Stop Ampulü Nedir? Nasıl Değiştirilir ve Maliyeti Nedir?

2
6832

Bir Stop Ampulünün Maliyeti Ne Kadardır?

Her arabada birincil güvenlik sistemi olarak frenler bulunur ve fren lambaları diğer sürücülere yavaşlamayı veya durmayı düşündüğünüzü gösterir. Frenlerinizi normal çalışma sırasında kullandığınızda, fren lambaları anında yanar sonra söner ve bazen her dakika onlarca kez çalışabilir. Sonunda yoğun tempo sonrası stop ampulü yanacaktır.

Bazı otomobillerde yılda bir kez fren ampulünün değiştirilmesi gerekebilir, bazılarında ise ampulün tarzına ve kullanıma bağlı olarak birkaç yıl sürebilir.

Bazı tasarımlar biraz daha fazla olmasına rağmen, bir ampul 4 ila 10 lira arasında olduğundan, fren ampulünün değiştirilmesi neredeyse her zaman minimum bir maliyettir. Dur-kalk şehir içi trafiğinde kullanılan otomobillerde, çoğunlukla otoyol sürüşü için kullanılan araçlara göre iki veya üç kat daha fazla stop ampulü kesintisi yaşanması muhtemeldir.

Fren Lambası Ampulü nedir?

stop ampulü

Bugün yoldaki çoğu araba, fren lambaları için hala akkor ampul kullanıyor. Bu, beyaz-sıcak parlayan bir ev ampulüne benzeyen bir otomotiv ampulüdür. Arka lamba grubunun içine bir fren lambası monte edilmiştir ve kablolu bir soket aracılığıyla 12 voltluk elektrikle beslenir.

Fren ampulü devresi, fren pedalına hafifçe veya sertçe basıldığında bir röleden çalıştırılır. Fren pedalı tamamen bırakıldığında, fren lambaları söner. Fren lambaları çok fazla ısı üretir – o kadar ki, yanan bir ampule dokunmaya çalışırsanız kendinizi yakarsınız.

Bu ısı ve sık çalıştırma, ampulün içindeki filamanın yanmasına neden olabilir. Güç artık filament üzerinden iletilemez ve ampul yanmaz ve değiştirilmesi gerekir.

Stop Ampulü Değiştirilmesini Gerektiren Belirtiler

  • Bir veya daha fazla fren lambası ampulü yanmıyorsa
  • Bazı ileri teknoloji araçlarda, gösterge panelinde bir fren uyarı ışığı veya mesajı görünecektir.

Stop Ampulü Nasıl Değiştirilir?

  • Bagaj açılır ve arka lamba grubu çıkarılır
  • Fren lambası ampulü soketi muhafazadan çıkarılır
  • Yanmış ampul soketten çıkarılır ve yeni bir ampul takılır
  • Arka lamba grubu yeniden takılır ve teknisyen ampulün çalıştığını onaylar

Hatırlanması Gereken İpuçları

  • Orta yüksek monteli stop lambası da her zaman çalışıyor olmalıdır
  • LED fren lambalarına ayrı ayrı servis yapılamaz; komple montaj değiştirilmelidir
  • Yanıkları önlemek için, ampule dokunurken fren ampulünün çalışmasını test etmeyin

Fren Lambası Ampulünün Değiştirilmesi Ne Kadar Önemlidir?

Hem sizin hem de diğer sürücüler için güvenlik amacıyla fren lambaları takılmıştır. Yanmış bir fren lambası arkanızdaki otomobiller için uyarıya izin vermez ve potansiyel olarak bir kazaya neden olabilir.

Arabanızın tüm lambaları önemli olsa da, fren lambaları sizi, yolcularınızı ve çevrenizdekileri tehlikeden uzak tutan belki de en önemli göstergelerdir.

2. El Otomobil İlanları

2 YORUMLAR

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here