Torpido Çatlağı Nasıl Onarılır?

0
6285
Torpido Çatlağı Nasıl Onarılır?

Pandemi nedeniyle otomotiv sektöründe oluşan aksaklıklar, sıfır otomobil fiyatlarında artışa sebep oldu. Bu sebeple birçok kişi yeni model araçlar yerine daha eski araçlara yöneldi. Eski model araçlar genelde yüksek kilometreler boyunca kullanılmış oluyor. Bu sebeple bazı deformasyonlar normal olarak karşılanır. Bu deformasyonlardan biri de aracın iç bütünlüğünü sağlayan torpidonun çatlamasıdır. Torpido, otomobillerin ön göğüs bölümünde bulunan ve güneşe doğrudan maruz kalan parçalardan biridir. Güneşe doğrudan maruz kaldığı için çatlaklar oluşur. Bu yazımızda sizlere; torpido çatlağı nasıl onarılır? Sorusunu cevaplayacağız.

Torpido Çatlağı Nasıl Onarılır?

Torpido çatlağının onarımına başlamadan önce torpidonuzun malzemesini incelemeniz gerekir. Torpido, eski model alt sınıf araçlarda sert plastiktir. Biraz daha üst sınıf otomobillerde ise yumuşak plastik olarak bulunur.

Torpido Çatlağı Nasıl Onarılır?

Sert Plastik Torpido Onarımı

Sert plastik torpidoların onarımına başlamadan önce ilk yapılması gereken, çatlağın sağlam bir şekilde giderilmesidir. Bunun en kolay ve sağlam yöntemi ise tel atmaktır. Havya yardımı ile tel ısıtılarak 2 çatlak yüzey birleştirilir. Bu sayede çatlak giderilmiş olur. Ancak bu onarım sonrasında üst yüzeyin durumu pek iç açıcı olmayacaktır. Yüzey, ilk olarak plastik macun ile düz hale getirilir. Sonrasında ise deri macunu çekilir ve zımpara yapılır. Yüzey pürüzsüz hale getirilir. Sonrasında ise astar ve boyama işlemi gerçekleşir. Çatlaklardan eser kalmaz ve güzel bir görünüm ortaya çıkar.

Torpido Çatlağı Nasıl Onarılır?

Yumuşak Plastik Torpido Onarımı

Yumuşak plastik torpidolar, daha üst sınıf ve konforlu otomobillerde bulunur. Bu torpidolarda zamanla güneşin de etkisiyle çatlayabilir. Bu durumda yapılması gereken ilk işlem çatlak olan yüzeyi zımpara vasıtasıyla düz bir hale getirmektir. Düz hale getirdikten sonra ilk olarak plastik macun ile alt zemin doldurulur. Sonrasında ise deri macunu uygulanır. Deri macununun üst bölümüne bir deri parçası vasıtası ile deri görünümü verilebilir. Bu sayede çekilen macun göze batmayacaktır. Macun sonrası torpidonun üst yüzeyi temizlenir. Deri boyası 3 kat uygulanır. Sonrasında ise boya sonrası sabitleme cilası uygulanır. Son yapılan işlem, boyanın kalıcılığı için oldukça önemlidir. Bu işlemleri uygulayarak temiz ve düzgün bir torpido sahibi olabilirsiniz.

2.El Otomobil İlanları

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here