeple mekanik yakıt pompasının basıncı yetersiz kaldı. Elektrikli yakıt pompasının kullanıma başlamasıyla bu sorunun üstesinden gelinmiş olundu. Elektrikli yakıt pompası, gücünü aküden alan bir elektrik motoru vasıtasıyla çalışır. Genelde otomobillerin arka koltuk kısmında bulunan bu pompalar. Aracın kontağı açıldığında direkt olarak çalışarak yakıtı motora gönderebilir. Mekanik pompaya göre en büyük avantajlarından biri; mekanik yakıt pompasına sahip araçların yakıtı bittiğinde, araca yakıt koyulsa dahi çok zor çalışır. Bunun sebebi de motorla depo arasında bulunan hortumlarda oluşan havadır. Motorun çalışması için pompanın o havayı atması gerekir. Pompanın dönmesi için de motorun dönmesi gerekir. Bu durum aküye fazla yüklenmeye sebep olur. Ancak elektrikli yakıt pompasına sahip araçlar yakıtları bittiğinde yolda kalsa dahi, aracına sonradan yakıt koyup hiçbir şey olmamış gibi yollarına devam edebilirler.

2.El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here