Oto Ekspertiz Nedir?

1
1979
Oto Ekspertiz Nedir?

Ekspertiz kelimesi eksper kelimesinden türemiştir ve eksper kelimesinin anlamı ise belirli bir konuda teknik bilgisi olan uzman kişi anlamına gelmektedir. Günümüzde birçok alanda uygulanan ekspertiz işlemi mevcuttur. Bu yazımızda sizlere oto ekspertiz nedir sorusunu yanıtlayacağız.

 Oto Ekspertiz Nedir?

Oto Ekspertiz Nedir?

Alanında uzman kişilerin teknik ekipmanlar kullanarak araçları en ince detayına kadar inceleyip çıkan sonuçları analiz ederek raporlaştırma işlemine oto ekspertiz denir. Bu işlem sonucunda aracın geçmişinde yaşadığı parça değişimleri, mevcut durumda aracın performansı, yakın zamanda yaşanması muhtemel sorunlar tespit edilir.

Ne Zaman Ekspertiz Yaptırmalı?

İkinci el araç alım satımından önce mutlaka yaptırılması tavsiye edilir. Bunun sebebi ise kayıt dışı kazalar neticesinde değişen parçalar resmiyette gözükmediği ve uzman olmayan kişilerce tespiti zor olduğu için oto ekspertiz raporuna ihtiyaç duyulur. Aynı zamanda kısa bir test sürüşüyle algılayamayacağınız sorunların ve hali hazırda kullanılabilen fakat kısa süre sonra arıza çıkarması muhtemel sistemlerin neler olduğunun saptanması için oto ekspertiz raporu mutlaka gereklidir. Bunlar dışında araç muayenesi öncesinde de ekspertiz raporları ile aracınızın muayeneden geçmesine engel mevcut sorunlarının tespitini önceden yaptırabilirsiniz.

Ekspertiz Ücretini Kim Öder?

Ekspertiz ücretini ekspertiz işlemini talep eden kişi öder. İkinci el araç satışı öncesi aracı alacak taraf araç hakkında detaylı bilgiye sahip olmak için ekspertiz işlemi talep ederse bu işlemde ücreti alıcı taraf ödeme yükümlülüğündedir. Yine bir araç satışı öncesinde satıcı taraf arabasında sorun olmadığını ispat etmek için aracını ekspertize götürerek buradan alacağı rapor ile resmi bir şekilde aracım sorunsuzdur demek isterse burada ücreti ödeyecek kişi araç satıcısıdır. Kısaca ekspertiz ücretini ekspertiz işlemini talep eden kişi öder.

Ekspertiz Raporundaki Başlıklar Ne Anlama Gelir?

İlk olarak motor performans test sonucuna göz attığımızda genelde yüzdelik veriler karşımıza çıkmakta. Bu başlık altında motorumuz orijinal kapasitesiyle kıyaslanır ve sonuç buna göre düzenlenir. Burada test uygulandığı anda motorumuzdan orijinal haline göre ne kadar verim aldığımız bilgisine ulaşabiliriz.

Kaporta Boya test sonucunda ise aracın kaportalarının hangi maddeden yapıldığı bilgisi ve aracın dış yüzeyinde herhangi bir boya olup olmadığıyla aracın orijinal olup olmadığı rapor edilir.

İç ve Dış ekspertiz kontrolleri bölümünde ise aracın tüm elektrik aksamı, camları, kapı kolları, kliması, emniyet kemeri gibi gözle görülen birçok parçası test edilerek sağlamlıkları sınanır.

Fren testinde ise frenlerin tutuş güçleri test edilerek genelde yüzdesel şekilde belirtilir.

Rapor başlıklarının genel özeti bu şekildedir. Bu genel başlıklarla beraber araçlarda test edilen veya kontrol edilmesi gereken 500’den fazla nokta mevcuttur.

 Her hakkı saklıdır. İzinsiz, kaynak gösterilerek dahi kullanılamaz.

1 YORUM

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here